Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.09:54:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2017.05.03.), 66. felszólalás
Felszólaló Pócs János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:30


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÓCS JÁNOS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Kedves Elnök Úr! Kedves Államtitkár Úr! A T/15370. számú, az állatok védeleméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény módosítását államtitkár úr előterjesztői expozéjában is hallhattuk. A törvényjavaslat elsősorban európai uniós irányelveket ültet át a magyar jogszabályi környezetbe, másrészt pedig technikai korrekciókkal pontosítja az állatvédelmi törvényt. Csak néhány tartalmat a törvénymódosításból, kérem, engedjenek meg kiemelni, ami mindannyiunk számára, különösen a települések önkormányzati vezetői számára elengedhetetlenül fontosak.

Az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény a következő alcímmel egészül ki: A település belterületén ebrendészeti tevékenység keretében befogott kóbor állatokra vonatkozó általános szabályok. Ezek részletezésével szabályozásra kerülnek az állatkísérlet végzésével és a tenyésztők, beszállítók, felhasználók működésével kapcsolatos intézkedések és azok jogkövetkezményei. Pontosítva lesz az állatvédelmi feladatok pénzügyi fedezete. E törvény szerint az állami feladatok ellátásának, valamint az önkormányzati feladatok támogatásának állami pénzügyi forrását képezik a központi költségvetésben állat­védelemre előirányzott pénzösszegek és az eb­ren­dészeti hozzájárulás. Fontosnak tartjuk a IX. fejezetben az állatvédelmi oktatást, az állatokkal szemben megfelelő magatartásra, gondoskodásra nevelést, az állatok megismerését be kell építeni az iskolai általános képzésbe, a szakképzésbe és az ismeretterjesztésbe.

A törvénymódosítás a helyi önkormányzati feladatokat is leszabályozza, valamint az intézkedések általános szabályai megtalálhatóak a 44/A. §-ban. Az állatvédelmi hatóság, valamint a természetvédelmi hatóság az állattartót az állat megfelelő és biztonságos elhelyezése, valamint szökésének megakadályozása érdekében meghatározott építési munka elvégzésére kötelezheti; az állatvédelmi jogszabályok meg­sértése esetén a meghatározott cselekmény végzésére, tűrésére, valamint abbahagyására kötelezheti; az állattartást korlátozhatja, valamint megtilthatja.

Szól a törvénymódosítás a jogkövetkezményekről. Aki a tevékenységével vagy mulasztásával állatvédelmi jogszabály vagy hatósági határozat előírását megsérti vagy annak nem tesz eleget, magatartásának súlyához, ismétlődéséhez és különösen az állatoknak okozott sérelem jellegéhez, időtartamához igazodó mértékű állatvédelmi bírságot köteles fizetni. Az állatvédelmi bírságot az állatvédelmi hatóság szabja ki. Továbbá a X/E. fejezet megfogalmazza az ügyész szerepét az állatvédelemben. Az állatvédelmi jogszabályok megsértése esetén az ügyész keresetet indíthat a tevékenységről, az eltiltásról, a tevékenységgel okozott kár megtérítéséről.

Ezenkívül a települési önkormányzatok jegyzőjének az állatok védelme, valamint az állatok nyilvántartásával kapcsolatos egyes feladat- és hatásköreiről szóló 245/1998. kormányrendeletben meghatározott feladatok törvényi szintre emelkednek. Az átvett irányelveknek megfelelően szigorodnak az állat­kísérletek végzésére vonatkozó előírások, az állatkínzás fogalma is pontosabb, szigorúbb lesz.

Fontosnak tartom még, hogy egyértelművé válnak a veszélyes állatokra vonatkozó egyes szabályok. A rendeleti szintről törvényi szintre emelt javaslatok lehetővé teszik az érintett állatvédelmi és rendészeti feladatok hatékonyabb végzését.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslatot a Fidesz-frakció támogatja. Kérem tisztelettel ellenzéki képviselőtársaimat, ők is támogatni szíveskedjenek. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai