Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.16:18:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2017.10.24.), 214. felszólalás
Felszólaló Dr. Hoppál Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HOPPÁL PÉTER (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Komoly és sok éves munkafolyamat eredménye a magyar emberek részéről, hogy ma elmondhatjuk: egy felfelé ívelő periódusát élő Magyarország, egy folyamatosan erősödő és büszke ország állampolgárai lehetünk.

Számos tekintetben, így gazdasági értelemben és demográfiailag is nemcsak a 2000-es évek első évtizedének legmélyebb szakadékából sikerült kikecmeregnünk, hanem egy világos és átlátható kormányzati politikával, nagy erőkkel elindultunk a fejlődés irányába.

Ahogy a kormány, úgy mi, országgyűlési képviselők sem elégedhetünk meg azonban rövid távú célokkal és eredményekkel, semmilyen fejlődés nem lehet hosszú távú ugyanis a jövő generációiról való gondoskodás nélkül. Minden nemzet számára az új nemzedékek jövőbeli perspektíváinak bővítése kell hogy legyen a legfontosabb feladat, hiszen ez magának a nemzetnek a jövőjét biztosítja. Nyugodt szívvel mondhatjuk, hogy a polgári kormány 2010 óta sokat tett azért, hogy felülmúlja az oktatás általa örökölt állapotát.

(14.50)

Én most a nemrég bejelentett, évtizedek óta nem látott mértékű iskola- és óvodafejlesztési programról szeretnék szólni egy kicsit bővebben. Iskola- és óvodafejlesztésre is több mint 100-100 milliárd forintot fordít a kormány a 2010-es évektől kezdődően, és ez valóban olyan befektetés, amelynek nem közvetlen anyagi haszna lesz, hanem egy egész nemzet jövőjére lesz kihatással: tantermek, tanuszodák, tornatermek és komplett iskolák épülnek napjainkban országszerte. Ezeknek a fejlesztéseknek a célja, hogy a gyermekek XXI. századi körülmények között tanulhassanak, és több lehetőségük legyen a sportolásra. 81,2 milliárd forint forrásból közel 400 település 527 intézménye újul meg, elsősorban azokon a hátrányos helyzetű településeken, ahol arra a legnagyobb szükség van. 2010 óta már több mint 500 iskola újult meg eddig 38,2 milliárd nemzeti forrásból, óvodai férőhely bővítésére pedig 100 milliárd forintot meghaladó forrás áll rendelkezésre.

Világosan látszik tehát, hogy a kormány minden szükséges eszközt hajlandó megteremteni ahhoz, hogy a magyar gyermekek jobb oktatásban részesüljenek és jobb körülmények között tanuljanak. Vannak olyan vidékei az országnak, ilyen szűkebb pátriám és környéke, Baranya megye is, ahol az oktatás-nevelés magasabb színvonalának biztosítása egy-egy településen valóban az esélyteremtés, a jobb élet elérésének eszköze lehet. Nagy és komoly eredmény ezért Baranya megye jövőjére nézve, hogy a 2014-2020-as uniós ciklusban az emberierőforrás-fej­lesz­tési operatív program, az EFOP finanszírozási keretében összesen 11 milliárd 834 millió forint összértékű infrastrukturális fejlesztés valósul meg a megyében három felhívás keretében.

Az első, kódszámmal illetve az EFOP 4.1.1 fejlesztési program az egyházi fenntartású oktatási intézmények rég várt infrastruktúra-fejlesztéséről szól. Ennek keretében választókerületemben három kiemelt intézmény nyert támogatást: a pécsi egyházmegye fenntartásában a katolikus Szent Mór Iskolaközpont 1,25 milliárdos támogatásból újul meg, sporttermet, tornatermet építhet Pécsett; a Kodály Zoltán Ének-zenei Katolikus Általános Iskola Komlón szintén komoly infrastruktúra-fejlesztést, felújítást, új óvodaépületet kap 900 millió forintos támogatásból; a Baranyai Református Egyházmegye fenntartásában működő Pécsi Református Kollégium pedig megépítheti tizenhat tantermes általános iskoláját 1 milliárd 320 millió forintos támogatásból.

A másik két nagy konstrukció: az egyik az EFOP 4.1.2, az „Iskola 2020” program, amely infrastrukturális fejlesztést, a hátránykompenzáció elősegítését és a minőségi oktatás körülményeinek megteremtését célozta; a másik pedig a 4.1.3-as konstrukció, amely az állami fenntartású köznevelési intézmények tanulást segítő tereinek infrastrukturális fejlesztését segíti. Ez utóbbi két konstrukcióban 6,1 milliárd és 2,2 milliárd forintos támogatásban részesültek a baranyai intézmények, kiegészítve az első, már említett 3,4 milliárdos támogatást.

Az utóbbi két konstrukcióban néhány, választókerületemben lévő intézményt említenék. A Komlói Kökönyösi Gimnázium Gagarin Általános Iskolája újulhat meg, a Kozármislenyi Janikovszky Éva Általános Iskola teljeskörűen megújul új tantermeket kapva. A Komlói Szilvási Általános Iskola is megújulhat, a Vasas-Hirdi Általános Iskola is támogatást kap, a Pécsi Kodály Zoltán Gimnázium is ezek közé tartozik, a Hajnóczy József Kollégium Pécsett, a Bánki Donát Utcai Általános Iskola, továbbá a Berkesdi Fekete István Általános Iskola is.

Örülünk annak, hogy a jövőt szolgálják ezek a fejlesztések, és a továbbiakban is kérjük a kormány támogatását a baranyai oktatási rendszer felújítására. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai