Bizottsági arcképcsarnok
Felszólalás adatai
138. ülésnap (2020.06.10.), 72. felszólalás | |
---|---|
Felszólaló | Dr. Molnár Ágnes (Fidesz) |
Beosztás | |
Bizottsági előadó | |
Felszólalás oka | felszólalás |
Videó/Felszólalás ideje | 15:32 |
Felszólalások: Előző 72 Következő Ülésnap adatai
A felszólalás szövege:
DR. MOLNÁR ÁGNES (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A világméretű koronavírus-járvány hatalmas kihívás elé állította a világot, és az egészségügyet pedig a figyelem középpontjába helyezte.
Különleges helyzetben különleges intézkedésekre van szükség, ezt ismerte fel a kormány, és hozta meg idejében azokat a döntéseket, amelyek a sikeres védekezés kulcsát jelentették, az operatív törzs létrehozásától kezdve az egészségügyben történt, összehangolt lépésekig. Eközben a gazdaságvédelmi akciótervvel a vírus által sújtott szektorokban célzott támogatások, munkahelyek védelme és a költségvetés megfelelő átrendezése valósult meg. A járvány elleni védekezésre a kormány eddig 590 milliárd forintot fordított.
A gyors és sikeres intézkedések lehetővé teszik, hogy újraindulhasson az élet, a gazdaság, az egészségügy, és ezek a különleges intézkedések jelennek meg a jövő évi költségvetés tervezetében is. A fókuszba két nagy önálló alap létrehozása került, a 2550 milliárd forintos Gazdaságvédelmi Alap, amely a gazdaság újraindítására és a foglalkoztatás megerősítésére szolgált, és a közel 3000 milliárd forintos Egészségbiztosítási és Járvány Elleni Védekezési Alap, amely az egészségügyi rendszernek a működéséhez és a járvány elleni védekezéshez szükséges forrásokat együtt tartalmazza. És ami mindeközben nem változott, az a költségvetés kiszámíthatósága, tervezhetősége és hitelessége. Lehet, hogy később néhány adatot majd szükséges lesz módosítanunk, a változó helyzethez igazítani, de az, hogy a járványhelyzetben már most a jövő évi költségvetésről beszélhessünk, az elmúlt évek hitelességén alapulva lehetséges.
A kormány tervei évről évre teljesülni tudtak, kiszámítható és növekvő pályán tartva a gazdaságot és a mindennapi életet, miközben a költségvetési egyensúlyt is meg tudtuk tartani. Lehetőségünk van arra, hogy az idei nehezebb időszak után hamar kilábalhassunk a járvány okozta helyzetből, és jövőre újra növekvő, sőt jelentősen, 4,8 százalékkal bővülő GDP-vel és 3 százalék alatti államháztartási hiánnyal számolhassunk.
Örömmel mondhatjuk el azt, hogy 2021 már az egymást követő ötödik év lesz, amikor nemcsak nő az egészségügyi költségvetés, hanem a növekedés mértéke meghaladja a 100 milliárd forintot, és még 2010-hez sem nyúltam vissza. 2021-ben ez 156 milliárd forint, tehát 156 milliárd forinttal jut több jövőre a rendelőinkre, kórházainkra, mentésre vagy éppen a béremelésre. Ezt egészíti ki a 30 milliárd forint, a járvány elleni védekezés központi tartaléka.
2010-hez képest az egészségügyi kiadásokra 918 milliárd forinttal több jut 2021-ben. Ezt szeretném megismételni: 2010 óta az Orbán-kormány 918 milliárddal költ többet az egészségügyre.
Az Egészségbiztosítási és Járvány Elleni Védekezési Alap költségvetésének bevételi és kiadási főösszege egyaránt 2935 milliárd forint, tehát egy egyensúlyban lévő alapról beszélhetünk. Láttunk mi olyan világot 2010 után, amikor 300 milliárdos hiánya volt ennek az alapnak.
