Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.20.12:53:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2017.05.19.), 96. felszólalás
Felszólaló Banai Péter Benő
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANAI PÉTER BENŐ nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Néhány alkalommal a kormány is megszólíttatott, ezért engedjék meg, hogy röviden reagáljak néhány fölvetésre.

Az első dolog az, hogy a benyújtott javaslatot nem a kormány készítette elő; nincsen olyan szándék, képviselő úr, hogy megkerüljön különböző javaslatokat. A kormány, illetőleg a kormánypártok azonosan gondolkoznak abban a kérdésben, hogy a sok esetben már a magyar gazdaságban látott munkaerőhiányt hogyan lehet orvosolni úgy, hogy mellette olyan rétegeknek is pluszjövedelem-szerzési lehetőséget biztosítunk, amely jelenleg nem biztos, hogy rendelkezésre áll. Tehát a gondolkozás azonos, az előterjesztő, ismétlem, amint látják, Kósa Lajos frakcióvezető úr és Harrach Péter frakcióvezető úr.

A másik dolog, amit ki szeretnék emelni, az az, hogy igen, ahogy önök is említették, ma hál’ istennek azzal a pozitív problémával szembesülünk, hogy számos területen munkaerőhiány van. Egészen más volt a helyzet néhány évvel ezelőtt, most ezzel a problémával szembesülünk, ezt kell megoldani. És azt is látni kell, hogy a kormányzat, illetőleg az Országgyűlés már számos olyan intézkedést hozott, amely ennek a problémának az orvoslását segíti úgy, hogy az érinti a nyugdíjas korosztályt is.

Schmuck Erzsébet képviselő asszony azt mondta, hogy akkor az adórendszeren változtassunk. Jelentem, hogy a munkahelyvédelmi akció keretében az 55 év felettiek foglalkoztatása esetén a munkáltatók járulékkedvezményben részesülnek. El kell mondjam azt, hogy ha a nyugdíjasok tovább dolgoznak és nem a nyugdíjat veszik föl, akkor a nyugdíjba vonulásuk idején magasabb nyugdíjat kapnak, kedvező módon részesülnek nyugdíjban ahhoz képest, mintha az öregségi nyugdíjkorhatár szerint mentek volna el. Tehát most is vannak olyan elemek, amelyek segítik az idősebb korúak munkavállalását; azt kell látnunk, hogy ezen elemekkel együtt is jelen van számos területen a munkaerőhiány.

Ami pedig a közszférát illeti: én azt gondolom, hogy különbséget kell tenni a közszféra és a versenyszféra között. A magyarországi közszférának a létszáma 700 ezer fő ‑ központi költségvetési szerveknél foglalkoztatottakra gondolok ‑, amikor állami hatékonyságról beszélünk, és pont a költségvetés vitájában önök többször arról beszéltek, hogy az állam működési kiadásai növekednek, akkor igenis figyelnünk kell a létszámokra is, meg kell fizetni a tisztviselőket, meg kell fizetni az állam részére szolgálatot teljesítőket olyan arányban, ahogy azt a gazdaság bővülése lehetővé teszi. De a létszámra is figyelni kell.

Itt azt tisztázni szeretném, hogy a közszférában is van lehetőség nyugdíjkorhatárt betöltött személyek foglalkoztatására. Kétségtelen, hogy az a fő szabály, hogy ha valaki a nyugdíjkorhatárt eléri, akkor utána úgy kerülhet továbbfoglalkoztatásra, ha a megfelelő eljárás után az a lehetőség adott; illetőleg a közszférában történő foglalkoztatás esetén öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személyeknél a keresetet lehet fölvenni, a nyugdíjat nem. Ha nyugdíjba vonul, akkor az általános szabályok szerint magasabb nyugdíjat fog az adott illető megkapni.

Én azt gondolom tehát, hogy az elmúlt időszakban több olyan intézkedés történt, amely kedvező mind a foglalkoztatók, mind a nyugdíjasok számára, és ismétlem, ezzel együtt látunk most számos területen munkaerőhiányt. Ennek a problémának egy új orvoslását tartalmazza az a javaslat, amely jelenleg tárgyalás alatt van.

Utolsó előtti gondolat, ha szabad, fölírtam, hogy itt a munkavállalók kizsákmányolásáról szól a javaslat. Ha jól értelmeztem a javaslatot, ez arról szól, hogy ha egy nyugdíjas akar, akkor csatlakozik, ha nem akar, nem csatlakozik; ha csatlakozott és kedvezőek a tapasztalatai, akkor marad, ha kedvezőtlenek, kilép. Tehát ilyen értelemben a kizsákmányolás szót, megmondom őszintén, nehéz, azt gondolom, értelmezni.

(13.50)

Lehet, hogy vannak még kérdések, amelyeket érdemes megvitatni és érdemes a kérdésekről tovább gondolkozni, de azt gondolom, hogy az irány, amiről a beterjesztett javaslat szól, összhangban van azokkal a törekvésekkel, amely a foglalkoztatás bővülését, és hozzáteszem, a reálbérek emelkedését is irányozta. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai