Készült: 2024.04.23.08:10:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.), 16. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Egy dologban talán egyetértünk: mindannyiunk számára fontos a környezet és a klíma védelme, mindannyian tiszta levegőt, tiszta vizet és elviselhetőbb klímát szeretnénk. (Demeter Márta közbeszól.) És az sem véletlen  szeretném erre felhívni a figyelmét , hogy az Alaptörvény világosan kimondja, hogy felelősséget viselünk utódainkért, ezért természeti erőforrásaink gondos használatával védjük az utánunk jövő nemzedékek életfeltételeit. Éppen ezért mi fontosnak tartjuk a klímával és a környezet védelmével kapcsolatos párbeszédet, és olyan kérdésről van szó, ahol talán lehetséges lesz meghaladni a szokásos belpolitikai vagdalkozás kereteit. (Ungár Péter közbeszól.) Most az, hogy ön azt állítja, hogy a kormány a német szénipar mellett állna, az még nem ebbe az irányba mutat, nem is szeretném ezt komolyan venni. Amikor az intézkedésekről beszélünk, akkor érdemes megnézni a kiindulópontot, honnan is indultunk. Magyarország azon országok közé tartozik, amelyek az elmúlt évtizedekben úgy növelték jelentősen a gazdasági teljesítményüket, hogy a károsanyag-kibocsátásukat eközben jelentősen csökkentették. Önök ezt nem szokták elmondani itt. (Ungár Péter közbeszól.) Mindez számokban kifejezve: 1990 óta 50 százalékkal nőtt a GDP, miközben 32 százalékkal csökkent a szén-dioxid-kibocsátás; és az is beszédes tény, hogy Magyarországon 40 százalékkal alacsonyabb az egy főre eső szén-dioxid-kibocsátás, mint az ezen a téren élharcosnak tekintett Németországban.

Most ami a magyar vállalásokat illeti, Magyarország 2030-ig már tett vállalásokat, és ezeket úgy tudjuk teljesíteni, hogy a klímavédelem terén is eredményeket érünk el, és a magyar családoknak sem kell többet fizetniük az energiáért. A megújuló energia és az atomenergia együttes felhasználásával 2030-ra a hazai áramtermelésnek már a 90 százaléka lehet szén-dioxid-mentes. A mostani csúcson azt javasolták, hogy a tagállamok 2050-re is tegyenek vállalásokat, azonban azt nem fejtették ki, hogy ez milyen pénzügyi terhekkel járna, és milyen pénzügyi terheket róna az európai és a magyar emberekre.

Mi egyetértünk a klímavédelmi törekvésekkel, de akkor lehet, tisztelt képviselő asszony, felelős vállalásokat tenni, ha azt is tudjuk, hogy az Európai Unió milyen forrásokat tud rendelkezésre bocsátani az ipar modernizálására. Megfelelő nagyságrendű források nélkül a rezsiköltségek elszállhatnak, és a vállalatok is óriási terhet kaphatnak a nyakukba, ami a nemzetközi versenyben óriási versenyhátrányba hozhatja őket (Korózs Lajos közbeszól.), és akkor azokra a béremelésekre is sokkal kisebb lehetőségük lesz, amit egyébként önök is szorgalmaznak.

Szóval, a magyar kormány nyitott a klíma védelmét célzó további javaslatokra, de ehhez további tárgyalásokra van szükség, amelyek a következmények és a terhek minden egyes részletére kiterjednek. Nem elég hangzatos szlogeneket ismertetni, mélységi hatásvizsgálatra van szükség; nem kicsi a tét. (Dr. Vadai Ágnes: Így van!)

Egyetlen példát hadd mondjak önnek… (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.), egyetlen példát hadd mondjak önnek  lehet, hogy Ungár képviselő úr ezen jól szórakozik, mint hogyha hobbiként tekintene erre az egészre itt, ami az Országgyűlésben mások számára munka (Arató Gergely: Nehéz is magát komolyan venni!) , szóval engedje meg, hogy egy példát hozzak, tisztelt képviselő asszony! Miközben nálunk harmadával lett olcsóbb az energia ára 2010-hez képest, az önök által gyakran hivatkozott Németországban 26 százalékkal drágult, az ipari fogyasztók számára ennél sokkal jobban, 32 százalékkal drágult. Olyan következmény ez, tisztelt képviselő asszony, amit nem szabad elhallgatni a magyar emberek elől.

Szóval, arra kérjük az ellenzéket, minden egyes ellenzéki pártot, hogy amikor mindenféle javaslatokat tesznek, akkor arról is nyilatkozzanak, hogy a javaslataik mekkora többletkiadást raknának a magyar családok nyakába. (Demeter Márta közbeszól.) Szeretnénk azt gondolni, hogy tanultak a választás eredményéből, és hajlandóak legalább néha megfontolni a magyar emberek szempontjait. (Dr. Vadai Ágnes: Nem kéne a fákat kivágni!  Demeter Márta közbeszól.) Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai