Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.15:54:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2022.05.17.), 68. felszólalás
Felszólaló Balla György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:50


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALLA GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Meglehetős érdeklődéssel figyeltem azt a vitát, amelyben az ellenzék kellő vehemenciával vett részt egy olyan témában, amihez, hála a jóistennek, hosszú ideje már semmi közük nincsen, a minisztériumok felsorolása ugyanis nyilvánvalóan a kormánypártok és a kormány felelőssége.

Annak már kevésbé örültem  tulajdonképpen lényegtelen is, hogy én örültem vagy nem , ami a vitában elhangzott, mert úgy látszik, hogy önök nem sokat tanultak. A helyzet az, hogy április 3-án volt egy választás, ahol önök a legnagyobb vereségüket szenvedték el, mi pedig a legnagyobb győzelmünket arattuk. A legnagyobb vereség elszenvedésének az lett a következménye, hogy minden egyes pártvezető a helyén maradt.

Úgy gondolom, hogy ebből önök azt a következtetést vonták le, hogy a vereségben önöknek nincs felelősségük. De valamiért az emberek mégiscsak úgy szavaztak, ahogy szavaztak. Esetleg, kismértékben fölmerülhet az önökben, hogy az elmúlt 12 évben mi nem csak végig rosszat csináltunk? Úgy tűnik, nem merült fel ebben a vitában, mert másból sem állt, csak ugyanazt hajtogatták, mint az elmúlt 12 esztendőben végig. Most szólok, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, ez kevés lesz.

Néhány konkrétumot! Nem lepődtem meg, hogy az oktatás és az egészségügy önálló minisztériumán lesz a fő hangsúly, tisztelet a kivételnek. Az önálló minisztérium nagyon jó, ha nem önálló, nagyon rossz. Ez volt a lényege annak, amit önök mondtak.

Szeretném figyelmeztetni, mondjuk, Arató képviselő urat. Volt oktatási és kulturális önálló minisztérium, mondjuk, Magyar Bálint ideje alatt. Nincs olyan pedagógus Magyarországon, aki ne arra a négy évre mondaná azt, hogy a legszörnyűbb időszaka volt a magyar pedagógusoknak. (Arató Gergely: Ez nem így van!  Moraj és közbeszólások a kormánypártok padsoraiban, köztük: De!  Pontosan!) Mint ahogy volt (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) önálló oktatási és kulturális… (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.) Volt önálló oktatási és kulturális minisztérium akkor is, amikor a második Gyurcsány-kormány volt.

Ön kiművelt emberfőkről beszélt az oktatás kapcsán. Nézett ön már tükörbe? Nézett ön már tükörbe? (Derültség a kormánypártok soraiban.) Ön kulturális államtitkár volt! Ön szerint az jobb volt, mint most? Képes ezt így belemondani a szemembe?! (Derültség a kormánypárti padsorokban.  Arató Gergely: Képes vagyok, mert így igaz!) Szerintem akkor ne ide mondja, hanem nézze meg először a tükröt, és azután beszéljen! (Nacsa Lőrinc közbeszól.)

De nyugodtan beszélhetünk az egészségügyről is. Emlékeznek még az önálló egészségügyi minisztériumra Molnár Lajossal és Horváth Ágnessel? Emlékeznek rá? (Szászfalvi László: Emlékszünk!) Tordai úr emlékszik? (Szászfalvi László: Tordai még csecsemő volt!) Nem volt olyan fiatal. Mit kapott egyébként akkor az önálló egészségügyi minisztériumtól az egészségügy? (Közbeszólás a Fidesz soraiból.) Széfet, vizitdíjat meg kórházi napidíjat. (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Gratulálunk!

De menjünk egy kicsit korábbra! Az, hogy 2004. december 5., mond önöknek valamit? A Momentumnak biztos semmit, mert egy másik népszavazás juthat eszébe, amin valószínűleg most is úgy szavaznának, ahogy. Szégyen! De azon a népszavazáson volt egy másik is, a kórház-privatizáció elleni népszavazás, és arra azért volt szükség, mert az önök önálló egészségügyi minisztériuma asszisztált ahhoz, hogy az akkori szocialista kormány az összes magyar kórházat privatizálni akarja, és egy népszavazással sikerült megakadályozni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!)

Az egészből az a lényeg, és ezt egyszer jó lenne, ha megértenék, nem valószínű, hogy sikerül, már sokszor elmondtuk, de hátha: nem azon múlik egy ágazat sikeressége, hogy önálló minisztérium irányítja vagy más formában működik. Azon múlik, hogy egy kormány hogyan dolgozik vagy hogy nem dolgozik.

Ennek kapcsán pedig azt szeretném elmondani, hogy önöket 2010-ben kétharmaddal váltották le, bennünket meg negyedszer választanak meg kétharmaddal, azóta folyamatosan. Ez nem azt jelenti, hogy ne fogalmazzanak meg kritikát, csak a stílus, a hozzáállás, a kinyilatkoztatások, a maguk nem tudják, meg maguk így csinálják meg maguk… (Nacsa Lőrinc: A demagógia!) A demagógia, abból kéne egy kicsit visszavenni ahhoz… (Derültség az ellenzék soraiban.  Dr. Brenner Koloman: Nacsa Lőrinc szájából!) Abból kéne egy kicsit visszavenni ahhoz, hogy normális párbeszéd alakuljon ki. Meg az se lenne probléma, ha némiképp felkészültebben érkeznének a parlament ülésére.

Fekete-Győr András képviselő úr első nagy ívű hozzászólása. (Fekete-Győr András: Nem az első!) Azt mondta a képviselő úr, hogy az önök európai parlamenti képviselői azért mentek ki Brüsszelbe, hogy az európai uniós forrásokat hazahozzák Magyarországra. (Nacsa Lőrinc: Cseh Katalinnak!) Ez marha jó, csak azt nem tetszett hozzátenni, hogy közvetlenül oda akarják adni Cseh Katalinnak. (Fekete-Győr András: A kórházaknak, az iskoláknak, a munkahelyeknek!)

A másik dolog, az már…  komolyan mondom, én igyekeztem nagyon figyelni. De az hogy van, hogy legalább kétszer azt kérte rajtunk számon, hogy miért nem tesszük világossá, hogy a háború kapcsán nem vagyunk semlegesek? Mi?! Nem tudom, hogy tegnap önök benn voltak vagy kinn voltak, mert ezt már nem tudom nyomon követni. De ha véletlenül benn lettek volna, akkor legalább ötször hallják a magyar miniszterelnöktől, hogy mi a NATO tagjai vagyunk, egy katonai szövetségi rendszer tagjai vagyunk. Hogy lennénk semlegesek? Hogyan lehetnénk semlegesek?

Ha eddig nem tudta volna, akkor tegnap legalább megtanulhatta volna! Könyörgöm, egy kicsit fölkészültebben! Egy kicsit, minimálisan hozzáértőbben, ha már hozzá akar szólni a magyar parlamentben! (Szászfalvi László: Olvasgassál újságot!  Folyamatos zaj.  Tordai Bence közbeszól.  Az elnök megkocogtatja a csengőt.  Tordai Bence: Figyelünk! Drukkolunk!)

Hiller képviselő úr és a nyugatosság. Értem én a mögöttes szándékot. Értem én azt a szándékot, hogy megpróbálják úgy beállítani, mintha lennének nyugatosok meg nyugatellenesek. De ön is tudja, hogy ez nem így van.

Ön föltette azt a kérdést, hogy a Nyugat olyan rossz hely-e. Szerintem nem, egyáltalán nem. De ha azt a kérdést tesszük fel, hogy a mai Párizse a jobb hely vagy a húsz évvel ezelőtti, ott már szerintem megint csak nem lenne vita. Ahova tartunk, szerintem az nem jó, és meggyőződésem, hogy ön szerint sem jó. De egyébként nekünk nem a Nyugattal kapcsolatban van problémánk, hanem a nyugati, a brüsszeli politikával kapcsolatban van problémánk.

Ha ön azt kérdezi tőlem, hogy Budapest egy jó helye, akkor azt fogom mondani, hogy igen, egy nagyon jó hely. De egyébként a főváros vezetése meg szerintem katasztrofális, és nagyon rossz irányba viszi a fővárost. (Tordai Bence: A budapestiek szerint meg az előző volt katasztrofális!)

Ha azt kérdezi tőlem, hogy minden döntés rossze Brüsszelben, akkor azt mondom, hogy nem. De az olyan döntések, amik meghatározzák egész Európa sorsát, benne Magyarországét is, például az energiaembargó  ön támogatja? Szerintem nem. Ön lebontaná a kerítést, és migránsokat engedne Magyarországra? Szerintem nem. Ön egyetért a genderideológiával, képviselő úr? Nem beszélgettünk még róla, de szerintem nem.

Az, hogy mi ennek hangot is adunk, világossá tesszük az álláspontunkat, egy klubban, egy szervezetben, ahol tagok vagyunk, elmondjuk a véleményünket, és azt szeretnénk, hogyha más is meghallgatná, az szerintem nem probléma. Sunyi módon kiszolgálni idegen érdekeket, azért, mert nem merem a szavamat fölemelni  vagy másért, arról ne is beszéljünk , na, az a probléma! De ez nem annak a kérdéskörnek a tárgya, hogy nyugatos vagyok vagy nem.

Magyarországon mindenki nyugatos, csak van, aki küzd a saját hazájáért, van, aki meg nem, különböző okokból. Ennyi a különbség. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai