Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.06:59:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 136. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 1:34


Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Húsz évvel ezelőtt indult el az utolsó, kiégett fűtőelemeket tartalmazó vasúti szállítmány Magyarországról Oroszország felé, és ez azt jelenti, hogy ezt követően Magyarországon kell elhelyezni a nagy aktivitású hulladékot.

(13.50)

Így azóta a magyar-orosz nukleáris együttműködés arra korlátozódik, hogy az Oroszországból importált fűtőanyagból Magyarországon áramot termelünk, a feldolgozhatatlan nukleáris szemetet pedig az atomerőmű területén halmozzuk fel. A nagy aktivitású atomerőmű-hulladék kezelése máig megoldatlan, és önöknek sincs jobb ötlete, mint hogy az atomszemetet különböző lerakatokban gyűjti Paks I., illetve a tervek szerint Paks II. területén, ráhagyva a veszélyt és problémát a következő generációkra.

A majdani végleges tárolót a Baranya megyei Boda területén tervezik felépíteni, de egyrészt a közeli Pécs lakosságával erről nem egyeztettek, másrészt a Nukleáris Alap forrásai az Állami Számvevőszék szerint nem lesznek elegendők a költségekre, harmadrészt pedig az ÁSZ azt is megállapította, hogy a Nukleáris Alap nem egy elkülönített kassza, hanem csupán egy jövőbeni állami kötelezettségvállalás, ami további költségvetési kiadásokat tesz majd szükségessé a tároló építése idején.

Mindezek miatt kérdezem: miként fogja mentesíteni a kormány a következő generációkat az atomerőművi energiatermelés hulladékkezelési költségeitől?




Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai