Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.20:55:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2020.11.16.), 2. felszólalás
Felszólaló Gulyás Gergely (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:08


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarországon néhány nappal ezelőtt másodszor fordult elő a rendszerváltoztatás óta, hogy az ország egész területére vonatkozóan rendkívüli jogrendet rendeltünk el. Az Országgyűlés ennek 90 nappal történő meghosszabbításához a hozzájárulást megadta. Az elfogadott jogszabály a kormányt arra kötelezi, hogy ebben az időszakban is rendszeresen számoljon be a járvány elleni védekezésről az Országgyűlésnek  ennek szeretnék most eleget tenni. Ez azzal a haszonnal is jár, hogy legalább mindenki láthatja, hogy az Országgyűlés működik. Nem vitás, hogy a magyar alkotmányos rend világosan megfogalmazza, hogy az Országgyűlés és az Alkotmánybíróság az a két alkotmányos intézmény, amelynek működését még rendkívüli jogrend időszakában sem lehet korlátozni, és igyekszünk gondoskodni arról, hogy most ne lehessen elterjeszteni azokat a hazugságokat, amelyeket tavasszal széles körben sikerült, hogy az Országgyűlés nem ülésezik. Ezért úgy gondolom, az is helyes, hogy a parlament a kormány járvány elleni intézkedéseit ellenőrzi, egyidejűleg pedig a munkáját is végzi, és a törvényalkotásban is részt vesz.

Ami a nemzetközi helyzetet illeti: ma az eddigi fertőzöttek száma világszerte összesen több mint 54 millió, majdnem 55 millió ember. A kór halálos áldozatainak száma szintén világszerte 1 323 898 ember. Ha az európai adatokat nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy sajnos az európai kontinens is lélekszámarányát reprezentáló vagy azt meghaladó mértékben veszi ki a részét ebből, és Magyarországon is látjuk, hogy a második hullám adatai lényegesen komolyabbak, lényegesen nagyobb számokat jelentenek, mint az első hullám során. Ez így van az egész világban, így van Magyarországon, így van Európában is.

Ha az aktuális helyzetet nézzük, akkor azt tudjuk mondani, hogy Magyarországon 84 652 fertőzött van vidéken, és 25 604 fertőzött van Budapesten, tehát az aktív fertőzöttek száma meghaladja a 110 ezer főt. A tegnapi napon 93 ember hunyt el; innen is részvétünket nyilvánítjuk a hozzátartozóknak. Összességében is azt tudjuk mondani, hogy az elhunytak száma a világon mindenhol, Európában és Magyarországon is nő. Bár az emberéletekkel kapcsolatos összehasonlításokkal mindig érdemes nagyon vigyázni, de azt érdemesnek tartom megjegyezni, hogy ha megnézzük az európai halálozási átlagot, akkor azt tudjuk mondani, hogy az Európai Unióban átlagosan a 27 országban az egymillió főre jutott elhunytak száma 481, Magyarországon 317. A fertőzöttek számában is lényegesen jobban állunk az európai átlagnál.

Ami az egészségügyi védekezést illeti, az első hullám időszakát és a nyári időszakát a kormány arra használta fel, hogy felkészüljön a második hullámra, ezért ma az egészségügyi védekezéshez szükséges eszközök rendelkezésre állnak. Országosan 7236 embert kezelnek kórházban, ebből 582 ember szorul lélegeztetésre, és 6654-en pedig lélegeztetés nélkül szorulnak kórházi ápolásra. 32 gyermek van a kórházi ápolásra szorulók között, de hála istennek, egyetlen gyermek sincs azok között, akik lélegeztetésre szorulnak.

Ami a jelen pillanatban fennálló, betegek kezelésére már most kijelölt, szabad lélegeztetési ágykapacitást illeti, az még 1634 ágyat jelent, ezt lehet még bővíteni, de ezek már most is rendelkezésre állnak. Tehát ha megnézzük a napi adatot, ami 582 fő lélegeztetését teszi szükségessé, akkor az 1634 fős pillanatnyi tartalék is egyelőre elégnek látszik, a szabad lélegeztetés nélküli kórházi ágykapacitás pedig 13 049 ágy. Szeretném még egyszer jelezni, hogy ez az ágyszám végső soron 32 ezerre bővíthető, tehát összességében 32-34 ezer ágy a kórházi rendszeren belül áll rendelkezésre, és ha szükséges, akkor akár még új kapacitások is megnyithatóak. Erre vonatkozóan az operatív törzs pontos tervekkel rendelkezik.

November 10e óta mindennap 20 ezer körüli vagy afölötti a PCR-teszteknek a száma, tegnap közel 30 ezer ilyen teszt volt, ebben a gyorstesztek nincsenek benne. Tehát azt mondhatjuk, hogy Magyarországon is több tízezres számban  ha idevesszük a gyorsteszteket és az antigénteszteket is, akkor pedig az 50 ezret is meghaladó számban  kerül sor tesztelésre.

Az európai helyzet számtalan országban aggasztó. Magyarország korábban, amíg az egészségügyi rendszert ilyen terhelés nem érte, tudott segítséget nyújtani, nyújtottunk segítséget, technikai segítséget a cseheknek, és a szlovákokat, a szlovák egészségügyi ellátást is segítettük a tesztelésben.

Ami a védekezés során az egészségügyi ellátást illeti, azt mondhatjuk tehát, hogy Magyarország felkészült arra, hogy képesek legyünk a jelenleginél lényegesen nagyobb betegszám esetén is mindenki számára ellátást biztosítani.

Szeretnék köszönetet mondani mindazoknak, akik részt vesznek a védekezésben, különösen az orvosoknak és az ápolóknak, emberfeletti munkát végeznek, az ő tevékenységük bizonyítja, hogy valóban Magyarországon minden élet számít, és minden életért megteszünk mindent, mindenkinek az egészségét megpróbáljuk megóvni. Köszönet az orvosoknak, ápolóknak, de köszönet azoknak a rendőröknek, katonáknak, közigazgatásban dolgozóknak, akik lehetővé teszik azt, hogy az ország felkészült a védekezésre, hogy védekezni tudjon, és hogy mindeközben az élet is, amennyire az normális keretek között egy világjárvány közepette lehetséges, Magyarországon is folyhasson.

Ehhez képest másodlagos, de természetesen fontos a gazdaság helyzete is, ezért röviden szeretnék erre is kitérni. A gazdasági adatoknál azt láthatjuk, hogy míg év elején konszenzus volt abban, hogy a kormánynak a gazdasági növekedésre vonatkozó 4 százalékos előrejelzése reális, most ott tartunk, hogy az újabb lezárás gazdasági hatásától is függően mínusz 5 és mínusz 7 százalék közötti recesszióval kell számolni.

(13.10)

Ez tehát 10 százalék körüli különbség ahhoz képest, amit terveztünk. Ez azt jelenti, hogy annak a nyolc, töretlen gazdasági növekedést hozó évnek, amely mögöttünk van, a vírus véget vetett. Ez a vírus, biztosan mondhatjuk, hogy az ország gazdaságát, az országot is a 2010-es állapotában térdre kényszerítette volna.

Ma képesek vagyunk a gazdaság tekintetében is gondoskodni magunkról, képesek vagyunk az európai uniós gazdaságélénkítési hitel nélkül is gondoskodni arról, hogy az országban a beruházások elindulhassanak, és a jövő évben már a korábbi évekhez hasonló növekedés helyreállhasson.

Ami talán a legfontosabb a gazdaság területén, a munkavállalással kapcsolatos adatok, itt tudjuk talán a legjobb híreket jelenteni. Az európai uniós átlagos munkanélküliség 7,4 százalék, a magyar adat 4,7 százalék, és szeptemberben összesen 24 ezer emberrel kevesebben dolgoztak csupán, mint amennyien 2019 szeptemberében dolgoztak. Ha a koronavírus-járvány gazdaságra gyakorolt hatását nézzük, akkor mindenféleképpen bizonyítja a magyar gazdaság ellenálló képességét, és igazolja azokat a kormányzati intézkedéseket, amelyekkel összességében több mint 1 millió munkahelyet védtünk meg vagy teremtettünk újakat. Munkaerőpiaci támogatásban részesült eddig 948 782 fő. A pénzbeli ellátásban részesülő álláskeresők száma 112 100 fő. Informatikai képzésre, amit szerintem jó időben indítottunk, összesen 62 ezren jelentkeztek, a közfoglalkoztatottak száma mintegy 8 ezer fővel nőtt, 92 ezerhez közelít. Támogatott új munkahelyek jöttek létre, összesen 46 ezer.

Összességében tehát azt tudom mondani, hogy a magyar munkaerőpiac helyzete stabil, sokan kerültek nehezebb helyzetbe, és fognak még ebben a hónapban is a lezárások miatt nehéz helyzetbe kerülni. Nekik a kormány célzottan segít. Látjuk, hogy mindannyian ismerik azokat az adókedvezményeket és járulékkedvezményeket, amelyeket bevezettünk. Ezeket mindenféleképpen szeretnénk fenntartani, és azt reméljük, hogy a foglalkoztatási helyzet továbbra is kedvező marad, és ahogy a gazdasági növekedés a jövő évben helyreállhat, úgy tudjuk majd ezeket az adatokat tovább javítani. Így is azt mondhatjuk, hogy közel 4,5 millióan dolgoznak Magyarországon úgy, hogy egy járványhelyzet közepette élünk. Ugyanez a szám alig volt több mint 3,6 millió 2010-ben, amikor járványhelyzet nem volt, és egy évvel túl voltunk már a világgazdasági válságon is. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Ha nem 15 percem van, hanem csak 10 percem, akkor röviden ezt szerettem volna elmondani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai