Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.20.12:25:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2017.11.28.), 20. felszólalás
Felszólaló Csepreghy Nándor
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSEPREGHY NÁNDOR, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Nem csupán Magyar­or­szág legnagyobb korrupciós ügyéről beszélünk a met­ró­ügy kapcsán, hanem az Európai Közösségen belül ekkora pénzügyi visszaélés, ekkora lopás, csalás és szabálytalanság még nem történt.

A ma nyilvánosságra hozott dokumentumok alapján egyértelműen látható, hogy a 2010 előtti városvezetést és a 2010 előtti Medgyessy, Gyurcsány és Bajnai miniszterelnökök által vezetett kormá­nyo­kat terheli a felelősség, akik nemcsak szemet huny­tak e fellett a korrupciós ügy felett, hanem az Euró­pai Bizottság csalás elleni szervezete, az OLAF által nyilvánosságra hozott dokumentumok alapján konk­ré­tan tevékenyen támogatták is ezt a folyamatot.

Nem kevesebbről beszélünk, mint hogy a 452 milliárd forint bekerülési költségű négyesmetró-beruházásból 166 milliárd forintot loptak el, csaltak el vagy használtak fel szabálytalanul. A szám abból a szempontból is jelentős, mert amikor 2002-ben ezt a beruházást lényegében megbecsülték, hogy mennyi­be fog ez kerülni a magyar adófizetőknek, ugyanezzel a számmal találkoztunk. Tehát a teljes beruházási költség, amit 2002-ben megbecsültek, az 2010-re konkrétan ellopásra került. Azonban nem elég, hogy ez a kár érte a magyar adófizetőket, ma még annak a veszélye is fenyeget, hogy a 2010 előtti kormányok és a 2010 előtti városvezetés bűnéből kifolyólag további 59 milliárd forint büntetést kell fizetni a magyar adófizetőknek.

(9.50)

A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy ennek a büntetésnek a mértékét csökkenteni lehessen, hiszen ez az 59 milliárd forint ugyanúgy hiányozna a magyar adófizetőknek, ugyanúgy hiányozna a magyar költségvetésből és különböző fejlesztésekből, ahogy hiányzik az eltulajdonított 166 milliárd forint.

Ahogy ön is mondta, képviselő úr, több feljelentés is született ebben az ügyben, legutóbb az OLAF-jelentés kézhezvételét követően Lázár miniszter úr, a kormány döntését követően az ügyészségnél tett feljelentést. Azt gondoljuk, hogy az ügyészség fényt deríthet arra a kérdésre, hogy kik a konkrét személyi felelősei ennek az ügynek, és kik lehetnek azok, akiktől vissza lehet követelni az ellopott közpénzeket.

Szeretném emlékeztetni az Országgyűlés nyilvánosságát, hogy az Országgyűlés Gazdasági bizottsága több körben is megpróbálta feltárni a metróügy körüli (Folyamatos, nagy zaj. ‑ Az elnök csenget.) visszaéléseket, de sem Gyurcsány Ferenc, sem Bajnai Gordon, sem Demszky Gábor, sem Horváth Csaba, sem Hagyó Miklós, sem Gy. Németh Erzsébet nem jelent meg ezen a bizottsági meghallgatáson, pedig ha valaki, akkor ők biztosan tudhatják, hogy hová tűnt a metrópénz.

Emellett, képviselő úr, ahogy ön is említette, a főváros befejezte azt a vizsgálóbizottsági munkát, amelynek eredményeként az Európai Parlament költségvetési albizottsága megkapta azt a jelentést, amely fényt derít a fővárosnál és a 2010 előtti kormányoknál elkövetett visszaélésekre. Azt gondoljuk, hogy ha ez nem is annullálhatja az ekkori bűnöket, de talán próbálhat a jó szándék irányába elmozdulni az Európai Bizottság tekintetében, hiszen mutathatja azt, hogy nem lenne szabad a magyar adófizetőket további 59 milliárd forint bírsággal sújtani, hanem a magyar adófizetőket, illetve a magyar kormányzatot támogatni kellene abban, hogy ennek az ügynek a végére lehessen járni, és ténylegesen azok fizessék meg ezt a büntetést, akik a bűnöket elkövették ekkora mértékben.

Ma a baloldali képviselők és a korábbi baloldali miniszterelnökök, baloldali városvezetők megszólalása helyett még mindig rengeteg kérdéssel találkozunk. Ezek az alábbiak. Egyrészt hová tűnt a metrópénz? Vajon milyen közvetítői rendszereken keresztül, melyik baloldali pártok pártkasszájában vagy melyik baloldali politikusok zsebében landolt metrópénz? Mit tudtak vagy mit tudnak a korábbi MSZP-s, DK-s és SZDSZ-es politikusok ennek a pénznek az útjáról, vajon ők is hazavittek‑e ebből; illetve hajlandók‑e beszélni annak érdekében, hogy az általuk ellopott 166 milliárd forinton túl 59 milliárd forintot meg lehessen spórolni, meg lehessen védeni a magyar adófizetőknek?

Azt gondolom, tisztán kell látnia a Magyar Országgyűlésnek és tisztán kell látni a magyar közvéleménynek az 1990-es rendszerváltást követő legnagyobb korrupciós ügyben, és mi mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy egyrészt az ellopott pénzeket vissza lehessen követelni, másrészt pedig a büntetésektől, a további 59 milliárd forinttól meg tudjuk védeni Magyarországot.

Köszönöm megtisztelő kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai