Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.07:35:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2020.11.16.), 328. felszólalás
Felszólaló Dr. Brenner Koloman (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  328  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban, így pusztul a kultúránk. Hadd kezdjem egy vallomással: szenvedélyesen szeretek olvasni, és gyermekkoromban a sopronbánfalvi kiskönyvtárból volt úgy, hogy hetente kétszer fordultam öt-hat könyv kikölcsönzése után, mert olyan gyorsan kiolvastam őket. Persze, sokfajta könyvet olvastam akkoriban, a tudományos-fantasztikus irodalomtól kezdve Máraiig bezárólag. Akkor még nem volt kifinomult és kialakított ízlésem, de az olvasás szeretete a mai napig megmaradt bennem.

Rendkívül riasztó, és a kultúránk pusztulása szempontjából még inkább riasztó jeleket véltünk felfedezni ugyanakkor a Tárki 2020 nyarán elvégzett felmérése szerint, amely a magyar lakosság olvasási szokásait kutatta. 2020-ban a felmérés adatai szerint a felnőtt magyar lakosság csupán 13 százaléka olvas rendszeresen. Ez a 2005-ös adathoz képest 12 százalékos csökkenés, akkor még a magyar lakosság 25 százaléka vallotta azt ezen a felmérésen, hogy rendszeresen olvas.

Még elborzasztóbb a kép, ha ehhez hozzávesszük az alkalomszerűen olvasók 34 százalékos adatát, hiszen ez azt jelenti, hogy a magyar polgárok több mint fele, tehát 53 százaléka saját bevallása szerint egyáltalán nem olvas. Ez egy tragédia, ez egy nemzeti tragédia, tisztelt képviselőtársaim!

Ráadásul 2020-ban a magyarországi felnőtt lakosság több mint fele, 58 százaléka nem vásárolt könyvet. Ez egy tragédia.

(22.20)

A Jobbik mint olyan keresztényszociális alapon álló néppárt, amely jólétet kíván minden magyar polgárnak, úgy gondolja, hogy a kultúra fogyasztása és így az olvasás is a jóléthez tartozik. Ezért is javasoljuk azt, hogy minél szélesebb rétegek számára tegyük újra elérhető árúvá a könyveket, ezért kívánatosnak tartjuk megfontolni a nyomtatott könyvek áfakulcsának nulla százalékra csökkentését.

Valóban, a XXI. században egyre jobban terjednek, jómagam is tableten is olvasok e-könyveket, de látnivaló, hogy az előzetes mindenfajta negatív szcenáriók helyett a nyomtatott könyvek piaca továbbra is stabil, és bevallom, konzervatív emberként én is szívesebben forgatok egy frissen a nyomdából kijövő könyvet a kezeimben, mint egy e-könyvet. (Z. Kárpát Dániel: Úgy van!)

Nagy-nagy szomorúság tehát számunkra ez a felmérés, és azt gondolom, hogy a javaslatunk érdemben tudna ahhoz pozitív visszacsatolást adni, hogy végre a magyar polgárok nagyobb része kapjon kedvet az olvasáshoz.

Tisztelt Ház! A koronajárvány jelenlegi állapota hihetetlen terheket ró mindannyiunkra, de elsősorban az egészségügyi dolgozókra és a szociális szférában dolgozókra, illetve az oktatásban dolgozókra. Nem kivétel ezalól szeretett városom, Sopron sem, ahol ugyan a kórház országos viszonylatban jól felszerelt kórháznak számít, különösen bizonyos budapesti kórházakhoz képest, ugyanakkor, ahogy azt már 2018-ban kifejtettem, a falak nem gyógyítják meg az embereket, hiszen folyamatos a szakemberhiány, a jól képzett szakorvosok hiánya és a jól képzett ápolók hiánya, ők azok, akiknek a hiánya ebben a koronavírusos helyzetben még inkább kifeszíti Sopronban is a helyzetet.

Ráadásul a legfontosabb probléma jelenleg az Sopronban, hogy a soproni polgárokat nem tájékoztatja sem a polgármester, sem más szerv arról, hogy a valóságban mi történik, mi történik a kórházban, mi történik az idősek otthonában, hiszen hihetetlen erőfeszítések közepette dolgoznak ott a kollégák. Szerintünk, a néppárti Jobbik szerint megérdemelnék a kiegyensúlyozott tájékoztatást. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  328  Következő    Ülésnap adatai