Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.24.02:02:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2017.11.28.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormány célja, hogy az az egészségügy, ami sokszor egy kicsit feje tetejére állított piramisnak tűnik, és az alapellátás ‑ amelyik a legfontosabb, hiszen a legtöbb embert éri el, a megelőzésben is fontos funkciója van, az időben való felismerésben rendkívül fontos feladatot lát el ‑ legyen minél erősebb, éppen ezért egy nagyon következetes, több évre szóló programmal indultunk el, hogy valóban erősebb alapellátás legyen Magyarországon, és a háziorvosi praxisok is sokkal inkább biztonságban érezzék magukat. Ennek egyik része volt a többletforrások ‑ itt majd frissíteném a képviselő úr felszólalását, hiszen egy négy-öt évvel ezelőtti állapotot próbált meg itt felvázolni ‑, tehát többletforrásokból igyekeztünk a praxisok kifizethetőségét elősegíteni. Itt új ösztönzőket is beépítettünk. Másrészről pedig innovációk, fejlesztések jelentek meg az alapellátásban is, ami a betegek érdekét szolgálja.

Fontos volt rendezni az alapellátás helyzetét törvényi szinten is, megadva ezzel a súlyát. Új alapellátási törvény jött létre. Az elmúlt időszakban 2010-hez képest a háziorvosi praxisok finanszírozási díja 61,9 százalékkal emelkedett. Tehát nem másfélszeresen, annál is jobban, 61,9 százalékkal tud most többől gazdálkodni egy háziorvosi praxis. Úgy jött ez ki, hogy 2015-ben először, aztán 2016-ban másodszor, majd 2017-ben harmadszor, és a jövő évi, a 2018-as költségvetésben majd negyedszer emeljük a háziorvosi praxisok finanszírozási díját. Ennek az a lényege, hogy havonta 130 ezer forinttal többel számolhatnak a háziorvosok, és ez négy év alatt havi négyszer 130 ezer forint. Ez látható lesz a havi gazdálkodási keretekben is, amit majd a későbbiekben ismertetek.

Ezen túlmenően igyekeztünk ösztönözni az orvosoknak az olyan praxisokban való megtelepedését is, amelyek régóta betöltetlenek. Az idei év volt az első olyan, amikor ezt az összeget ‑ szeren­csé­re ‑ túlpályázták a háziorvosok. A korábbi években ez már működött. Összességében 198 praxis betöltéséhez segített a praxis- és letelepedési pályázat, akár a letelepedés költségeinek, akár a praxisvásárlás költségeinek állami, vissza nem térítendő támogatásával.

(9.30)

De míg tavaly 750 millió forintot költöttünk erre, az idén ‑ új, kedvezőbb feltételek mellett ‑ lete­le­pe­­dési pályázatra már 1 milliárd 250 millió forint sem volt elég, ezt meg kellett emelni további 1 milliárd forinttal. Eddig pedig, és még messze nem vagyunk az év végén és a pályázati eljárások végén, 840 millió forintot fizettünk ki letelepedési pályázatokra. Ez egy nagyon jó hír, hiszen ez azt mutatja, hogy egyre több orvos veszi igénybe. Ugye, 20 millió forintot kaphat maximálisan a letelepedés költségeihez, ezt arra költi, amire akarja; ha akarja, rendelőre, ha akarja, lakhatásra, ha akarja, autót vesz belőle vagy bármit, ami a letelepedését elősegíti, ebből a 20 millió forintot fedezheti, ha egy több éve üresen álló praxist indít újra.

Tehát ez egy örömteli hír, hogy végre annyi pályázat volt, november 11-ig 162 pályázat ‑ ez nagyon-nagyon-nagyon magas ‑, letelepedési pályázatra. Ez azt jelenti, hogy ezen pályázat révén 162 praxist be tudunk tölteni. Ha nem lenne letelepedési pályázat, nyilván ezeket vagy ezek egy jó részét nem tudnánk betölteni. De ez egy jó, sikeres program. Ugyan a feladat is nagyon nagy, ahogy ön is mondta, itt egy elöregedő háziorvosi közösséggel számolhatunk ‑ ha figyelne, képviselő úr, megtisztelne. Tehát itt egy elöregedő közösséggel számolhatunk, de így tudunk az idén legalább 162 közösségnek, mármint helyi betegcsoportnak háziorvost is biztosítani a következő években.

A védőnői ellátás szintén része az alapellátásnak, 40 százalékkal emelkedett a finanszírozás. Nézze meg a költségvetési törvényeket, tisztelt képviselő úr, és maga is látja: a 2010-es költségvetési törvényben háziorvosi ellátásra 79 milliárd forint szerepelt, ez most, az idei évben már 122 milliárd, 79 helyett 122 milliárd. Védőnői ellátásra szintén: 17,9 milliárd helyett 25,3 milliárd forint szerepel.

Ha megnézzük az egyes praxisok kifizetődőségét, ez azért fontos, mert ahogy ön is mondta, van olyan tendencia is, hogy valaki a kórházból megy háziorvosi praxisba, tehát kórházi orvosból lesz háziorvos, fontos, hogy a jövedelme versenyképes legyen a kórházi jövedelmével, ami egyébként szintén emelkedik. Az elmúlt két évben 207 ezer forinttal emelkedett csak az alapbére az orvosoknak, nyilván itt a különböző mozgóbér-elemekkel, ügyeleti díjjal és egyebekkel ez még magasabb. Nos, tehát ezzel kell versenyképes legyen egy praxis finanszírozása, ami nem a bért jelenti, nem a háziorvos teljes költségét, ami 2010-ben havi 867 570 forint volt. Ez idénre 1 406 317 forintra emelkedett Magyarországon. Ennyivel többől tud gazdálkodni egy háziorvos.

És ahogy mondtam, a jövő évi költségvetési törvény többleteket tartalmaz, az innovációk terén pedig olyan praxisközösségeket hoztunk létre, ami a jövő modellje lehet, és bízunk benne, hogy egyre több településen tudjuk bevezetni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai