Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.15:14:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2020.11.16.), 238. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:30


Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az LMP számára a kis- és közepes termelők, a családi gazdálkodók helyzete kiemelten fontos. Egy válságálló, a környezeti kihívásoknak is megfelelni tudó mezőgazdaság kis- és közepes gazdálkodókra kell hogy épüljön. Az agrárium nemzetbiztonsági szempontból is kiemelt ágazat, tehát olyan gazdálkodási rendszerre van szükség, amely generációkon átívelően biztosítja Magyarország élelmiszer-önrendelkezését. Ehhez egy diverz, magas hozzáadott értéket előállító, az agroökológia szempontjainak megfelelő, nagy tűrőképességű és megújulni képes agrárium szükséges. Az LMP teljes mértékben támogatja a törvényben megfogalmazott célokat.Az általános vitában megfogalmazott észrevételeink, illetve módosító indítványaink jobbító szándékúak, azt a célt szolgálják, hogy a törvény elfogadása maradéktalanul szolgálja a kistermelők, családi gazdálkodók érdekeit. Nagy örömünkre szolgál, hogy a benyújtott módosító indítványok közül több módosítás befogadásra került a bizottsági vitákban.

A Törvényalkotási bizottságban elfogadásra került több, köztük a legfontosabb javaslatunk, miszerint az őstermelői alaptevékenységek közül ne kerüljön kizárásra a kistermelői élelmiszer-előállítás, a saját gazdaságban megtermelt termények feldolgozása. Ugyanakkor továbbra is az a célunk, hogy a törvény a legteljesebb mértékben szolgálja a kitűzött célokat, ezért három módosító indítványunk fenntartását kértük. Bízom képviselőtársaim bölcsességében, és remélem, hogy ezeket a módosító indítványokat támogatni fogják.

Röviden szeretném az érveinket kifejteni. A 3. jelű módosító indítványunk azt szolgálja, hogy az őstermelői tevékenység keretében nagyobb arányban, a teljes bevétel legfeljebb felében kiegészítő tevékenységek is végezhetőek legyenek. Ezt kulcsfontosságúnak tartjuk, hogy a fiatalabb generációk sikeresen válhassanak a családi gazdaságok részévé. Ez lehet annak a kapuja, hogy a fiatalok vidéken maradva a családi gazdaság keretei között találják meg a boldogulásuk útját, és idővel a teljes gazdaság átvétele megtörténjen. Engedjék meg, hogy idézzem Nagy István miniszter úr bizottsági meghallgatáson elhangzott szavait: „Végtelenül fontos a vidéki megmaradás kérdése. Fontos, hogy a földünk legyen megművelve. Fontos, hogy a fiaink és lányaink akarjanak a családi gazdaságban maradni, akarjanak továbbra is gazdasági tevékenységet folytatni.” Igen, miniszter úrral egyetértünk, azonban ehhez a lehetőségnek is adottnak kell lennie. Ezért kérjük, hogy támogassák a módosító javaslatunkat, amely kaput nyitna fiaink és lányaink számára, hogy a meglévő gazdaságra építve, azt akár kiegészítő tevékenységekkel bővítve helyben maradjanak, részessé váljanak.

A módosító indítványunk, mármint a második, megteremtené a lehetőséget az őstermelői termékek megbízotton keresztül való értékesítésére. Ahogy az indoklásunkban megfogalmaztuk, a legfontosabb célnak azt tartjuk, hogy így jogszerű lehetőség nyílna az őstermelők értékesítési együttműködéseire.

Font Sándor elnök úr a bizottsági vitában elmondta, hogy a gazdák eddig is megoldották, hogy  idézem:  „Az egyik a saját neve alatt fogja árulni azt a terméket, amelyet egyébként a másik gazda adott, aztán majd egymás között elosztják szépen a pénzt.” Idézet befejezve. A javaslatunk éppen arra adna lehetőséget, hogy ezt rendezett jogi keretek között tehessék meg. Ez éppen a termékek nyomonkövethetőségét, az élelmiszerlánc-biztonságot szolgálná. Az kell legyen az Országgyűlés célja, hogy az őstermelőket, családi gazdaságokat ne a szürkeutakra terelje, hanem támogató jogi környezettel segítse együttműködéseiket. A meglévő visszaéléseket az élelmiszerlánc-felügyeletnek kell kiszűrnie.

A harmadik, 10. jelű fenntartott javaslatunk célja az adminisztrációs terhek csökkentése, az adóelőleg-megállapítás kötelezettségét kitolná az átalányadózás értékhatárának az összegéig. A módosítás érdemben nincs hatással a központi költségvetés bevételeire, azonban jelentős könnyebbséget jelent az átalányadózást választó őstermelők számára. Adminisztrációs szempontból ez az egyetlen olyan tökéletlenség, amit kezelni kellene ahhoz, hogy az őstermelőknek valóban egyszerűbb számviteli kötelezettségeknek kelljen eleget tenniük.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bízunk benne, hogy mindannyian látják, hogy ezek a módosító indítványok konstruktívak, a cél szempontjából jól átgondoltak, és így a szavazás során támogatni fogják azok elfogadását. Köszönjük szépen a figyelmet, és azt is köszönjük, hogy a módosító javaslatainkból többet befogadtak. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai