Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.15:52:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2021.11.08.), 223. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 9:12


Felszólalások:  Előző  223  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy a zárszámadási törvényjavaslat vitájának zárásaként röviden a költségvetési politika szemszögéből foglaljam össze az elhangzottakat.

Az elmúlt évtized gazdaság- és költségvetés-politikai érdeme abban mutatkozik meg legfőképpen, hogy a mögöttünk lévő válság egy erős és ellenálló magyar gazdaságot ért. Ennek köszönhető, hogy a világméretű pandémia nem megszorításokról és adóemelésekről szólt hazánkban, mint ahogy a 2008-2009-es válságkezelés során tapasztaltuk, hanem a vállalkozásokat és a családokat segítő támogatásokról, adócsökkentésekről, a beruházások ösztönzéséről beszélhetünk mind a mai napig. Mindez annak ellenére valósulhatott meg, hogy a koronavírus-járvány okozta gazdasági sokk kétszer nagyobb volt, mint a 2008-2009-es világgazdasági válság idején. A GDP visszaesése 2020-ban 3,6 százalékos volt a világban, míg 2009-ben 1,7 százalékos.

A járvány ugyan világszerte felülírta a korábbi várakozásokat a gazdasági, költségvetési folyamatok alakulását illetően, mégis nagy előnyt jelentett és jelent ma is, hogy a kormány nem vesztegette el az elmúlt évtizedet. A magyar gazdaság teljesítménye a korábbi években felülmúlta az újonnan csatlakozott uniós tagállamok többségét, egyben meghaladta az Európai Unió átlagát is, amelynek eredményeként gyorsult a felzárkózásunk a fejlettebb tagállamokhoz viszonyítva is. Ennek köszönhető, hogy a járvány idején támaszkodhattunk az egyensúlyi növekedés, az adósságcsökkentés és a fiskális politika eredményeire, és azonnal több száz milliárdos nagyságrendben tudtuk biztosítani a szükséges pénzügyi forrásokat a járványügyi és a gazdaságvédelmi intézkedésekre, a családok és a nyugdíjasok védelmére. Ez látható azokból a számokból is, amelyek azt mutatják, hogy Magyarország végül lépéselőnnyel jött ki a válságból.

A veszélyhelyzet ideje alatt hozott kormányrendeleti intézkedéseket a 2020. évi költségvetési törvény módosítása foganatosította. Ahogy a vita során is elhangzott, a kiemelt kormányzati célok mentén a költségvetés-módosítás karakterét két önálló alap határozta meg. A Járvány Elleni Védekezési Alap rendelkezései garantálták, hogy a járvány elleni védekezésnek 2020-ban ne legyen pénzügyi akadálya. Az alapból összesen mintegy 945 milliárd forint forrásbiztosításra került sor többek között az egészségügyi dolgozók 2020. évi egyszeri bérkiegészítésére, továbbá a járvány elleni védekezést szolgáló eszközbeszerzésekre és beruházásokra. A Gazdaságvédelmi Alap pedig, amelynek fontos része volt a Nemzeti Foglalkoztatási Alap is, biztosította a gazdaság védelmét, a munkahelyek megőrzését és újak teremtését. Az alapból mintegy 4031 milliárd forint forrást biztosítottunk többek között a munkahelyek megőrzésére, új munkahelyek teremtésére, a kiemelt ágazatok megerősítésére, a vállalkozások likviditásának, finanszírozásának biztosítására, valamint olyan beruházások támogatására, amelyek a gazdasági növekedés megalapozását szolgálták.

A kilábalást nagymértékben támogatta, hogy a koronavírus hazai megjelenésével párhuzamosan 2020 tavaszán a kormány elindította a gazdaságvédelmi akciótervet. A jegybanki eszközöket is ideszámolva, a kormányzat ezekre a célokra korábban sosem látott mértékű, a 2020. évi GDP mintegy 30 százalékát kitevő intézkedéseket hozott, illetve forrást biztosított. Ezek között a lépések között voltak az adócsökkentések, a bértámogatások, a törlesztési moratórium, a fejlesztéseket ösztönző támogatások, illetve az állami garanciaprogramok kiterjesztése. Mindezen gazdaságvédelmi intézkedések két számjegyű visszaeséstől óvták meg a gazdaságunkat.

(18.20)

Tisztelt Országgyűlés! Összegezve, a zárszámadás rámutat arra, hogy a krízishelyzetet nem megszorításokkal, hanem átfogó programmal enyhítette a kormány, a munkahelyek és a vállalkozások megvédését, a családok támogatását, valamint Magyarország és a magyar emberek biztonságának garantálását helyezve a középpontba. Az Unió tagországaihoz képest gyorsabb oltási program alapvetően megteremtette a lehetőséget arra, hogy idén ismét visszatérjen a dinamikus bővülés, amelyet további erőteljes növekedés követhet.

Engedjék meg, hogy röviden összefoglaljam azt is, hogy a meghozott kormányzati intézkedések milyen eredményekkel jártak a gazdasági folyamatokat tekintve. Bár 2020 második negyedévében a járvány soha nem látott mértékben vetette vissza a gazdasági aktivitást, a harmadik negyedévtől gyors korrekció ment végbe, és a helyreállás a negyedik negyedévben is folytatódott, annak ellenére, hogy ismételten a járvány terjedését korlátozó intézkedések bevezetésére volt szükség.

2021 második negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva a bruttó hazai termék volumene közel 18 százalékkal nőtt. Ugyanezen időszakban a fejlesztések volumene 10,8 százalékkal bővült az egy évvel korábbi, a koronavírus-járvány által leginkább érintett időszakhoz viszonyítva.

2021. május végéig több mint 1 millió 165 ezer fő részesülhetett a kormány munkaerőpiaci vagy képzési támogatásában. Ezen belül az ágazati bértámogatás keretében  vendéglátás, szabadidő, utazásszervezés és -közvetítés, szálláshely-szolgáltatás és egyes kiskereskedelmi tevékenységeket végző vállalkozások esetében  közel 180 ezer fő részesült ezekben a támogatásokban. A kérelmet benyújtó vállalatok száma meghaladta a 30 ezret. Ezen intézkedéseknek köszönhetően idén őszre a foglalkoztatottak száma átlépte a 4,7 millió főt.

Tisztelt Ház! Az ellenzéki felszólalásokra is reagálva szeretnék emlékeztetni arra, hogy a 2008-2009-es válság idején a baloldali kormány azonnali megszorító fiskális politikát folytatott. Például: elvették a 13. havi nyugdíjat, megszüntették a lakástámogatási rendszert, megemelték a személyi jövedelemadót, megemelték a társasági adót. Vagyis éppen az ellenkezőjét csinálták annak, mint amit a polgári kormány sikeresen elvégzett.

A 2020. évi zárszámadás alátámasztja, hogy a kormány gazdaságpolitikája stabil alapot teremtett a tavaly berobbanó koronavírus-világjárvány okozta negatív hatások enyhítéséhez. Sőt, ezeknek köszönhetően hazánk nemcsak egyszerűen átvészelt egy súlyos válságot, de európai uniós összehasonlításban is jól teljesített. A kormány által benyújtott zárszámadásitörvény-javaslathoz sem a képviselők, sem pedig a bizottságok nem adtak be módosító indítványt, így az elmúlt hetek parlamenti munkájának eredménye teljes egészében megegyezik a kormány által benyújtott javaslattal.

Tisztelt Ház! Az elhangzottakra tekintettel kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a 2020-as zárszámadásitörvény-javaslatot elfogadni szíveskedjenek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  223  Következő    Ülésnap adatai