Készült: 2024.03.28.11:13:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2021.04.26.), 348. felszólalás
Felszólaló Bősz Anett (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  348  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BŐSZ ANETT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A központi kormányzatnak felelőssége áll abban, hogy a helyi közösségek törekvéseit segítse és együttműködjön a választott vezetőikkel anélkül, hogy önkényesen válogatna település és település között.

Mindannyiunk közös érdeke, hogy úgy gazdasági, mint kulturális értelemben ez a nemzet gyarapodni tudjon, az egyes településeink pedig fejlődjenek. Nincs ez másként a már 1243-as oklevelekben is jegyzett Érddel sem. Érd színes történelme színes emlékeket hagyott ránk. Az ófalusi pincesor utcájában a Római Birodalom limese bukkan elő a modern útburkolat alól, közül, mintegy tudatosan megmutatva, hogy igen régi településről és igen régi emlékekről van szó. Néhány száz méterre innen kápolna őrzi a pestisjárvány áldozatainak emlékét. A Szent Rókus, Szent Sebestyén és Szent Rozália nevét viselő kápolna falán a német kisebbség emléktáblája is látható. Ők a kolerajárvány áldozataira emlékeznek ezzel.

A három részre szakadt Magyarország talán egyik legszebb történetét őrző Érd hitelesen mutatja be a népek és vallások békés együttélésének példázatát. Buda elfoglalását követően három hadi és három szállítási útvonal találkozott Érden: az eszéki, a fehérvári és a dunai útvonal.

Szapáry Péter, akkori várúr, híres törökverő Hamzsa bég fogságában, mostoha körülmények között sínylődött. Kínozták, láncra verték a kastély akkori pincéjében: eke elé fogatták, és állatok módjára bántak vele. Lotaringiai Károly a Buda környéki harcokban fordított a kockán, az elfogott Hamzsát átadta Szapárynak, aki keresztény értékektől vezérelve másként akart bánni Hamzsa béggel. Mire a törököt maga elé kérette a régi-új várúr, már késő volt, ugyanis Hamzsa bég addigra mérget ivott. Életének utolsó perceiben azonban Szapáry iránti tiszteletéből és a kereszténység iránti tiszteletéből megtért, keresztényként lelte halálát.

Én azt gondolom, hogy ha arra tekintünk, hogy mintegy másfél évszázaddal később, az 1838-as árvíz a Duna menti mezővárost szinte teljes egészében elmosta, Batthyány Fülöp azonban nem hagyta elveszni az érdieket, és kicsit arrébb, főként a domboldalon új várost parcellázott az itt élőknek, úgy tűnik, hogy igen nagy történelmi személyiségek és igen nagy emberek jutottak e városnak vezetőül.

Sajnos, Érd modern kori sorsa már nem ennyire szívderítő, ugyanis a központi kormányzat voltaképpen száz éve engedi el folyamatosan nemzedékek kezét Érden. Holott a város olyan értékek őrzője, amelyek alapján egy évtizeden belül akár kulturális fővárosként is nyugodtan üzemelhetne.

A gyönyörű Duna-part és az ártéri erdő, a Szent Mihály-templom és plébánia, a körülötte levő Szent Mihály tér, melynek felújítására az önkormányzat egyébként vállalkozna, ha az egyházmegyével közösen finanszírozási keretet teremtene számára a központi költségvetés  sajnos erre mindmáig várunk.

A Szenvedő Krisztus-kápolna szinte teljes egészében lepusztult, a gazdatiszti ház, a mélyúti pincerendszer, a volt Termál Hotel mind egy másik történelmi kor emlékei, és sajnos szomorú emlékei, mert pusztulni látjuk ezeket az emlékeket ahelyett, hogy mintegy utcamúzeumként mesélnének az újabb nemzedékeknek az elmúlt több száz évről akár vagy az elmúlt évtizedekről.

A kastélyt teljesen lerombolták, a pincerendszer maradt csak meg, és mialatt a kormánypárti képviselőtársaim arról számolnak be ebben a teremben, hogy bizony néhány száz lelkes falvak is elismerésre méltó, több milliárd forintos fejlesztési pénzeket kapnak adott esetben felújításokra, történelmi emlékek megőrzésére, vagy azt látjuk, hogy Lázár János neki tetsző vadászkastélyokat újítgat fel szerte az országban, addig a kastélydombot kastély nélkül kénytelen őrizni ez a város. Egyetlen támfal őrzi, tisztelt képviselőtársaim, az érdi kastély emlékét.

Azt gondolom, hogy ez egy gyalázat, már csak annak fényében is, hogy itt, a főváros tőszomszédságában valódi kulturális értékeket őrizhetne ez a város, már ha nyújtaná felé a központi kormány a kezét.

(22.50)

Ha valahol, akkor Érden a történelmi emlékezet gyönyörűen tudja bemutatni, ahogyan világvallások és népek békésen tudnak egymás mellett élni. Azt gondolom, az egymástól néhány száz méterre levő, ma már említett kápolna és minaret azt is megmutatja, hogy nemcsak az egyes Magyarországon őshonos vallások, de a világvallások is igenis kívánják a történelmi emlékezetet, és legfőképpen a jelen generációk azon tudását, hogy mind megférünk együtt. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a DK és a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  348  Következő    Ülésnap adatai