Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.16:28:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.), 279. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:28


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Először is azt hittem, hogy az előterjesztő itt lesz, ismétlem, Babák Mihályra utalok, de ugye, ő csak hozzákapcsolódott ehhez az előterjesztéshez, hiszen az eredeti benyújtó természetesen Bánki Erik volt. Azt hittem, Bánki Erik legalább már részt fog venni a részletes vitán, hiszen ahogy láthattuk az Országgyűlés, a parlament honlapján, megoldódott az ő diplomájával kapcsolatos probléma, hiszen az önéletrajzában kicserélték azt a több éve jelen lévő mondatot, amely szerint 2010-ben közgazdasági diplomát szerzett, a mai naptól már nem ez szerepel az önéletrajzában, hanem csak az, hogy szakképesítése van. Azt hittem, hogy ezért már itt lesz, hiszen ezt sikerült elintézni, de úgy látjuk, hogy sajnos most sem tisztelte meg ezt a vitát sem, pedig ő a beterjesztő.

Tehát a módosító javaslatokról: egy módosító javaslatot nyújtottunk be, méghozzá azért, mert önök ismételten elénk hoztak egy olyan törvényt, amiben nagyon szép elveket fogalmaznak meg, csak ezek az elvek, amiket önök leírtak, nem a valóságot fedik, hiszen nem erről szól a törvény. Amire a módosítást benyújtottuk, az a 2. § (5) bekezdésének az a) pontja, amely azt mondja ki, hogy "a sportigazgatási szerv méltányosságból hozzájárulhat a sportcélú ingatlan a) fejlesztését, korszerűsítését, felújítását szolgáló hitelfelvétel vagy állami, valamint európai uniós támogatás érdekében történő megterheléséhez", ezzel még egyet is értenénk, csak a folytatással nem, ami azt mondja ki, hogy "továbbá ezen teherrel biztosított igény kielégítése érdekében történő elidegenítéséhez".

Na most, önök azt mondják a részletes indoklásban, hogy ez azért szükséges, mert a törvény módosítása a sportszervezet tulajdonában lévő sportcélú ingatlan elidegenítéséhez, megterheléséhez szükséges, az elmúlt évtizedekben alkalmazott méltányossági hozzájárulás, eljárási törvény szabályait állítja vissza, amelyek alapján az adott ingatlan jobb helyi hasznosítása, kihasználása lehetővé válik. Aztán az általános vita során is ez már egyszer szóba került, mert Lasztovicza Jenő felszólalásában elég erőteljesen ostorozta az elmúlt évek rendszerét, elmondta, hogy az MSZP-kormányok alatt mennyi visszaélés volt, mennyi sporttelep tűnt el, mert egy nagyon rossz szabályozás volt, és önök itt írják le, hogy ugyanezt a rendszert akarják visszahozni.

Mi pedig nem szeretnénk azt, hogy újabb sporttelepek tűnjenek el, ezért kérjük, hogy ezt a kiskaput ne hagyják nyitva, fogadják el a mi módosító javaslatunkat, amely arról szól, hogy ezt a részét, hogy "továbbá ezen teherrel biztosított igény kielégítése érdekében történő elidegenítéséhez", vegyük ki belőle, és akkor rögtön az a kiskapu, amelyet most önök megteremtettek... - nevezhetjük ezt kiskapunak, de úgy is mondhatnám, hogy ne tárják ki tudatosan ezt a kaput, hiszen önök pontosan tudják, hogy ezzel a törvénymódosítással a sportlétesítmények privatizációját készítik elő, legalábbis azoknak a sportlétesítményeknek a privatizációját, amely sportlétesítmények értékes területeken fekszenek; és ha ez így maradna benne ebben a törvénymódosításban, amit önök benyújtottak, akkor ez azt eredményezhetné, hogy mondvacsinált üzleti érdekekből kifolyólag ezeket a sportlétesítményeket át tudják játszani mások kezére.

Egészen pontosan lehetővé kívánják tenni azt, hogy önmagában üzleti okokból és üzleti érdekekből sportcélú ingatlanok értékesítése megtörténhessen, hiszen mondtam, hogy nagyon szépen hangzik ez, de elmondtam az általános vita során is, vegyünk egy példát, van egy sportcélú ingatlan tulajdonosa, aki annak érdekében, hogy fejlesszen, fejlesztésről dönt, és természetesen ennek mindenki örül, a sportolók, a közvélemény, mindenki örül neki, hiszen valóban nagyon rossz állapotban vannak a magyarországi sportcélú ingatlanok; aztán meg is történik ez a fejlesztés, de nincs rá pénze, nincs más lehetősége, hiszen nincs önereje, mint hogy hitelt vegyen fel, hiszen az elmúlt 20 év forráskivonásai eléggé nehéz helyzetbe hozták ezeket az egyesületeket, és a fejlesztést követően pedig egyszerűen vagy nem tudja visszafizetni ezt a hitelt, vagy eleve már nem is akarja, hiszen ezzel a kiskapuval, amit ha önök nem fogadják el a módosítónkat, benne hagynak, divatos szóval élve reorganizálhat, tehát értékesít, kiváltja a hiteleit, és nyilván e sportcélú ingatlanoknál, ahogy az előbb is említettem, frekventáltabb, nagyobb forgalmi értékkel bíró részeit idegeníti el, esetleg határoló főútvonalak mentén, majd épül ott irodaház, üzletközpont, lakópark, éppen amit az üzleti érdek kíván. Tehát ez egyáltalán nem a sport érdekeit fogja szolgálni. Az sem lenne meglepetés, ha egész végig, amíg felépülnek ezek az épületek egy régen sportcélra használt területen, ugyanazok lennének majd a végén a tulajdonosok, akik annak idején a hitelt nyújtották vagy a hitelt adták.

Tehát én arra kérem önöket, hogy fogadják el ezt a módosító javaslatunkat, hiszen véleményünk szerint ez jelenthetné valóban az önök által többször említett garanciális elemet arra, hogy ne lehessen ismételten, mint ahogy az elmúlt években történt, kijátszani ezeket a sportcélú ingatlanokat.

Egyetlenegy dologról szeretnék még említést tenni, ez pedig ez a kapcsolódó módosító indítvány, amely be lett nyújtva. De én azt mondom, hogy ez egy járható út lenne, tehát maga az ötlet nem rossz, hogy egyszerre a sportigazgatási szervnek, az érintett sportegyesületnek és a sportági szakszövetségnek egyet kellene érteni ahhoz, hogy a méltányossághoz hozzájárul-e egy sportcélú ingatlannál, tehát mondom, hogy jó ötlet lenne, de jelenleg ez nem működik. Miért nem működik? Azért nem működik, mert ez nem tartalmaz garanciális elemet, hiszen az önök által az elmúlt két évben felállított diktatórikus centralizáció esetén ez nem működik.

Hiszen vegyünk megint egy példát, biztos megint nem fog tetszeni, hogy mindig a Ferencváros pályájával példálózok, de azért példálózok vele, mert az elmúlt években folyamatosan, évek óta a Ferencváros pályáját megpróbálják átalakítani, elvenni, megszüntetni, különböző létesítményeket odahozni. Gyurcsány Ferenc is ezen dolgozott, Bajnai Gordon is segített neki, eddig nem nagyon sikerült, de mégis megpróbálják folyamatosan, tehát ezért jó példa, ha a Fradi-pályáról beszélünk. Mi történne a Fradi-pályánál? Az történne, hogy a sportági szakszövetségben, amit itt említ a beterjesztő, majd Bánki Erik döntené el, hogy mondjuk, alkalmazzanak méltányosságot vagy nem, a Ferencvárosnál Kubatov Gábor, a sportigazgatási szervnél, a minisztériumnál vagy az államtitkárságnál valószínűleg Czene Attilának kérnék ki a véleményét. Hát ők hárman ülnének össze és döntenének arról, hogy most legyen méltányosság vagy ne? Akkor megint azt lehet mondani, hogy egy személyben Orbán Viktor eldönti, hogy mit akar csinálni egy pályával, és természetesen ezek az emberek azt fogják csinálni, amit ő mond.

Ez a rendszer akkor működhet, ha majd egy új kormány lesz, amely nem gyűr le mindent maga alá a civil kontrolltól az egyesületeken át, mert ugye most ezt tapasztaljuk a sportági szakszövetségekben, az egyesületekben és mindenhol, már lassan nem találjuk olyan területét a sportnak, ahol ne fideszesek ülnének. Épp most, amikor átnéztem ezt a parlamenti honlapot, akkor láttam nagy csodálkozva, mert azt hittem, hogy Bánki Erik elnök úr csak az MLSZ elnökségének a tagja, de láttam, hogy már a MOB felügyelőbizottságának a tagja is 2012 óta, tehát folyamatosan ülnek be önök olyan pozícióba, amellett természetesen, hogy Borkai Zsolt az elnök, és Deutsch Tamás is MOB-alelnök lett a sportmúltjára és a sportért tett áldozatos munkájának köszönhetően.

(20.10)

Tehát ezekben a helyzetekben ők mindent maguknak.... Tehát akkor lesz ez járható út, és akkor valóban járható út, és akkor kellene benyújtani ezt a módosító javaslatot, ha változnak majd a szelek, amikor majd új kormány lesz, tehát amikor 2014-től jobbikos kormány lesz, akkor valóan egy ilyen módosítással..., hiszen mi nem fogunk ilyen diktatórikus centralizációra törekedni. Akkor valóban ez egy járható út lesz, és akkor valóban egy garanciális elemet jelenthet majd a sportlétesítményeknél, a méltányosságnál tényleg minden szempontot figyelembe vegyenek. Hiszen nemcsak az üzleti érdeket kell figyelembe venni, nemcsak az üzleti szempontokat kellene figyelembe venni, hanem nagyon sok szegmensét. Ezt is elmondtuk az általános vitában, itt vannak érzelmi dolgok, vannak sportszakmai dolgok, vannak történelmi dolgok, egyes pályáknál a történelmet is figyelembe kellene venni. És természetesen ott vannak az üzleti érdekek is, ezeket mind figyelembe kell venni, és majd akkor kell dönteni erről.

Tehát arra kérem önöket, hogy a Jobbik módosító javaslatát fogadják el. Ha ezt elfogadják, akkor természetesen megfontoljuk, hogy esetleg támogassuk ezt a törvényt, hiszen ez még csak egy garanciális elem, ha elfogadják. Nem az egészet változtatja meg, ami véleményünk szerint alapjaiban rossz. Amennyiben a módosító javaslatot nem fogják elfogadni, akkor mi, az MSZP-vel ellentétben természetesen csak nemmel szavazhatunk arra, hogy továbbra is privatizálják a sportot, és sportpályákat tüntessenek el Magyarországról. Mert a Jobbik Magyarországért Mozgalom legfontosabb érdeke az, hogy a sporttársadalom, a sportolók és a sportszerető emberek továbbra is azokon a pályákon sportolhassanak, oda járhassanak ki, amelyek egyre korszerűbbek lesznek, és nem lakóparkokat találnak a helyükön pár év múlva és különböző bevásárlóközpontokat.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai