Készült: 2024.04.26.11:49:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Gurmai Zita (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése e heti plenáris ülésén várhatóan elfogadja „A nők elleni erőszakról szóló isztambuli egyezmény: eredmények és kihívások” címet viselő jelentésemet.A jelentés kitér arra, hogy a nők elleni erőszak az emberi jogok megsértése mellett a nők és férfiak közötti mélyen gyökerező egyenlőtlenség megnyilvánulása. Az Európa Tanács 2014-ben hatályba lépett, a nőkkel szembeni erőszak megelőzéséről, leküzdéséről és a családon belüli erőszakról szóló egyezménye a legfejlettebb és legátfogóbb nemzetközi jogi eszköz ezen a területen. Az egyezményt az Európa Tanács 34 tagállama ratifikálta és 11 másik európai uniós tagállam is aláírta. A jelentés kiemeli az egyezmény pozitív hatását, hiszen az felhívja a figyelmet a nők elleni erőszakkal szembeni küzdelem szükségességére, és megköveteli, hogy a részes államok magas jogalkotási és politikai normákat vezessenek be.

Magyarország 2014. március 14-én ugyan aláírta az egyezményt, de az Országgyűlés több alkalommal is elutasította a ratifikálását szorgalmazó indítványok tárgysorozatba vételét. Völner Pál államtitkár úr, aki most válaszolni fog, egy írásbeli kérdésemre a következőt válaszolta: az isztambuli egyezmény tartalmát nagyon fontosnak tartjuk, ahhoz azonban, hogy valamely megállapodást magunkra nézve kötelezőnek ismerjünk el, fel kell mérni a belső környezetet, az egyezmény ratifikációja összkormányzati együttműködést tett szükségessé. Folyamatosan vizsgálni kell a ratifikációhoz szükséges jogalkotási és egyéb kormányzati intézkedések megtételének szükségességét, valamint fel kell mérni a szükséges költségvetési forrásokat.

Völner államtitkár úr válasza után néhány nappal Németh Szilárd alelnök úr sajnos azt nyilatkozta, hogy amíg Fidesz-többségű parlament van, addig az isztambuli egyezmény nem fog átmenni. Indoka szerint az egyezmény nem alkalmas a zaklatók kordában tartására, ráadásul egyenesen támadja a hagyományos családmodellt, és törvénybe próbálja iktatni a genderfilozófiát. Amint látszik, az isztambuli egyezmény ratifikálásával kapcsolatban számos tévhit és félremagyarázás látott napvilágot. Ezeket a szakmai szervezetek több alkalommal tételesen cáfolták.

Tekintettel a fentiekre, kérdezem államtitkár urat, hogy mi a kormány álláspontja ratifikálás ügyében. Államtitkár úr pozitív, támogató válaszát vagy Németh Szilárd elutasító válaszát kell alapul venni? (Németh Szilárd István: Ez utóbbit!) Hogyan áll az államtitkár úr által kiemelt összkormányzati együttműködés, ami az egyezmény ratifikációjához szükséges? Hogy áll a szükséges költségvetési források felmérése?

Tisztelettel kérem a miniszterelnököt és a kormányt, hogy oszlassa el az egyezménnyel kapcsolatos tévhiteket, félremagyarázásokat. Most, hogy az egyezmény alkalmat ad a párbeszédre, szakmai egyeztetésre, fontolja meg annak benyújtását az Országgyűlésnek a ratifikációja céljából. Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai