Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.13:25:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2017.11.28.), 194. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:21


Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a szépreményű törvényjavaslat, amelyik előttünk fekszik, ennek az a célja, hogy a turizmus szereplői, így a szálláshely-szolgáltatók elektronikus úton adatokat küldjenek egy újonnan felállítandó szervezetnek, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központnak. Az előterjesztők egyetlen dologra nem válaszolnak, hogy miért és mire lesz jó ez az adatszolgáltató központ. Elképzelni el tudjuk, meg Szatmáry Kristóf képviselőtársam is mesélt a saját elképzeléseiről, de ez leírva nemigen van.

Azt már nem is említem, hogy ez az egész nem felel meg a jogalkotási törvénynek, mert az azt tartalmazza, hogy a törvényjavaslat előterjesztésekor a hozzá kapcsolódó megvalósítási rendeletnek, kormányrendeletnek is ismertnek kellene lennie. Ezt önök már rég elfelejtették, mint ahogy az is ritka kivételnek számít, hogy ez az előterjesztés a kormány által került ide a parlament elé, és nem Szatmáry Kristófot kérték meg, hogy hozza már ide be.

Az előterjesztő álláspontja szerint a digitalizáció követeli meg az új szabályokat. A vendéglátók eddig is teljesítettek adatszolgáltatást, csak papíralapon, a település jegyzőjének és a Központi Statisztikai Hivatalnak. Az új rendszer a mainál sokkal komolyabb lesz a várakozások szerint, csak éppen a lényeget nem lehet róla tudni. A részletszabályokat a kormány rendeletben akarja majd megállapítani, erre felhatalmazást is kap a törvényi előterjesztés szerint, így például arra is, hogy milyen adatokra lesznek kíváncsiak, és ez már azért nem mindegy.

Tehát erről tudnánk vitatkozni itt a parlamentben, hogy mi az az adat, ami mondjuk, az épülésére szolgál mind a fogyasztóknak, mind a szolgáltatásfejlesztésnek, és mi az, ami más vonatkozásokat is hordozhat. Az természetes, hogy bár személyes adatokat nem kérhetnek ebben a rendszerben, de egyedi azonosításra alkalmas módon fognak látni ebben a központban minden szálláshelyről minden fontosabb adatot, tényezőt, napra pontosan fogják látni, hogy valaki milyen foglaltsági szint mellett működik, mennyire nyereséges, milyen költségei vannak. Nem meglepő természetesen, hogy a tisztulás jegyében az adatokat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is látni fogja.

A magyarázat hiányát az indoklás is jól példázza, ami úgy szól, idéznék belőle: „További cél, hogy lehetővé váljon a magyarországi turizmusfejlesztés céljainak statisztikai adatokon nyugvó konkrét meghatározása, és ezen adatok felhasználásával a szálláshelyek szolgáltatásainak célzott fejlesztése, versenyképességük támogatása, valamint az így nyert adatok felhasználásával az ágazaton belül a hatékony működés elősegítése.”

Ez nagyon szépen hangzik, de hogy az így kapott adatokkal mindezt hogyan tudják elérni, arról már egy szó sincs. Ezért lenne jó, ha legalább a körvonalai látszanának ennek a kormányrendeletnek, amit ennek a felhatalmazásnak a birtokában fognak önök írni.

Tehát a céllal egyetértünk, ez egy követendő, jó cél lehet; az más kérdés, hogy a piaci szereplők már nemigen bíznak abban, ami kormányzati, mert láttak már olyan esetet, amikor fideszes potentátok lenyúltak bizonyos ágazatokat, úgyhogy nem olyan túl nagy a bizalom. Az, hogy az elektronikus adatszolgáltatás önmagában egy előremutató, nem ördögtől való gondolat, ezzel egyetértünk, ahogy a turizmus hatékonyabb fejlesztése is egy fontos nemzetgazdasági cél; különösen a vidéki turizmus nagyon sok területen az egyedüli bevételi forrása az ott élőknek, mert a többi a gazdasági átalakulás eredményeként sokkal kevesebb munkáskezet igényel.

(16.40)

Az is kérdés azonban, hogy az új rendszerről, ahogy mondtam, vajmi keveset lehet tudni. A részleteket a kormány úgy határozza meg, ahogy jónak látja, arra sem az országgyűlési képviselőknek, sem a szakmai szervezeteknek nem valószínű, hogy lesz rálátása. Tehát ezúton javasolnám, hogy a kormányrendelet tervezetét legalább a szakmai szervezetek között forgassák meg, hogy azoknak az észrevétele, akiket érint, különösen a fejlesztés területén, az legalább hasznosulhasson.

Az is látható, és aggodalomra ad okot, hogy miközben a Fidesz turizmusbeli terjeszkedése egyre látványosabb, Mészárosék a fél Balatont felvásárolták, a Tiborcz-szállodák, -kastélyok gyarapodása vagy kimondottan, vagy strómanokon keresztül látszik például Egerszalókon, így üzleti titoknak minősülő adatkörre rálátást adni akárkinek enyhén szólva nem megbízható, nem övezi különösebb bizalom a szereplők részéről. Sőt, ilyen értelemben úgy érzik, hogy a törvénnyel a saját üzleti működésük versenyképessége kerülhet veszélybe.

Mindezek alapján: vannak jó elemei az előterjesztésnek, jó gondolatok, de az egész így összességében elég sok aggályt is felvet, amit szeretném, ha biztosítékokkal előznének meg, hogy ez tisztán, korrekt módon fog működni. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai