Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.19.20:25:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2015.07.06.), 10. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt fél év történései a parlamentben és a parlamenten kívül ‑ természetesen a parlamenti történéseknek nem az iménti bemutatására gondolok, hanem azokra az intézkedésekre, amelyek fontosak voltak.

Engedjék meg, hogy ‑ mivel öt perc alatt nem lehet ezeket összefoglalni ‑ egy-két szempontot kiemeljek. Először talán azt, hogy a segítséget igénylő társadalmi csoportok érdekében mik történtek. Említhetném a brókerbotrány kárvallottjainak a kártalanítását, a bírósági végrehajtók visszásságainak a megszüntetését vagy a családi csődvédelemről szóló törvény benyújtását. S ha már szóba került a vasárnapi munkakényszer megszüntetése, illetve visszaszorítása, én ‑ szemben a felszólalóval - minden­képpen a munkavállalók érdekeinek a képviseletét látom ebben. Ezek az intézkedések az elmúlt fél évben olyan társadalmi csoportok érdekében történtek, amelyek segítségre szorulnak.

Voltak olyan döntések, amelyeknek a gazdaság volt a hátterében. Említhetném az állami energiaszolgáltató cég térnyerését, ami tulajdonképpen félig-meddig az előbbi szempontnak is megfelelt, hiszen a rezsicsökkentés folytatásának, de egyúttal a patrióta gazdaságpolitikának az eredménye. Megint csak gazdasági kérdés a szakképzés átalakítása. Úgy érzem, ez lényeges döntés volt ez alatt az időszak alatt.

De talán még ezeknél is fontosabb az országimázs, illetve a nemzeti együttműködés szempontjából két téma. Az egyik a 2024-es olimpia megrendezésének a szándéka, amiben nemcsak a sport, illetve a sportolók szempontjai jelennek meg, nemcsak a gazdaságosság szempontja, hanem elsősorban a nemzeti érdek, hiszen egy olyan összefogás eredményeképpen valósulhat meg, ami egy erőpróbát jelent, és a sikeres rendezés Magyarország tekintélyét is növeli.

De talán a legfontosabb kihívás, a század legnagyobb kihívása a népvándorlás kérdése, ami nem a szándékunktól függ, hanem egy jelenség, viszont annak kezelése már rajtunk múlik. Ez a népvándorlás várható volt, hiszen a demográfiai helyzet alakulása röviden úgy néz ki, hogy Kína és India népességnövekedése lelassul, sőt megáll, viszont a közeljövőben erőteljesen növekedni fog ‑ ami már el is kezdődött ‑ a nyugati iszlám államok lakosságának az erőteljes növekedése és Afrika lakosságának a növekedése. Közben Európa népessége csökken, és várható ennek a vákuumnak a betöltése. De hogy mikor indul el ez a népvándorlás, azt nem tudtuk megmondani. Ezt elő kellett idézni valamivel, mint ahogy a lavinát egy hógolyó is el tudja indítani. Talán nem állok távol a valóságtól, ha azt mondom, hogy bizonyos esetekben a nyugati államok beavatkozása volt ez a hógolyó, az a beavatkozás, ami a helyi viszonyokat megváltoztatta. Törzsi háborúk, kaotikus állapotok jöttek létre, és ez elől menekülnek az emberek.

Számunkra persze a kérdés az, hogy hogyan kezeljük ezt a problémát. Kettős felelősség van rajtunk, ezt mindig el kell mondani: egyrészt a bajba jutott ember segítésének a kötelezettsége ‑ erről beszélnek az egyházi vezetők, akit üldöznek és aki éhezik, annak segítségre van szüksége; ez az egyénre, az emberi méltóság megőrzésére vonatkozik ‑, viszont van egy másik felelősség is, a közösségek iránti felelősségünk, ez pedig egyértelműen Európa nemzeti közösségeinek a védelmét jelenti, hiszen nem multikulturális társadalmak, hanem monokultúrák zárványai alakulnak ki Európában. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai