Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.06:06:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2017.04.18.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó László
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:48


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ LÁSZLÓ külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Macedóniában általános a vélekedés, hogy több, Soros György nevéhez köthető civil szervezet áll részben az ország destabilizálódását eredményező, 2015 májusa óta tartó belpolitikai helyzet mögött. A belpolitikai válságot előidéző utcai tüntetések szervezőit és felszólalóit ismerve elég egyértelműnek tűnik, hogy megalapozott ez a vélekedés, különös tekintettel a Nyílt Társadalom Alapítványok nemzetközi hálózatának macedón tagjára, a Foundation Open Society Macedonia szervezetére igaz ez az állítás.

A helyzetet bonyolítja, hogy az ellenzéki macedón Szociáldemokrata Unió legutóbbi választási listáján is sok olyan személy van, akik kötődnek a Nyílt Társadalom Alapítványhoz. Ez szintén igaz Katica Janevára is, akit nemrég az úgynevezett különleges ügyészi hivatal élére neveztek ki, akinek a tevékenységét mostanában már a nyugati diplomaták is kritizálják, mivel ahelyett, hogy a korrupció felderítésével és felszámolásával foglalkozna, tevékenykedése egyre inkább a kormányváltásra irányul.

Felhívnám a figyelmet arra a tényre is, hogy a Nyílt Társadalomért Alapítványok európai költségvetésének aránytalanul nagy részét költötte el 2015‑ben és 2016-ban is Macedóniában, párhuzamosan azzal a ténnyel, hogy a baloldali ellenzék macedón viszonylatban soha nem látott drága kampányt tudott megvalósítani a 2016. decemberi, előrehozott parlamenti választások során. Nikola Poposzki macedón külügyminiszter egyik nyilatkozatából kiderült, hogy az Open Society tavaly körülbelül ötmillió eurós összeget fordított bizonyos macedóniai NGO-k tevékenységének finanszírozására, ami macedón viszo­nyok között még az állami költségvetéshez képest is egy aránytalanul jelentős összeg.

A magyar diplomácia számára aggasztó a macedón belpolitikai helyzet, gyakorlatilag nyolc hónapja nincs működőképes kormány Macedóniában. Mindez pont akkor történik, amikor az ország a migráció szempontjából a balkáni útvonal egyik legfontosabb állomása, amikor az egész Balkánon romlik a biztonsági helyzet, és amikor magában Macedóniában is destabilizációs kísérletek etnikai konfliktussal fenyegetnek, márpedig mindannyian tudjuk azt, hogy egy esetleges macedóniai szláv-albán konfliktus nagy valószínűséggel nem áll meg Macedónia határainál.

A magyar diplomácia ebben a helyzetben következetesen támogatta az ország törvényesen megválasztott kormányát, és minden olyan külső beavatkozást ellenzett, és nem járul hozzá semmilyen dokumentum elfogadásához nemzetközi fórumokon, amely kívülről próbál nyomást gyakorolni Macedónia belpolitikai életére. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai