Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.07:43:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2017.06.23.), 206. felszólalás
Felszólaló Ikotity István (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy néhány adatot ismertessek önökkel! A Felcsúti Utánpótlás-nevelésért Alapítvány, a miniszterelnök úr házicsapata majdnem 3 milliárd forint taotámogatást kap a 2016-17-es időszakra. Tállai András birodalma, a Mezőkövesd Zsóry Futball Clubnak közel 800 millió forint érkezik. A Pilisi Labdarúgó Klub, ahol ráadásul csak megyei első osztályú csapat van, több mint 700 millió forintot kap. Seszták miniszter úr kedvenc csapatának, a Várda Sportegyesületnek 580 millió forint közpénz jut erre az időszakra. Az Illés Sport Alapítványnak 476 millió forint érkezik Szombathelyre. És akkor csak a topot, támogatott sportszervezeteket soroltam fel a ’16-17-es időszakból, benne két futballakadémiával.

Bizony, a mi pénzünkkel, közpénzekkel tömik ki a magyar futballt. Ezek az összegek már magukban bicskanyitogatóak, ismervén, hogy milyen eredményeket hoznak a magyar fociakadémiák, és hogy milyen nemzetközi eredményeket produkál a magyar labdarúgás.

(16.00)

Azt se felejtsük el, hogy lassan már a klubcsapatoknál dolgozó takarítószemélyzetet is regisztrálja az MLSZ a saját rendszerében mint labdarúgót, csak hogy emelkedést tudjanak kimutatni a magyarországi regisztrált futballisták számában. De szeretnék még néhány további adatot is ismertetni önökkel.

A magyar emberek rekreációs sportra fordított ideje nemhogy növekszik, hanem éppen ellenkezőleg, csökken, a hazai átlagos fizikai aktivitás 15 perc naponta. Európa leglustább nemzetei közé tartozunk a sportolás tekintetében, különösen aggasztó, hogy a magyar társadalom mindössze 15 százaléka végez valamilyen sportos szabadidős tevékenységet. A rendszeresen sportolók aránya Magyarországon a férfiak esetében 9,7 százalék, míg a nőknél 4 százalék körül van. Orbán Viktor, Tállai András vagy Seszták Miklós hobbijának szponzorálására vannak milliárdok, az állampolgárok egészségére, egészségmegőrzésére pedig csak annak az ezredrésze jut?

Ennek tükrében különösen megdöbbentő az, ami ma a sportéletben és a labdarúgásban folyik. És mi történik sportvezetői szinten, amikor Andorra ellen egy újabb szégyenteljes eredményt produkál a válogatott? Amint megszokhattuk az Orbán-kormánytól, akik következmények nélküli országgá tették hazánkat ‑ nem Dzsudzsák Balázsnak kellett volna ugyanis bocsánatot kérnie a magyar emberektől, ő csak egy rosszul működő, korrupt rendszer része, de nem az okozója. Az Orbán-Csányi focimodell a maga akadémiáival, stadionépítéseivel, haveri vállalkozások felhizlalásával az, ami súlyos kudarcot vallott, ezért a miniszterelnöknek kellene kiállnia, és megkövetnie a magyar embereket, amiért súlyos milliárdokat szórt el a hobbijára. Vezetői fejeknek kellene hullaniuk, azért természetesen, hogy ebből valami jobb dolog jöjjön létre.

Hónapokkal korábban a miniszterelnökhöz és az EMMI-hez is azzal a kérdéssel fordultunk, hogy az MLSZ-szel együttműködésben adjanak ki hivatalos szakmai értékelést a labdarúgó-akadémiák teljesítményéről. Mi csak ilyen egyszerű kérdésekre szerettünk volna választ kapni például, hogy hány európai élvonalban játszó labdarúgó került ki az akadémiákról, vagy hogy mennyivel fociznak, sportolnak ma többen a labdarúgóprogram hatására, mint korábban, vagy hogy sikerült-e a felcsúti akadémiának a miniszterelnök úr korábbi terveit megvalósítva az európai top 10-be bekerülni. Kérdéseinkre azonban érdemi választ nem kaptunk, csak becstelen támadást, azzal vádoltak minket, hogy mi politikát csinálunk a sportból ‑ mondja ezt egy olyan kormány, amelynek hűbéresei ott ülnek szinte minden sportszövetség és futballklub élén.

A miniszterelnöknek és Csányi Sándornak egy helyes lépése maradt: Csányi jelentse be a lemondását, Orbán Viktor pedig azonnal gondolja újra, alakítsa át a közpénzherdáló ámokfutását. Az állami cégek innentől egyetlen fillért se költhessenek profi klubok szponzorációjára, a fociakadémiákkal kapcsolatban általunk kért közérdekű adatokat haladéktalanul tegye nyilvánossá az EMMI, a stadionépítési program helyett pedig tömegsportfejlesztést, iskolai tornatermek és tanuszodák, közösségi sportpályák építését és fenntartását, valamint egészségmegőrző programok indítását támogassa a kormány, mindezt átlátható módon, további közpénzek lenyúlása nélkül!

Köszönöm a figyelmet. (Dúró Dóra tapsol.)




Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai