Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.16:40:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 294. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Lorántné (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:06


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Urak! A vita korábbi időszakában nagyon sok minden elhangzott az EU-források hasznosulása kapcsán. Ezért is örülök, hogy pont úgy jött ki a lépés, hogy Riz Gábor után kaphattam szót, és így az egyik leginkább jelképes pályázat, a MaNDA-projekt kapcsán tudok szólni arról, hogy sajnálatos módon mennyire nem jól hasznosultak a már egyébként a Fidesz-kormány által elköltött pályázati források. Csak hogy észérveket soroljak fel, tisztelt képviselőtársam: látogatószámot nem tud felmutatni, újabb foglalkoztatottat gyakorlatilag nem tud felmutatni ez a projekt, az oda korábban tervezett feladatokat, úgymint a filmarchívum vagy a digitális központ már biztosan nem fogják odahelyezni. Igazából egy teljesen kihasználatlan és értelmetlen nagy kiállítócsarnokról beszélünk.

Tehát akkor, amikor a miniszter úr is arról beszélt, hogy mennyire fontos a területi különbségek mérséklése és ilyen értelemben a pénzek hasznosulása, azt kell mondjuk, hogy abszolút negatív ellenpélda az önök által megépített MaNDA-projekt, aminek aztán most már keresik a jövőbeni gazdáját, mert tudják, hogy ez az önök számára fenntarthatatlan.

De ugyanígy mondhatnám, amikor a területi kiegyenlítés nehézségeiről beszélek, Salgótarjánt is. Salgótarján példáját is többször felhozták, államtitkár úr is, miniszter úr is és a területi képviselő is. Döbbenetes, hogy a rendszerváltozás egyik legnagyobb vesztese kapja a legkevesebb pénzt a TOP-forrásokon belül! Tehát itt társadalmi igazságosságról, szolidaritásról nem igazán beszélhetünk, mert pontosan nem az a cél teljesül, mint amit önök olyannyira szeretnek hangsúlyozni. Pedig a lényeg pont az lenne, hogy ezen pályázati pénzek, amiket elköltöttek korábban a ROP-ban, most meg a TOP-ban, tehát általában a területfejlesztési programokban, azok által önfenntartóvá tegyék a helyi gazdaságokat, hogy a későbbiek során, ahogy az már korábban is elhangzott, ha 2020 után Magyarország nem jut olyan pályázati forrásokhoz, mint most, akkor már ne lehessen gond az, hogy nincsenek izmos és erőteljes vállalkozások, izmos és erőteljes önkormányzatok, amelyek meg tudják oldani a helyi feladatokat.

Miniszter úr beszélt arról, hogy milyen fontos a magyar kreativitás, és ennek kapcsán említette, hogy bizonyos források kapcsán még pályázati kiírások voltak 2015 végén. Magyarul, a 2007-2013-as finanszírozási ciklusban elkölthető pénzek egy része 2015 őszén lett kiírva, és azután már el is lehetett ezekkel számolni.

(20.30)

Hát igen, én magam is láttam olyan művelő­désiház-építést, amivel, minthogy 2015. december 15-én készre lett jelentve, elszámoltak, pedig föl volt még állványozva, nem voltak betéve az ablakok, éppen csinálták a külső szigetelést, de a beruházó, pontosabban a kivitelező már készre jelentette azért, hogy a MÁK felé a végszámlát be lehessen nyújtani, magyarul, hogy a projektet lezártnak lehessen tekinteni. Nem gondolom, hogy ezt a magyar kreativitás részeként kéne megemlíteni, sokkal inkább olyan csalások témakörében, amit az OLAF-nak kéne kivizsgálnia.

Miniszter úr arról is beszélt, hogy sajnálatos módon az EU dönt egy csomó mindenről, és nekünk vajmi kevés mozgásterünk van például olyan értelemben, hogy az egyes operatív programok kapcsán milyen prioritásokat fogalmazhatunk meg, milyen feladatokra lehet majd pályázni. Ezzel szemben az az igazság, hogy éppen az Európai Unió az, amelyik megfogalmazza alapelvként a szubszidiaritást, magyarul, a helyi döntések fontosságát. Sokkal inkább az a gond meglátásom szerint, hogy nem egyfajta szakmaiság érvényesül, hanem a párthűség a legfőbb indikáció az adott programok elbírálásakor.

És most erre én konkrét példát fogok mondani, két egymás mellett lévő település: Monor és Monorierdő. Monor, ugye, tudjuk, az egyik jelenlegi államtitkár volt a polgármester, annyi pénzt nyert a TOP-pályázatokból, hogy azt sem tudja, kis túlzással, hogy mire költse el. Mellette Monorierdő meg semmit nem kaphatott, mert az egy jobbikos település. De olyannyira nem, hogy hazai forrásokból sem részesülhetett egy fillérrel sem. Éppen úgy nyújtják be időre, hiánypótlás nélkül, az összes pályázaton megpróbálnak részt venni, ennek ellenére azért, mert az egyik kormányközeli, a másik pedig úgynevezett ellenzéki település, ezért ilyen különbségek vannak az elbírálásban. Pedig, higgyék el, ugyanolyan problémák vannak, minden tekintetben ugyanazok a nehézségek. Bocsánat, most rosszul mondtam, mert nyilvánvalóan nem TOP-forrásokról beszélhetünk itt, legföljebb KEHOP-ról, VEKOP-ról, mert központi régióról van szó. De mindenesetre az biztos, hogy a megnyert források tekintetében a két település között hihetetlen különbségek vannak.

Még egy dolgot szeretnék mindenképpen megemlíteni. Szintén miniszter úr mondta, hogy a források fogadása kapcsán a kkv-k, azon tanulmány szerint, ami a mai nappal kikerült a kormányzat egyik honlapjára, tehát a kkv-k korlátozottan fogadóképesek, ezzel szemben a multinacionális cégek milyen jól jártak az előző költségvetési ciklusban. Sajnos, rögtön hozzá kell tegyük ehhez, hogy hát még az offshore cégek. Amikor önök azt mondják, hogy mi csak négy olyan nagy oligarchát tudunk fölemlíteni, akik jelentős mennyiségű pénzt kaptak, ezzel szemben sokkal több volt az a kkv, amelyek részesülhettek az operatív programok pályázati pénzeiből, azt kell mondjuk, hogy vannak ugye, a tartományurak, és ehhez képest vannak a vazallusok. És mind a két csapatban vannak offshore cégek is becsatornázva, és egyik oldalról is, de a másik oldalról is sajnos igen szép nagyságrendben mentek ki pénzek Magyarországról.

Az ideológiavezérelt pénzekről még egy mondatot engedjenek meg nekem. Azt mondta miniszter úr, hogy ingyenpénz nincs, és igenis minden fillérhez, amit az Európai Unió ad, bizonyosfajta ideológia tapad. Hát akkor, kérem szépen, most itt egy mondat erejéig álljunk meg, és nézzük már meg, hogy a ROP-ból megvalósítható cigányintegrációt milyen módon költötték el önök. Mert azt nekem ne mondja senki, hogy az Európai Unió követeli azt meg, hogy ne legyen fenntartási időszak, például komplex telepprogramok esetén, és ezt önök nem követelik meg.

Ha a pénzeket hagyjuk kifolyni szabadon, és utána nincs semmifajta kontroll, akkor ne csodálkozzunk, ha nem jól hasznosulnak ezek a pénzek. És akkor nem kell azt mondani, hogy ezek ideológiavezérelt pénzek, amik az Európai Unióból jönnek és rosszul hasznosulnak, ha mi magunk nem állítunk fel hozzá kellő kontrollrendszert.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai