Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.04:18:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2017.10.31.), 117. felszólalás
Felszólaló Dr. Szűcs Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 8:27


Felszólalások:  Előző  117  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZŰCS LAJOS, a Költségvetési bizottság alelnöke, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Akkor néhány mondatot, amit esetleg ehhez a törvényhez ugyanúgy el kellene mondanom, most nem mondok el, a jegyzőkönyv előző részéből ezt meg lehet nézni.

(Az elnöki széket dr. Hiller István,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tisztelt Ház! A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot 2010. augusztus 11-ei hatállyal hozták létre, és autonóm államigazgatási szervként működik. Működését saját bevételeiből és költségvetési hozzájárulásból kell fedeznie. A médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény értelmében a hatóság egységes költségvetése egyaránt tartalmazza az NMHH, a NMHH Médiatanácsa és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap költségvetését. Az NMHH elnöke a törvényben rögzített szeptember 15-ei határidőig megküldte, amit a Költségvetési bizottság október 16-ai ülésén megtárgyalt és benyújtotta az országgyűlésnek.

Az NMHH alaptevékenységi bevételeit a frekvenciahasználatért, az azonosítók lekötéséért és használatáért fizetett díjak, a felügyeleti díj, az eljárási díjak, valamint a beszedett bírságok képezik. Az NMHH költségvetésének bevételi főösszege a 2018. esztendőben várhatóan 34 milliárd forint lesz. A benyújtott törvényjavaslat szerint a Médiatanács hivatali szervének költségfedezetére kapott működési célú támogatás összege változatlanul 2 milliárd 224,4 millió forint.

A hírközlési terület tervezett közhatalmi bevételei 25 milliárd 867,4 millió forint összegűek, 2,7 százalékkal kisebb mértékűek a 2017. évi előirányzatnál. Az azonosítók használatáért kivetett díj tervezett összege 2,5 milliárd forint, amely 2 százalékkal nagyobb mértékű a 2017. évi előirányzatnál.

A tervezett felügyeleti díj 2 milliárd 7 millió forint, ami megegyezik az előző évi összeggel. A bírságok a tudatos fogyasztói döntéshozatal kultúrájának fejlesztésére lesznek felhasználhatók, az Mttv. 134. § (9) bekezdésében meghatározottak szerint. Ezek tervezett összege 376,1 millió forint, a késedelmi pótlék előirányzati terve pedig 2 millió forint.

A közhatalmi bevételek 78,6 százalékát biztosító frekvenciadíjak 20 milliárd 342 millió forint bevétellel kerültek tervezésre. A bevételkiesés magyarázata a 2600 MHz-es pályázaton elnyert FDD sávdíjak egyszeri, kiemelkedő bevétele, ami csak a 2017. évet érintette.

A kiadásokról néhány szó. A hatóság költségvetésének kiadási főösszegén belül jelentős arányt képviselnek a személyi juttatások és az ehhez fűződő, munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adók. Természetesen a személyi juttatások mértéke a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvényben rögzítetteknek megfelelően került meghatározásra. Az illetmények tervezésének kiindulási alapja a 2017. évi átsorolásokkal módosított illetmények 2018. január 1-jei prognosztizált állapota, valamint a 680 fős létszámkeret.

A szociális hozzájárulási adó és az egészségügyi hozzájárulás mértékének 2 százalékpontos 2018. évi csökkentése jelentős megtakarítást jelent. A személyi juttatások és járulékok 8 milliárd 800 millió forintos előirányzata, változatlan létszámmal számolva ‑ 680 főre tervezve ‑ 4,3 százalékkal alacsonyabb a 2017. évi tervezettnél.

A dologi kiadások 11 milliárd 100 millió forintos előirányzata tartalmazza egyrészt a hivatali működés műszaki, infrastrukturális és ügyviteli jellegű kiadásainak, másrészt a konvergens hatósági feladatrendszer megvalósításához szükséges kiadásoknak a fedezetét, valamint az áfafizetési kötelezettséget is. Az egyéb működési célú kiadások között jelennek meg azok a támogatásra szánt összegek, amelyek a működési kiadások fedezetén túl a tudatos fogyasztói döntéshozatal kultúrájának fejlesztésére szolgálnak. Szintén ezen kiemelt előirányzat tartalmazza a tartalékokat, amely a takarékos gazdálkodás következményeként képződő tárgyévi működési tartalék 10 milliárd 129 millió forintos összegét tartalmazza.

A felhalmozási kiadások 4 milliárd 50 millió forintos tervezett összegében jelentős részt képviselnek a mérőszolgáltatás zökkenőmentes folyamatát biztosító, valamint az informatika területét érintő beruházások, amelyek nagyságrendje csaknem 1 milliárd forinttal kisebb a 2017-esnél.

A Médiatanács 2018. évi költségvetése. A Tanács működési költségeinek fedezetére fordítható tervezett összeg 168,2 millió forint, amely magában foglalja az 5-tagú Médiatanács személyi juttatásait, járulékait, a szakmai működésüket segítő szakértői keretek, valamint a társhatósági működésre tervezett támogató összegek fedezetét. Továbbá a Médiatanács működési költségvetésében kell kimutatni a médiapiaci bevételek ‑ médiaszolgáltatási díj, pályázati díj ‑ álta­lános­forgalmiadó-tartalmát, ami összesen 290,3 millió forint, így a költségvetés főösszege mind bevételi, mind kiadási oldalon 458,5 millió forint lesz.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap 2018. évi költségvetéséről néhány szó. A törvény alapján a kereskedelmi és vagyongazdálkodási bevételek az MTVA-t illetik. Az alábbiakban a reklám- és egyéb vállalkozási, valamint pénzügyi bevételek szerepelnek. A bevételek között szerepel közszolgálati hozzájárulásként 71,3 milliárd forint, médiapiaci bevétel: 1 milliárd 91 millió forint, ami a kereskedelmi médiaszolgáltatók által befizetett médiaszolgáltatási díjat is tartalmazza; médiaszolgáltatási szerződésszegési kötbér, bírság, késedelmi kamat: 30 millió forint; kereskedelmi, vagyongazdálkodási és egyéb bevételek pedig 8 milliárd 504,1 millió forint.

(17.10)

A kiadások tételes felsorolásáról néhány mondat. Az MTVA működése és műsorgyártása 71 milliárd 588 millió forint, a médiamecenatúra támogatása 3 milliárd 145 millió forint, a közszolgálati hozzájárulás egy részét az MTVA továbbutalja a Médiatanács hivatali szerve, valamint a Közszolgálati Közalapítvány részére összesen 2 milliárd 625 millió forint értékben, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. 1 milliárd 700 millió forint, az egyéb tételek összesen, a Közszolgálati, Kulturális Nonprofit Kft. támogatása, a Közszolgálati Médiaakadémia támogatása, szerzői jogdíj, kamatfizetés és egyéb összege pedig 1 milliárd 813,2 millió forint.

Mindezekre tekintettel a Költségvetési bizottság a benyújtott 2018. évi törvényjavaslatot megtárgyalta, és ezt a parlament részére benyújtotta. Javaslom képviselőtársaimnak annak megtárgyalását, majd elfogadását. Köszönöm a szót, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  117  Következő    Ülésnap adatai