Készült: 2024.03.29.13:58:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2021.04.26.), 8. felszólalás
Felszólaló Csárdi Antal (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Orbán Viktor múlt pénteken Brüsszelben tárgyalt az EU-s helyreállítási alap hazai elköltésének módjáról, mikéntjéről, ütemezéséről. Ez rengeteg pénz, 5800 milliárd forint, ami pluszban érkezik az eddigi támogatásokhoz képest.

Az előzetes tárgyalások szerint a kormány  helyesen  egészségügyi fejlesztésekre is költene ebből a forrásból. Itt jegyezném meg, hogy az Orbán-kormány a nemzeti együttműködés rendszerének 11. évében jutott el oda végre, hogy ne mostohagyerekként kezelje az egészségügyet, és valódi forrásokat biztosítson a szektornak. Rettentő szomorú, hogy ehhez egy világjárvány kellett; rettentő szomorú, hogy a szabadságharcaira mindig oly büszke Fidesz persze  merthogy Brüsszel nekünk nem szövetségesünk  ezt is csak uniós pénzből tudja megoldani.

(13.20)

De érdemes megnézni, hogy miket tervez a kormány, mik az uniós ajánlások, és ezek hogy viszonyulnak egymáshoz. A Bizottságnak jól láthatóan nagyon nem tetszik, hogy a kormány ebből az alapból finanszírozná az egyetemi modellváltásnak csúfolt átalakítást, ami nem más, mint a közvagyon eltulajdonítása. Arról van szó, hogy az állami tulajdonú felsőoktatási intézményeket azok teljes vagyonával együtt magánalapítványokba szerveznék ki. Hazugság a kormány részéről, hogy a felsőoktatás megújításához szükség lenne erre az átalakításra, hogy szükség lenne a magánalapítványokra. Európa legjobb és legszínvonalasabb egyetemei jellemzően állami fenntartású, állami tulajdonban lévő intézmények. Az sem igaz, hogy az egyetemek önkéntesen léptek erre az útra, hiszen a fejlesztési forrásaik hozzáférésével zsarolták meg őket.

A modellváltás hangsúlyozása kormányzati hazugság. Ami történik, az nem más, mint az állami tulajdonú egyetemek hatalmas vagyonának, a nemzeti vagyon egy jelentős részének magánkézbe szervezése. A Fidesz azért szervezi ki magánalapítványokba a közvagyont, mert attól félnek  teszem hozzá: joggal , hogy ’22-ben elveszítik a választásokat, elveszítik a hatalmukat, és a modellváltást tökéletes eszköznek látják arra, hogy a magánvagyonokba kiszervezett közpénz eddigi gyakorlata tovább folytatódhasson.

Gyakorlatilag azt látjuk, hogy ebből a forrásból, mondjuk úgy, hogy megkérdőjelezhető döntések várhatók. Mert mit is mond az az ajánlás, amit az Európai Bizottság megfogalmazott? A csökkentett munkaidős foglalkoztatás megerősítésének és kiterjesztésének javaslatát tette le az asztalra, amiről pontosan tudjuk, hogy Magyarországon a legszűkmarkúbb a kormány ebben a tekintetben, hiszen itthon a munkavállalók 3 százaléka jutott hozzá ilyen típusú támogatáshoz. Csak hogy legyen összehasonlítási alap: Horvátországban ez az arány az 50 százalékot is eléri. De azt gondolom, érdemes észrevenni azt is, hogy a bizottsági ajánlásban egyértelműen le van írva, hogy az álláskeresési járadék időtartamának és mértékének a megnövelése szükséges azon társadalmi célnak az okán, hogy azok a dolgozók, akik szeretnének újra munkához jutni, és három hónap alatt nem sikerült munkát szerezniük, ők is hozzájuthassanak anélkül, hogy egzisztenciális válságba kerüljenek a családjaikkal együtt.

Azt gondolom, hogy érdemes kitérni az iskolák digitalizációjára is. Ez is megjelenik az ajánlások között, de nem látjuk, hogy a kormány terveiben ez a szükséges mértékben megjelenne. Pontosan tudjuk azt, hogy a forráshoz képest  5800 milliárd forintról beszélünk  mindössze körülbelül 50-70 milliárd forintot vinne el például az általános és középiskolás diákok digitális eszközökkel való ellátása. S akkor minden diák kaphatna például egy tabletet. Nem látjuk azt a célt, azt a támogatási rendszert, ami biztosítaná az iskolák infrastrukturális hálózatát, ami lehetővé tenné, hogy a digitális oktatás sokkal hatékonyabb legyen.

Azt gondolom összességében véve, hogy nagyon komoly aggodalmaink vannak a tekintetben, hogy ez az 5800 milliárd forint milyen mértékben, milyen hatékonysággal lesz elköltve. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai