Készült: 2024.04.20.10:14:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2021.04.26.), 228. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az imént hozzászóló fideszes képviselőtársam már nincs jelen. Az egész sokatmondó, hogy egy fideszes képviselő az iménti törvényjavaslat vitája kapcsán elmondta, hogy neki bőven elég az, ha az Országgyűlés különböző, a kormány által kilenc évre most bebetonozott hatóságok vezetőjének a beszámolóját hallgathatja, de semmilyen módon a kiszervezett funkciók tekintetében már beleszólása nem lesz. Ez gyalázat, erre ezt tudom válaszolni egyébként államtitkár úrnak is.

Mi azt gondoljuk, hogy a kormányzati funkciókat nem lehet fideszes politikusok által választott kinevezett hatóságokba, sem pedig közalapítványokba kiszervezni, ahogy a közvagyont sem lehet az úgynevezett vagyonkezelő közalapítványokba szervezni. Az egészen gyalázatos, hogy az ezekkel kapcsolatos törvénymódosítást, illetve alaptörvény-módosítást önök a válság kritikus időszakában hozták be. Ez sokat elmond önökről, hogy önök mivel foglalkoznak valójában akkor, amikor egy ilyen szörnyű válság, egy ilyen világjárvány érte el Magyarországot, gyakorlatilag a közvagyon kilapátolásával, kiszervezésével foglalkoznak.

Jól látható az eddigi gyakorlatukból, hogy milyen cél vezeti önöket: konkrétan fideszes politikusokat, sok esetben kormánytagokat vagy éppen önökhöz közel álló embereket neveznek ki a közvagyont, ilyen módon már a közvagyon jellegét elveszítő hatalmas vagyonelemeket felügyelő alapítványok élére olyan módon, hogy őket vissza se lehet hívni, legalábbis az önök szándéka szerint nem lehet visszahívni.

Azt gondolom, elég sokszor az általános vita során is, illetve korábban már kapcsolódó konkrét döntések során nagyon világosan elmondtuk az álláspontunkat. Én most arról szeretnék beszélni, hogy hiányolta államtitkár úr a módosító javaslatokat. Ehhez a törvényjavaslathoz benyújtottam egész pontosan hét módosító javaslatot, és ezeket szeretném ismertetni. Azt gondolom, meglepetést sem okoznak ezek a javaslatok. Arra vonatkoznak, hogy az alapítói jogokat, tehát alapvetően a kormány irányában, a kormánynál most meglévő alapítói jogokat ne lehessen átadni a kuratóriumnak, tehát ne történhessen meg az, hogy az alapítvány tekintetében minden fontos döntést ezután majd a kuratórium hozhasson meg, az önök által gyakorlatilag visszahívhatatlan, bebetonozott fideszes politikusok. A javaslatok egy része erre vonatkozik.

Szintén nagyon fontos elem, hogy az ellenőrző funkciót ne a kuratórium által kinevezett személy gyakorolhassa, hanem az az alapító joga lehessen, hogy ha már ilyen alapítvány létrejön, ezzel alapvetően nem értünk egyet, de ha már létrejön egy ilyen alapítvány, akkor annak az ellenőrzését ne egy olyan személy vagy cég végezze el, amit a kuratórium bíz meg, tehát a saját maguk ellenőrzésére megbízzanak valakit.

Szintén nagyon fontos, és megdöbbentő, hogy ezzel kapcsolatban is módosító javaslatot kell benyújtani, hogy az alapítványokba kiszervezett vagyonnal kapcsolatos célok meghatározása alapvető kritérium legyen. Látható, itt nagyon sok kiszervezés, nagyon sok alapítvány, nagyon sok ilyen, úgynevezett vagyonkezelő alapítvány van előttünk, és például a MOL jelentős részesedésével kapcsolatos alapítvány esetében még ezt sem határozták meg, hogy milyen célokra lehet az adott kiszervezett közvagyont felhasználni. Tehát gyakorlatilag az alapítvány kuratóriuma bármilyen célra felhasználhatja ezt a közvagyont. Ez egészen gyalázatos! Ez semmi másról nem szól, mint a közvagyon kilapátolásáról, kirablásáról.

Nagyon sokatmondó lesz egyébként, a holnapi napon ezek közül a javaslatok közül, amennyit csak tudtunk, kikértünk külön szavazásra, így meglesz a lehetősége az Országgyűlés fideszes és KDNP-s képviselőinek, hogy ilyen módon kifejezzék a szándékukat, és világosan véleményt nyilvánítsanak arról, hogy mit gondolnak a közvagyon feletti ellenőrzésről, hogy ezt Magyarország Országgyűlésének, a kormánynak kell megtenni, vagy a fideszes kurátoroknak, akiket önök készülnek kinevezni a most létrejövő alapítványok élére.

Fazekas képviselő úrtól szeretnék kérdezni. Ön egy egyetem kuratóriumába kapott kinevezést mint kormánypárti politikus. Azt szeretném kérdezni öntől, hogy megfogalmazódotte az ön kinevezésével kapcsolatban egy olyan  ugye, egy kormánypárti politikusról van szó , hogy jövő évben, amennyiben kormányváltás lesz, lemondjon önként a kuratóriumi tagságáról, illetve ha megfogalmazódott, akkor miért nincsenek meg a jogi garanciái ennek, és hogy ön egyetérte azzal, hogy a mostani kormány által kinevezett kurátorok akár az egyetemeket fenntartó alapítványok, akár a vagyonkezelő alapítványok tekintetében olyan korláttal szembesüljenek, mindössze olyan korláttal szembesüljenek, hogy 80 éves korukig tudják betölteni ezt a tisztséget. Ön nem gondoljae, hogy például az egyetemeket fenntartó alapítványok esetében az egyetemi szenátusnak kell megadni a lehetőséget, hogy adott esetben visszahívja a kurátorokat, illetve amikor szükséges, akkor a pótlásukról gondoskodjon, továbbá a visszahívás feltételeit meghatározza?

(19.00)

Kíváncsian várjuk majd, hogy a kormánypárti képviselők milyen módon szavaznak a szavazásra külön kikért módosító javaslatokról. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai