Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.11:39:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

320. ülésnap (2013.11.04.), 293. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:  Előző  293  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselő asszony és államtitkár úr, azt gondolom, elég mélyrehatóan ismertette az előterjesztést tartalmilag, úgyhogy talán megkímélném ezen az órán a Házat attól, hogy én is különböző felolvasásokba bocsátkozzam, hiszen egy elég terjedelmes módosításról van szó. Azért is sajnálom egyébként, hogy ilyen hirtelenjében jött be, hiszen ennek a főbb elemei lehettek volna tényleg egy kompromisszumos javaslat részei is, övezhette volna ezt osztatlan támogatás a frakciók részéről, azonban megint egy olyan helyzettel szembesülünk, amikor pénteken, későn bejön egy indítvány, hétfőn azt napirendre veszik, és már ma este megtárgyaljuk. Tehát 11 órakor volt az ifjúsági, családügyi, lakhatási és szociális bizottság ülése, ennek a napirendjén eredetileg nem szerepelt ez a javaslat, ezt ott tűztük napirendre. És azért azt hadd mondjam el, hogy nem egy olyan helyzetről van szó, amikor egy néhány oldalas javaslatról van szó, hanem egy nagyon terjedelmes, átfogó módosításról. Tehát nyilvánvalóan nem volt érdemi idő arra, hogy például a bizottsági munka előkészítése megfelelő legyen, és az, hogy a mai napon úgy, hogy egykor elkezdődött az ülés, utána rögtön ezt a javaslatot így végigverjük, ez nyilván nem túl alapos előkészítésre utal.

Lehet ennek a tartalmát hosszasan ismertetni ezen a kései órán, de akkor is el kell hogy ezt mondjam, hiszen sokkal jobban előkészítve is lehetett volna behozni ezt a javaslatot, már csak azért is, mert tavaly ősszel ennek a javaslatnak a nagy részét majdhogynem elfogadta a Ház egy akkori javaslatcsomagjuk részeként. A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony kapcsán már volt egy javaslatuk, egy zárószavazás előtti módosító gyakorlatilag egy az egyben kivette azokat a részeket, amik erre vonatkoztak, pont azzal a felkiáltással, hogy majd egy jobb előkészítés során, egy szélesebb körű társadalmasítás során majd erre sor kerül a későbbiekben, még idén. Ezek után adódik a kérdés, hogy miért kellett erre egy évet várni, ha meg már vártunk egy évet, akkor miért kellett ennyire gyorsan behozni a Ház elé. Ez semmiképpen nem a közös és egyhangú elfogadást szolgálja.

Az egyik fő pontja a javaslatuknak vagy része tulajdonképpen vagy kommunikációs mondata, hogy egyetlen nevelőszülő se járjon rosszabbul a jogviszony átalakításával, ezt szolgálná a tevékenységért járó díjazás tervezett átalakítása. Ez átmenetileg így is van, de mégiscsak úgy van, hogy számos átmeneti rendelkezést kell ennek érdekében hozni, és itt ez három évre ezt a kérdést megoldja, azonban állandó jelleggel nem. Nyilvánvalóan három évre ad biztosítékot a sérelmek elkerülésére, tulajdonképpen kitolnak rengeteg konfliktust ebben a tekintetben. Valóban, ebben a pillanatban nem lesznek olyanok, akik rosszabbul járnak, de mondjuk, az adórendszer kapcsán is hallottunk már ilyet, aztán mégis voltak, akik rosszabbul jártak.

A nevelőszülői foglalkoztatás jogviszonyát rendezi ez a javaslat. Az eredeti, tavalyi javaslatban a díjazás is másképpen alakult volna, tehát már itt rögtön van egy olyan kérdés, amely társadalmasításának a mélysége azért minimum megkérdőjelezhető. Különösen azért probléma ez számunkra, mert a nevelőszülői hálózat átalakítása tulajdonképpen támogatható, ezt el is mondtuk korábban is. Sokak jogosultsága rendeződik az átalakítás révén, 5500 főt érint közvetlenül nevelőszülői oldalról a javaslat, mintegy 5200 nevelőszülőt és 300 hivatásos nevelőszülőt. Tehát ennek az 5200 embernek valóban rendeződik a jogviszonya, igénybe vehetik a családi adókedvezményt, sok olyan pozitív eleme van ennek a javaslatnak, amely vitathatatlan, és valóban érint több mint 15 ezer gyermeket is. Ebből kifolyólag ugyan előremutató, de komoly költségvetési kihatása van. A mi szakértőink ezt itt, ugyan a mai napi áttekintés után, de nagyobb költségvetési kihatásúra becsülik, mint ahogyan a képviselő asszony elmondta, mintegy 8 milliárd forintra, és valóban azt látjuk, hogy a költségvetésben ennél kisebb összeg szerepel, mintegy a fele - most ezen lehet vitázni -, nagyjából a fele áll ennek rendelkezésre. Tehát túl azon, hogy egyébként egy hirtelen a Ház elé került javaslatról van szó, párhuzamosan zajlik a költségvetés vitája, és ebben a fedezetet nem látjuk megfelelően, azt gondoljuk, hogy lesz még a Háznak azzal dolga, hogy ez rendben legyen.

A kései órára való tekintettel nem térnék ki a módosító indítványainkra, többet is beadtunk egyébiránt, nyilván a részletes vita lehetőséget fog nyújtani, hogy ezek mellett érveljünk. Tesszük ezt azért is, mert az elmúlt egy évben szakmai körökből sok észrevétel jutott el hozzánk, próbáltuk ezt itt az idő szűkében áttekinteni, és összehangolni azzal, amit önök benyújtottak. Tulajdonképpen annak szól a tartózkodásunk, hogy ugyan több fontos iránnyal egyetértünk, azonban ennyi idő után is látszik számunkra, hogy többpontos módosításra szorul a javaslat. Reméljük, ezeket a javaslatainkat be tudják építeni, vagy támogatni tudják az előterjesztés vitája során a későbbiekben, erre a részletes vita során nyilván kitérhetünk. Összességében véve ennek szólt a tartózkodás, meg az előterjesztés beterjesztése körülményeinek, de azt hangsúlyoznám, abban mindenesetre egyetértünk, hogy a nevelőszülő, különösen az az 5200 nevelőszülő, aki nem hivatásos nevelőszülő, annak a jogviszonya rendeződjön, ezt már tavaly ősszel is elmondtuk. Azt meg csak zárójelben jegyezném meg, hogy hasonló mintára egy még szélesebb társadalmi csoport jogviszonya is rendezésért kiált, az ápolási díjon levők kérdésköre, az ő munkaviszonyuk elismerése ebben a tekintetben hasonló mintára, nyilván egy nagyobb költségvetési vonzattal, de szintén a kormány korábbi javaslatai, ígéretei között szerepel, úgyhogy kíváncsian várjuk, hogy velük mi lesz.

Még egyszer mondom, sajnálom, lehetett volna ez egy kompromisszumos, széles körű egyetértésben elfogadható indítvány, reméljük, a módosító indítványok azzá teszik. Azonban arra kérem önöket, hogy a ciklusban hátra levő fél évben most már ne hozzanak be ennyire hirtelenjében, egy délelőtti hirtelen bizottsági napirendre vétel után már aznap este ilyen súlyú módosító indítványokat, így nem lehet tényleg olyan mélységben megfelelően végigtárgyalni a javaslatot, ami a kiérlelt jogszabályalkotásnak megfelelne.

Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  293  Következő    Ülésnap adatai