Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.20.08:26:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2004.04.06.), 54. felszólalás
Felszólaló Sisák Imre János (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SISÁK IMRE JÁNOS, az egészségügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az egészségügyi bizottság 2004. március 31-ei ülésén tárgyalta a címzett támogatásokról szóló T/9444. számú javaslatot. A kisebbségi vélemény ismertetésénél, mondhatni, rendhagyó, hogy ez szakmai szempontokat tekintve szinte teljes mértékben megegyezik a többség véleményével. Az már más kérdés, hogy a kormánypárti képviselőtársaink általános vitára alkalmasnak tartották; az előbb Havas Szófia képviselő asszony ismertette a szavazás végeredményét.

Szinte egyöntetű vélemény volt a bizottság tagjai részéről, hogy az egészségügyi ágazatban 2004-ben címzett támogatással indítandó beruházásoknál a világon semmilyen koncepciót nem lehetett felfedezni. A döntési javaslatnál nem látható az a regionális szemlélet, aminek a kialakítása kívánatos lenne az egészségügyben. Amennyiben az egészségügyi ellátásban a regionalitás felé kell elmozdulni, mert az anyagi lehetőségek és a szakmai indokok ezt mutatják, akkor elképzelhetetlen számunkra, hogy miért a politikai indíttatású és statisztikai egyenlőségre törekvő döntési javaslat érzékelhető a 11 egészségügyi intézmény rekonstrukcióját tekintve.

Nem fedezhető fel a javaslatnál egyébként az, hogy prioritást élvez a sürgősségi betegellátás. Ez látható akkor, amikor Kalocsa város önkormányzatánál, a városi kórház rekonstrukciójánál a sürgősségi betegellátó osztály kialakítására kért 79 millió 881 ezer forint helyett mindösszesen 35 millió forint a támogatási javaslat. Ugyanakkor a bizottság tagjai pártállásra tekintet nélkül kifogásolták és indokolatlannak tartották például a kisbéri kórház nagy összegű rekonstrukcióját, amely több mint 2 milliárd forintos beruházás.

(12.40)

Felmerült, hogy kórház kell-e a településre, vagy csak egy rendelőintézet. Szeretném eloszlatni a félreértéseket, még egyszer mondom: a kormánypárti és az ellenzéki képviselők részéről teljes mértékben egyetértés volt.

Elhangzott, hogy Kisbéren a drogstratégia részeként egy ott lévő, volt honvédségi ingatlanon tervezett drogrehabilitációs központ építése lenne indokolt. Ugyancsak kifogásolták a bizottság tagjai, hogy van olyan megye, ahol egyszerre több kórház rekonstrukciója is megvalósul, miközben a beruházási koncepciók elbírálása során 44 egészségügyi beruházás elutasítását javasolta a kormányzat.

Felmerült még, hogy a Nógrád megyei Szent Lázár Kórház önrész biztosítása nélkül 3 milliárd 288 millió 602 ezer forint támogatást kap. A kisebbségi vélemény e tekintetben egyértelműen az volt, hogy azon önkormányzatokat nem lehet ellehetetleníteni, akik önerővel nem tudnak saját forrást hozzátenni a címzett támogatással megvalósuló beruházáshoz, s így esetleg a betegellátás helyzete romlik a térségben. Egyébként is a salgótarjáni Szent Lázár Kórház befejező ütemére kerül sor.

Összességében megállapítható, hogy az elmúlt évi 12 támogatott egészségügyi beruházáshoz képest 2004-ben 11 egészségügyi intézmény rekonstrukciója indul, szinte azonos nagyságrendű állami forrás felhasználásával. Miután 44 beruházási koncepció elutasítására került sor az egészségügyi ágazatban, és a bizottság csak valamiféle statisztikai elosztást vélt felfedezni, egészségügyi koncepciót nem, így a kisebbségi vélemény az, hogy a címzett támogatási javaslat, a címzett támogatási törvény általános vitára nem alkalmas.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai