Készült: 2024.03.28.14:59:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2018.12.10.), 134. felszólalás
Felszólaló Horváth László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket arról, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. december 6-án tartott ülésén megtárgyalta a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló T/3621. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 3 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta. Egypár szót engedjenek meg röviden az előttünk fekvő törvényjavaslat fontosabb elemeiről! 2019. január 1-jétől a honvédelmi tárca egy új jogállást kíván bevezetni honvédelmi alkalmazottak elnevezéssel, önálló törvény formájában.

A honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló törvényjavaslat alapját a közalkalmazottak jogállásáról szóló ’92. évi XXXIII. törvény szabályai képezik, megjelenítve azonban azokat a sajátosságokat, amelyek a honvédelmi alkalmazotti jogviszonnyal együtt járnak. A javaslat háttérjogszabályát a Kjt.-hez hasonlóan a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény képezi. Ugyanakkor a honvédelmi alkalmazotti jogviszony teljes mértékben független lesz a Kjt.-től.

A javaslat célja, hogy az ágazati, azaz honvédelmi foglalkoztatási szabályokat az egységesítés irányába terelje. A Kjt. hatálya alá tartozó foglalkoztatottak életviszonya, bár azonos törvény hatálya alá esnek, mégis merőben eltérhetnek egymástól. A Kjt. szabályozását mára az ágazati specialitások szétfeszíteni látszanak, a nevelő, oktató, felsőoktatási, egészségügyi szolgáltatónál vagy egészségügyi szolgáltatást nem nyújtó intézményeknél, de ugyanígy a honvédségi közalkalmazottaknál is számos külön szabályt ismer. A javaslat, bár alapjában a Kjt. szabályait követi, mégis több ponton a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény rendelkezéseit veszi át.

(A jegyzői székben dr. Szűcs Lajost Móring József Attila váltja fel.)

A honvédelmi ágazat egységesítésének igénye mellett a javaslat szükségességét erősíti az a tény is, hogy ugyanakkor nem jelent minden tekintetben újdonságot. A Kjt. jelenleg is ismer a főszabálytól eltérő, a honvédségi közalkalmazottakra vonatkozó speciális szabályokat.

Honvédelmi alkalmazott az a honvédelmi szervezetnél foglalkoztatott polgári, azaz civil alkalmazott, aki a kinevezése alapján vállalja a Magyar Honvédség feladatkörébe tartozó közszolgáltatások ellátásában történő közreműködését, továbbá azt, hogy a szakterülete tekintetében miniszteri rendeletben előírt éves továbbképzéseken részt vesz. A honvédelmi alkalmazotti jogviszonnyal járó alapjog-korlátozásokat, többletkötelezettségek vállalását a közalkalmazottakhoz képest többletjuttatással javasolt kompenzálni.

2019. január 1-jétől a honvédelmi alkalmazotti jogviszony bevezetésével egyidejűleg a honvédelmi szervezeteknél foglalkoztatott közalkalmazottak jogviszonya honvédelmi alkalmazotti jogviszonnyá alakul át a törvény erejénél fogva.

A nem hivatásos vagy szerződéses katonai, illetve kormányzati szolgálati jogviszony keretében ellátandó honvédségi feladatokra 2019. január 1-jétől honvédelmi alkalmazotti jogviszony lesz létesíthető.

Tisztelt Ház! Az előbb elhangzottakra figyelemmel azt mondhatjuk, hogy számos pozitív változást magában foglaló törvényjavaslat-csomagról beszélünk, ezért kérem szíves támogatásukat a törvényjavaslat elfogadásához. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai