Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.10:37:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2017.09.18.), 222. felszólalás
Felszólaló Bana Tibor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:43


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Összevont általános vitáról van szó, így aztán az Olaszországgal, a Bulgáriával és a Ciprussal létrejött egyezményekről egyben szólnék, néhány apró részletet megemlítve mindegyik ország esetében. A minősített adatok cseréjéről kötött egyezményekről van szó ebben az esetben, és én is le szeretném azt szögezni, hogy a Jobbik képviselőcsoportja támogatja ezeket a javaslatokat.

Érdemes azt tudni, hogy az Országgyűlés 2009. december 14-én fogadta el a minősített adat védelméről szóló 2009. évi CLV. törvényt, amely az államtitokról és a szolgálati titokról szóló 1995. évi LXV. törvény, valamint a Nemzeti Biztonsági Felügyeletről szóló 1998. évi LXXXV. törvény helyébe lépett. Ennek köszönhetően lehetővé vált, hogy Magyarország megkezdje más országokkal a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló egyezményekkel kapcsolatos tárgyalásokat, s ezek eredményei a most tárgyalt, előttünk fekvő megállapodások. Ciprus és Bulgária esetében teljesen új egyezményről van szó, míg Olaszország tekintetében már létezett egy ilyen, annak csupán a megújítására volt szükség.

Mi is úgy látjuk, hogy ezek az egyezmények nagyban elősegítik a nemzetközi bűnmegelőzést és bűnüldözést, így teljes mértékben támogatjuk azokat a törvényjavaslatokat, amelyek ebbe az irányba mutatnak. Magyarország és a magyarok biztonsága, védelme kell hogy legyen a legfontosabb szempont, és különösen igaz ez most, amikor bevándorlási krízisről beszélhetünk, hiszen a különböző országokon áthaladó emberek adatait az ilyen egyezmények alapján tudják megosztani egymással az államok, s így nagyobb hatékonysággal szűrhetők ki a veszélyes elemek vagy fedezhetők fel a gyanús adatok.

Még egy rövid megjegyzés: Ciprus tekintetében azt azért szeretném aláhúzni, hogy sajnálatos módon 2014-ben a kormány bezáratta Magyarország ciprusi nagykövetségét. Mi azt gondoljuk, hogy mindenképpen felül kellene vizsgálni ezt a döntést, hiszen mégiscsak egy európai uniós tagállamról van szó ebben az esetben is, és a kapcsolatok szorosabbra fonása érdekében megfontolandó lenne az, hogy ezt a korábbi lépést, mint egyébként, mondjuk, Észtország esetében is, átértékeljük; utóbbira azért utalok csak, mert éppen ők az Európai Unió Tanácsának soros elnökei. Tehát egy ilyen jelzést szeretnék még tenni a kormány felé ezen a fórumon is, amit egyébként már más alkalommal is megtettem. De mondom, összességében mind a három javaslatot így összevonva fog­juk tudni támogatni majd a szavazás során. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai