Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.09:32:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2017.05.19.), 50. felszólalás
Felszólaló Bangóné Borbély Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:08


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársak! A tegnapi kormányinfón Lázár János újra belebegtette, hogy a családtámogatásokat a következő időszakban emelni fogják, és miniszterelnök úr a következő hetekben új dolgokat fog bejelenteni.

Kíváncsian várjuk, mert ugyebár a költségvetésben azok a dolgok nem szerepelnek, amiket Lázár János hetek óta lebegtet, hogy mondjuk, a családi pótlék emelését, amit az elmúlt években minden évben követeltünk, azt tegyék már meg. Elmondtam már szerdán is meg a héten többször, hogy jó lenne, ha a minisztériumok egyeztetnének, mert Novák Katalin teljes mértékben cáfolta ezeket a híreket, amiket Lázár János tegnap bejelentett.

(11.00)

Lázár János azt is mondta tegnap, hogy a következő években el kell érnünk, hogy 30 ezerrel nőjön évente a gyermekszületésszám. Tegnap ezt olvasva nem tudtam, hogy Lázár János most vicces kedvében volt, vagy nem ismeri az adatokat. 93 ezer gyermek született tavaly Magyarországon, és az elmúlt hat évben 78 ezerre tehető azoknak a gyermekeknek a száma, akik külföldön látták meg a napvilágot, ami azt jelenti, hogy körülbelül most már évente 10‑11 ezer olyan gyermek születik külföldön, akit amúgy anyakönyveznek Magyarországon. Úgyhogy az elmúlt évek családpolitikája nem igazán igazolja azt, hogy bármiféle reményünk lehetne, hogyha a Fidesz tovább marad kormányon, hogy ezt az áhított 30 ezres számot elérjük.

Többször elmondták már képviselőtársaim, hogy a jövő évi költségvetés az igazságtalanság és a korrupció költségvetése. Csak néhány dolgot emelnék ki. Ugyebár tegnap képviselőtársaim elmondták, hogy az egyházi iskolába járó gyermeknek a normatívája, a támogatása 160 ezer forintról 200 ezer forintra nő, míg az állami iskolába járó gyerekek normatívája 61 ezer forintról 58 ezer forintra csökken. Szóval, hol van itt az igazságosság? Mondja már meg! (Soltész Miklós nevet.) Ne nevessen, állam­titkár úr! Ebben semmi vicc nincs szerintem, semmi vicces nincs! (Soltész Miklós: Nincs. Butaság van csak.)

A héten jelent meg a létminimum-számítás, amit ugyebár most már évek óta a KSH nem számít ki. A magyar családoknak több mint kettőharmada él a létminimum alatt, és önök azt mondták, itt Becsó Zsolt is a felszólalásában, hogy ez a költségvetés is előrelépést jelent minden családnak.

Ma a jövedelmi különbségek tízszeresére nőttek. 2010-ben, amikor átvették a kormányzást, akkor még hétszeres volt a legalsó jövedelmű keresetűek és a leggazdagabbak között, most meg azt látjuk, hogy ez a tízszeresére ugrott már. Ez az önök kormányzásának köszönhető. És elmondom megint, hogy a csa­ládok kettőharmada a létminimum alatt él.

Önök voltak azok, körülbelül 47 ezerre tehető azoknak a gyermekeknek a száma, akik mindenféle ellátórendszerből kiestek a tankötelezettség 16 évre való leszállítása kapcsán. Körülbelül 47 ezer gyermek most semmilyen támogatási rendszerben nem részesül.

Önök azok, akik legalizálták Magyarországon a gyermekmunkát. 4-5 ezerre tehető azoknak a gyerekeknek a száma ‑ mert a 16 éves gyermek az gyermek, mert 18 évtől felnőtt ‑, akik szegénységi okok miatt közmunkában dolgoznak.

Szerdán már elmondtam azokat az adatokat, amik azt mutatják, hogy mennyivel kevesebbet költenek GDP-arányosan jóléti funkcióra a szociális ellátórendszeren belül. Nem fogom ismételni magamat. Most még néhány módosító javaslatról szeretnék beszélni, amit benyújtottunk.

Említettem már, hogy a családok kiemelt támogatása érdekében szükségét látjuk, hogy a minden gyermeknek jutó családi pótlékot végre emeljük meg. 2008-ban lett megemelve utoljára a családi pótlék. Körülbelül 35-40 százalékát vesztette el a családi pótlék reálértékben. Itt egy 50 százalékos emelést kezdeményezünk.

A rászoruló gyermekek szünidei étkeztetésénél is emelést javasolunk, meg a konyháknak egy nagyobb támogatást szeretnénk, konyhák fejlesztésére. Itt is egy 50 százalékos keretemelést indítványozunk.

Itt hadd mondjam el, tudom, hogy tegnap is mondták a Parlament falain belül, hogy én nem igazat mondok, amikor arról beszélek, hogy nem jut el az a fajta támogatás az önkormányzatoknak és a gyerekeknek, amit önök kommunikálnak. 208 ezer gyerekről beszélnek a szünidei étkeztetésben, hogy 208 ezer gyereknek kellene megkapnia rászorultsági alapon a szünidei étkeztetést.

Ezt a Nemzetgazdasági Minisztérium és az EMMI felmérése alapján önök mérték fel. Ettől sokkal többen vannak, csak megváltoztatták a számítási módszert. Tudják, mindig kikérem az adatokat. Olyan kevesen tudják igénybe venni, mert egyetlenegy félmondatot beleraktak a törvénybe, hogy a szülőnek kell kérnie. Többször elmondtam a Parlament falai közt, hogy vagy szégyelli a szülő, vagy nem is tudja, hogy ez neki jár.

Ha önök konkrétan tudják, hogy 208 ezer gyerek rászorult, én nem értem, hogy miért nem lehet ezt megoldani. Tavaszi szünetben, 2016 tavaszi szünetében 96 ezren vették igénybe. Most meg már még az adatokat sem adják ki, hiába kérdezem meg, Rétvári Bence államtitkár úr még azt sem hajlandó már megadni, a törvényi kötelezettségeinek sem tesz eleget.

Mindenféleképpen kell emelni a szociális támogatásokat. Itt meg kell említeni, hogy önök voltak azok, akik jó néhány szociális támogatást elvettek, ezek között a lakhatási támogatást, a lakásfenntartási támogatást. A lakhatási szegénység csökkentése érdekében el kellene indítani a szociálisbérlakás-építési programot.

Én csak ismételni tudom önmagamat, hogy az igazságtalanság és a korrupció költségvetése. Továbbra is azt látjuk, hogy a költségvetésben több száz milliárd forint szerepel látványberuházásokra, amikre már igazán nincs szüksége az országnak. Minden héten több milliárd forinttal nő a vizes vb költségvetése, már azt sem látjuk, hogy mi lesz a vége. Én azt gondolom, hogy ténylegesen többet kellene fordítani a magyar családokra, és nemcsak szóban, hanem ténylegesen is. Ezt várná el a magyar lakosság, és ezt várná el a Magyar Szocialista Párt is. Köszönöm szépen, elnök úr. (Heringes Anita tapsol.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai