Készült: 2024.03.29.11:48:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 189. felszólalás
Felszólaló Fülöp Attila
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:33


Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÜLÖP ATTILA, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szeretném megköszönni a vitát, szeretném megköszönni a hozzászólásokat ebben a témában, ha lehet, az emberi és személyes aspektusait és tapasztalatokat is. Feloldva az elején keletkezett polémiát, az a helyzet, hogy államtitkár asszonnyal közösen dolgoztunk ezen a jogszabályon, de felülemelkedve a személyi kérdéseken, van ennek egy sokkal fontosabb, mélyebb tartalma. Az örökbefogadás ugyanúgy családpolitika is, mint ahogy a gyermekvédelemnek is szerves része. Ez itt sokszor szóba került az elmúlt órában, az elmúlt időszakban, hogy pontosan mire van szükség ahhoz, hogy a gyerekvédelmet meg az örökbefogadást is valahogy a jobbik és a szebb irányba tudjuk vinni.

Az a helyzet  és ezt szeretném hangsúlyozni, mert fontos , hogy ez most nem egy légből jött jogszabály, hanem ez az elmúlt évek szerves folytatása. Amikor arról beszélünk, hogy családközpontú politika, meg családbarát kormányzás, meg egyébként a gyermekvédelem családközpontúvá tétele, akkor ebben rengeteg lépés történt az elmúlt időszakban. Nem előzmény nélkül született. Örülök annak, hogy azt tudjuk mondani, hogy nem volt soha korábban annyi nevelőszülő, nem volt annyi nevelőszülőnél elhelyezett gyermek, mint ma van Magyarországon, és egyébként az a helyzet, hogy az elmúlt évben folytatott „Befogadlak” kampány is pont azt tűzte ki célul, hogy intézmény helyett nevelőszülőknél, családoknál tapasztalják meg azok a gyermekek is a gyermekkort, akik nem a vér szerinti családban tudnak felnőni. Selmeczi képviselő asszony említette azt a számot, hogy ezer gyerekből 650-nél is több, aki egyébként a gyerekvédelemből jött és úgy került örökbefogadásra, ezért nyilvánvalóan a kettő rendszer összekapcsolódása egyértelmű.

A legfontosabb témát, a tanfolyamot az elején említem, hisz a tanfolyammal kapcsolatban érkezett a legtöbb észrevétel. Sok állítás elhangzott, ami a valóság próbáját nem biztos, hogy kiállja, például hogy az alkalmasságot nem akarjuk vizsgálni, és ezt el akarjuk törölni. Itt önkéntessé tétel van. De azt is szeretném most rögzíteni, csak hogy tudjak még egy jó hírt mondani, hogy egy további kedvezményről is beszélhetünk, amit módosító javaslat formájában be fognak nyújtani majd a frakciótagok, ami, ha jól értem, önök, ellenzéki képviselők által is támogatást fog élvezni. Azt a támogatást még megadjuk, hogy a tanfolyam térítésmentessé tételének a szabályozását rögzítjük, és ez nyilvánvalóan további családtámogatási lehetőségként fog jelentkezni.

Azt gondolom, itt azt is mondhatnánk, hogy így kerek volt, de azért egy-két mondatot muszáj mondanom, engedjék meg. Elhangzott Varga Zoltán képviselő úrtól, hogy anyagi diszkrimináció éri bizonyos esetekben azokat, akik örökbe fogadó szülők. Az expozéban is elmondtam, hogy 2020. január 1-jétől lett bevezetve az örökbefogadói díj, az örökbefogadói gyes és az anyasági támogatás, ami korábban nem létező, az örökbe fogadó szülőknek nyújtott családtámogatási forma. Ezeket egyébként ebben a parlamentben az ellenzék nem szavazta meg. Az elmúlt másfél órában végighallgattam, hogy egyébként milyen tevőleges fontos dolgok vannak ezen a területen, de amikor konkrét jogszabályban idehoztuk ezt a javaslatot, én magam is itt voltam, a szavazásnál mégsem történt meg az elfogadása.

(21.20)

Tehát én örülök neki, ha ez prioritást élvez, csak akkor nyilvánvalóan az is lenne a kérésünk, hogy amikor jogszabályt alkotunk, és idehozzuk a kormány részéről, akkor ez a szavazás alkalmával is legyen meg.

Bősz Anett képviselő asszony azt említette, ha jól értem, és elnézést, ha félreértettem, hogy a gyermekotthonok esetében az elmúlt időszakban hiba történt a rendszerben, és hogy miért voltak a gyermekotthonok izolálva. Ma is Tordason voltam egy fogyatékosintézményben, és az elmúlt időszakban elég sok intézményben voltam. Az a helyzet, hogy a járvány előtt azokat a képeket láttuk, hogy a spanyol hadügyminiszter állt ki, és mondta el, hogy egyébként milyen veszteségek vannak az otthonokban, és egyébként Olaszországtól Nagy-Britanniáig ezeket a képeket láttuk.

Ebben a helyzetben egyet lehet tenni felelős döntéshozóként: azokat az intézményeket, amelyek bizonyos szempontból zárt intézmények, izolálja az ember. Szerintem azok, akik az elmúlt kettő hónapban szociális intézményben, idősotthonban, fogyatékos, szenvedélybeteg, pszichiátriai otthonokban vagy gyermekotthonokban dolgoztak, erőn felül teljesítettek, és tettek meg mindent a rájuk bízottakért, és azért ezek mellett a protokollok mellett, hogy lehetőség szerint minél kevesebb sérülés érje őket.

Úgyhogy én csak azt szeretném kérni, hogy ebből a helyzetből, amit itt az elmúlt hónapokban ezen a területen végig kellett dolgozni és végig kellett bírni a szociális területen és a gyermekvédelem területén dolgozóknak, lehetőség szerint ne hozzuk ki azt, hogy ott valami hiba volt. Szerintem a gyermekvédelmi rendszernek a védelmet meg kellett adni akkor is, ha ez a békeidőhöz képest sokkal nehezebb volt most, a háborús helyzetben, de mégiscsak azt igazolja, hogy jó volt ez a döntés és jó volt a szigor, mert szerencsére sikerült ott elkerülni a további problémákat.

Nem is húznám én se tovább az időt. Köszönöm szépen a hozzászólásokat, köszönöm szépen a támogatást. Azt tudom mondani, hogy legközelebb is ilyen családközpontú, gyermekvédelemről szóló előterjesztést és erről szóló iratokat fogunk idehozni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai