Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.11:34:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2021.11.08.), 83. felszólalás
Felszólaló Juhász Hajnalka (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar kormány reális és hiteles környezetvédelmének konkrét lépései és kézzelfogható eredményei vannak: elsőként iktattuk törvénybe a párizsi klímaegyezményt, elköteleztük magunkat a klímasemlegesség 2050-re történő elérése mellett, továbbá 2030-ig az üvegházhatású gázok kibocsátását legalább 40 százalékkal csökkentjük.

Büszkék lehetünk a klíma- és természetvédelmi akciótervre, amely nyolc pontban foglalta össze, milyen lépésekre van szükség többek között ahhoz, hogy 2030-ra a Magyarországon előállított energia 90 százalékban szén-dioxid-mentes legyen. A fenti eredményeket azonban csak úgy érhetjük el, ha ennek költségei nem a magyar családokat, hanem a nagy szennyezőket terhelik, Brüsszel átgondolatlan energia- és klímapolitikája azonban adóemeléshez vezetne. Védjük meg környezetünket és a rezsicsökkentés eddigi eredményeit!

Egy hete kezdődött Glasgow-ban az ENSZ COP26 klímakonferenciája, amelyen a világ országainak vezetői tanácskoznak arról, hogyan kellene visszatérni a 2015-ben Párizsban megcélzott keretek közé, és másfél Celsius-fok alatt tartani a globális felmelegedés mértékét.

Ahogyan Áder János köztársasági elnök úr kifejtette a konferencia nyitónapján, őszinte számvetésre van szükség az egyes országok eredményeit illetően, és a PR-mutatványok helyett cselekvés kell. Ahogyan hangsúlyozta, Glasgow nemcsak az ambíciónövelésről, de a hitelesség visszaszerzéséről, a cselekvésről és a minél előbb látható eredményekről is szól.

A 2050-ig megvalósítani tervezett uniós klímasemlegességi célok mellett a lakosság energiaárainak a mérséklését és az energiabiztonság kérdését is folyamatosan szem előtt kell tartani, amikor egy szuverén ország energiapolitikájának a kialakításáról döntünk. Éppen ezért mi határozottan újra és újra kiállunk amellett, hogy a klímacélok eléréséhez szükséges pénzügyi fedezetet nem a családoknak kell viselniük, hanem a klímarombolókra kell terhelni ezeket a költségeket, hiszen ők azok, akik nyerészkednek ezen a dolgon. Ebben megerősítettek bennünket a magyar emberek is, hiszen nemzeti konzultáció keretében megkérdeztük a véleményüket, és a kitöltők 99 százaléka egyetértett ezzel a kormányzati állásponttal.

Brüsszel arra készül, hogy egy bonyolult rendszerrel megadóztassa az embereket, ami a magyar családok rezsikiadásait emelné meg, mi pedig azt szeretnénk, hogy emiatt ne kelljen a magyar családoknak pluszköltséget fizetniük. Éppen ezért Magyarország a visegrádi országokkal együtt nem fogadja el Brüsszel kezdeményezését, hiszen ezek, jól tudjuk, hogy az energiaárak további drágulásához vezetnének. Európa hosszú ideje nem tapasztalt magas energiaárakkal szembesül, Magyarországon kívül minden európai országban emelkedett a rezsi ára.

Ezért kérdezem az államtitkár urat, hogyan védi meg a magyar kormány a rezsicsökkentés eredményeit. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(15.30)




Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai