Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.15:57:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2021.11.08.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Bősz Anett (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BŐSZ ANETT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Urak! A kormány egy múlt heti határozata a költségvetésen belül mintegy 55 milliárd forint átcsoportosításáról intézkedik. A parlamentarizmus lényege a végrehajtó hatalom önkényének korlátozása, többek közt a közpénzek felhasználásának ellenőrzése. Nálunk boldogabb társadalmakban, mint például Nagy-Britanniában ennek a XIII. század elejéig visszanyúló hagyományai vannak, Földnélküli János királytól már 1215-ben kikényszerítette a főrend, hogy a király csak indokolt célokra, jóváhagyásukkal vethessen ki adót, és el is tudjon számolni ezzel az elköltött pénzzel. Rendkívül kínosnak gondolom, hogy több mint nyolcszáz évvel később önök teljesen kiiktatták az Országgyűlést és annak illetékes szakbizottságát egy ilyen döntésből  tették ezt a járvány okozta rendkívüli, nehéz időkben.

Tanulságos az is, hogy mire költik el ezt a pénzt, államtitkár úr. Több mint 26 milliárd kerül a Pénzügyminisztérium Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságához, beruházásokra és felújításokra költhetik a pénzt. (Dr. Rétvári Bence: Ez felháborító! Ez felháborító!) A főigazgatóság egyébként a kormányzati szerveket látja el, leszámítva a honvédelmi és a külügyi tárcát. Idézet következik a főigazgatóság honlapjáról: a minisztériumok és a Miniszterelnökség működéséhez szükséges munkakörnyezetet biztosítja, „ennek keretében gondoskodik az említett szervek épületeinek és gépjárműveinek üzemeltetéséről, a munkavégzéshez szükséges tárgyi eszközökkel történő ellátásáról”, idézet vége. Hát, nem tudom, hogy 11,5 évvel a kormányzásuk megkezdése után mégis mit szeretnének még berendezni a kormányzati intézményekben, de erre a kis időre szerintem már igazán nem kellett volna elkölteni 26 milliárd forintot sem elméletben, sem gyakorlatban.

De megyek tovább, mert közel 6 milliárd forintot szánnak ismételten propagandacélokra, az 55 milliárdos átcsoportosítás forrása egyébként jórészt a Gazdaság-újraindítási Alap és annak rendkívüli intézkedésekre szánt központi tartalékai, amelyek jó részét értelemszerűen a járványkezelésre kellett volna fordítani, államtitkár úr. Csak azt tudom feltételezni, hogy önök is tudják, hogy igen korlátozottan sikerült nemcsak a járványkezelés, hanem a gazdasági válság kezelése is, és éppen ezért most több mint 5,5 milliárd forintot ismételten kormányzati kommunikációra csoportosítanak át annak érdekében, hogy megmagyarázzák, hogy miért is volt világszám, ami itt a szemünk előtt zajlott, amióta ránk törte az ajtót a járvány első hulláma.

Az egyházak csaknem 4 milliárdja, valamint a hit- és erkölcstanoktatásra szánt 0,5 milliárd esetében is tetten érhető az önkény. (Derültség a kormánypártok soraiban.  Dr. Rétvári Bence: A hittan, az önkény? Mi van?!) Mindannyian ismerjük az elmúlt 11,5 évből azt a magatartást, amivel önök kereszténydemokrataként viszonyulnak a különböző egyházakhoz. Lehet mosolyogni, tisztelt államtitkár urak, csak az a helyzet, hogy az önök kormánya rendre különbséget tesz tetsző és nem tetsző egyházak között, még a keresztény egyházak között is. Így fordulhat elő az, hogy az önöknek tetsző egyházak évről évre több tíz milliárd forintos költségvetési támogatásnak örülhetnek, mialatt az önöknek nem tetsző, egyébként keresztény egyházak adott esetben elmaradt állami feladatokat pótolva  mint például a hajléktalanellátás vagy a hátrányos helyzetű fiatalok oktatása , ennek ellenére kénytelenek mindenféle költségvetési támogatástól megfosztva, sőt sokszor önök által szóban és ténylegesen is megalázott helyzetben működni.

Továbbmegyek, mert turisztikai fejlesztésre a korábban megszokott összegek töredéke, mindössze 1,3 milliárd forint jutott ebben a csomagban. Jó lenne tudni, tisztelt államtitkár úr, hogy egészen pontosan mit takar ez az 1,3 milliárd forint, mert a mezei hírfogyasztó gondolhatja azt, hogy egy szem olyan kiszemelt NER-közeli vállalkozó lesz a kedvezményezett, a korábbi százmilliárdos nagyságrendeket elérő kormányzati csomagok, amelyek a turisztikában landoltak, annak ellenére, hogy egyébként a kisvállalatok hiába várták az önök segítségét, a nagyvállalkozások azonban, amelyek könnyedén túlélhették volna a járványügyi helyzet első pár hónapját, azoknak segítettek egy pillanaton belül. (Sic!)

A kormányhatározat csak cseppben a tenger. A kétharmados többség bármely más költségvetési és hosszú távú nemzetgazdasági kérdésről is leginkább vita nélkül határoz, olyanokról, amelyeket még az unokáink is nyögni fognak. Mondok néhány ilyet itt a következő húsz másodpercben: a Fudan Egyetemre felvett hitel egyedül több, mint 2019-ben a kormány egész felsőoktatásra költött keretösszege; a Budapest-Belgrád vasútvonal pedig a legszűkebb becslések szerint is 130 éven belül térülhet meg.

Tisztelettel kérdezem tehát az államtitkár urat, hogy mégis meddig fogjuk nyögni (Az elnök csenget.) a jelenlegi költségvetési intézkedéseket. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a DK, a Jobbik és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai