Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.11:48:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.), 379. felszólalás
Felszólaló Magyar Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:55


Felszólalások:  Előző  379  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Már megszokhatták, hogy hétről hétre itt a napirend utáni sorozatomban a magyar vidék egy korábbi nagy alakjáról vagy egy olyan szakmai múltat felmutató emberéről mondok egypár gondolatot, akinek munkássága, úgy gondolom, hogy mindegyikünk számára példaértékű lehet és követendő. Ma is így lesz ez. Báldy Bálintról szeretnék néhány gondolatot elmondani.

1896. február 26-án született Baján. A gimnázium elvégzése után oda járt, ahová én is, jómagam a magyaróvári gazdasági akadémiára, így különösen kötődik hozzám személye, itt szerzett diplomát. Első munkahelye egyébként Somogy vármegyében volt egy állami gazdaságban, ahol felügyelői státusban volt, később pedig a gödöllői baromfitenyésztő intézethez osztották be.

1934-ben az intézmény vezetőjének nevezték ki. Kinevezésével egyébként az intézmény komoly fejlődésnek indult, hiszen szakmai tudása, tehetsége, szervezőképessége és lelkesedése elősegítette, hogy a pénzzel és személyzettel gyéren ellátott intézmény eredményesen működő kutatóintézetté válhasson.

A kisállattenyésztés hazai fejlesztése volt fő célkitűzése, ezen belül is kiemelten a baromfi- és libanemesítéssel foglalkozott, másodsorban pedig a haltenyésztés érdekelte. Halastavakat létesített, ahol húsz éven át a süllőtartás és -szaporítás különböző módszereivel kísérletezett. Prémesállat-tenyésztő részleget is létrehozott, emellett a haszongalamb-tenyésztéssel és a gyakorlati méhészettel is sokat foglalkozott.

Báldy Bálint a hazai kisállattenyésztés alapos ismerete mellett külföldön, többek között Ausztriában, Dániában, Hollandiában és Németországban gyűjtött tapasztalatokat. Nevéhez fűződik a baromfikeltető gépek elterjesztése; Kecskeméten állították fel az első keltetőállomások ősét. Báldy számos baromfitenyésztő szakembert képzett ki a gödöllői intézetben is.

A tervgazdálkodás hazai beindításában is kihasználták szervezőképességét és szakmai tudását, így a kísérleti, az állami és a célgazdaságokban, a termelőszövetkezetekben létesített nemesítő és szaporító baromfi-tenyésztelepeken végzett komoly és elévülhetetlen munkát.

Tenyésztői tevékenységében talán a legfontosabb eredmény az volt, hogy 25 év munkával sikerült kinemesítenie a sárga, a kendermagos és a fehér színváltozatokban a magyar tyúktípust. Egyébként a sárga típusnak mind a mai napig Mosonmagyaróváron van a fajtafenntartó telepe, amit jómagamnak is jó néhány alkalommal volt szerencsém meglátogatni.

Szakirodalmi munkássága is jelentős. Több, széles körben elterjedt és további kiadásokat megért könyveket írt. Egyik fő műve A baromfi tenyésztése című könyve, amit egyébként nemcsak szakmai körökben, de a magántermelők is, háztáji tenyésztők is szívesen olvasgatnak mind a mai napig.

Számtalan cikke és tanulmánya jelent meg a szaklapokban, sőt, a rádióban is gyakran tartott ismeretterjesztő előadásokat.

Legnagyobb kitüntetése az 1960-ban megkapott Kossuth-díj III. fokozata, amelyet a baromfitenyésztés terén három évtizedes munkássága során elért kiváló eredményeiért kapott.

Igazi hivatástudatú, lelkes oktató volt, szervezője és fejlesztője a saját szakterületének, aki számára az ügyeivel való foglalkozás saját bevallása szerint is örömet adott neki. Sajnos 1971. szeptember 26-án, Baján hunyt el, ami úgy gondolom, hogy nagy veszteség volt mind a szakmának, mind pedig az őt ismerő kollégáknak.

A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium és a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsa közösen 1974-ben a kiemelkedő eredményeket elért baromfitenyésztők díjazására a nevével fémjelzett emlékplakettet és emlékjelvényt alapított.

Báldy Bálint munkássága minden, a magyar vidék előmozdításáért dolgozó képviselőtársamnak is tanulságos és követendő példa lehet.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  379  Következő    Ülésnap adatai