A gyógyító-megelőző ellátások kasszája kiemelt, mert a kórházak és a szakrendelők, a háziorvosi és védőnői, a fogászati ellátás és a mentés finanszírozása is mind innen történik, és 2021-ben 1566 milliárd forint érkezik erre a területre, ez 137 milliárd forintos, 10 százalékos többlet az idei 2020. évhez képest. 2010 óta a gyógyító-megelőző ellátások költségvetése több mint a duplájára nőtt. Ez a növekedés az infláció figyelembevételével is 61 százalékos, szemben a 2010 előtti időszakkal, amikor a növekedés sajnos reálértéken nulla százalék volt.
A 137 milliárd forintos többlet főbb összetevői ‑ mint a mai napon már hallottuk ‑ a béremelések többlete, a meddőségi kezelések idei ingyenessé tételéből adódó forrástöbblet, a nagy értékű gyógyszerek finanszírozásának forrása és a finanszírozási rendszer átalakítására és a céltartalékra biztosított pénz.
Tisztelt Képviselőtársaim! Nem lehet elégszer megköszönni orvosainknak, ápolóinknak és minden egészségügyben dolgozónak, hogy nap mint nap végzik a felelősségteljes munkájukat, amely a koronavírus-járvány alatt csak még nehezebbé vált. A kormány ezt elsősorban az életkörülményeik javításával tudja megköszönni, amelynek fő eszköze és egyik lehetséges, de fő eszköze a bérek emelése.
Az elmúlt két évtizedben két út, két módszer rajzolódott ki. Volt, aki 2010 előtt egyszer emelt bért, és azt is hitelből, és megterhelve fedezet nélkül a költségvetést, az önkormányzatok költségvetését. A másik út pedig, ami 2010 után indult el az Orbán-kormány részéről, mi mást választottunk: lépésről lépésre érezhető mértékben emeltük a béreket úgy, hogy annak a költségvetésben a fedezete megvolt.
Az első, átlagosan 27 százalékos béremelés 2012-13 között történt, 2016-tól pedig évről évre nőttek a bérek. Az orvosi bérek 2016-ban 107 ezer forinttal, ’17-ben újabb 100 ezer forinttal nőttek, a szakdolgozói bérek pedig 2016-19 között négy lépcsőben, 26,5, 12, 8 és tavaly ismét 8 százalékkal növekedtek. És mindez tovább folytatódik, ugyanis az egészségügyi szakdolgozók bére csak az idén kétszer emelkedik, januárban egy 14 százalékos emelés már megvalósult, és idén novemberben érkezik egy újabb, 20 százalékos emelés, amit 2022 januárjában további 30 százalék egészít ki.
Fontos, hogy a tavaly óta bevezetésre került rendelkezés a védőnőket is érinti a szakdolgozókkal együtt, és így ők is megkapják a 2019-22 közötti, összesen 72 százalékos emelést. A rendszerváltás óta kimondhatjuk, hogy nem volt még olyan parlamenti ciklus, amikor ilyen mértékben nőtt volna az ápolók fizetése, mint 2018-22 között. Tehát mindenki eldöntheti, hogy melyik a helyes út: hitelből egyszeri, elolvadó béremelést adni, vagy tervszerűen, összesen sokkal nagyobb mértékben és fedezetet biztosítva tenni ugyanezt.
A rezidenseknek ösztöndíjprogramokat hirdettünk, amelyek évről évre sikerrel futnak, és egészítik ki havi 100, 150 vagy akár 200 ezer forinttal a fiatal orvosaink bérét.
Engedjék meg, hogy mindezt néhány példán keresztül is bemutassam! Egy ötéves jogviszonnyal rendelkező, OKJ-végzettségű ápoló átlagkeresete 2010-ben nem érte el a 143 ezer forintot, idén viszont már meghaladja a 367 ezer forintot. Egy húszéves jogviszonnyal rendelkező OKJ-s ápoló átlagkeresete ugyanezen idő alatt 168 ezer forintról szintén több mint kétszeresére, 434 ezer forintra nőhet.
A felsőfokú végzettségű, diplomás ápolóknál hasonló arányú az emelkedés, az ötéves jogviszonynál 188 ezer forintról 442 ezer forintra, a húszéves jogviszonynál pedig 228 ezer forintról 574 ezer forintra nőhet az átlagkereset.
(17.10)
Az orvosoknál szintén nagyarányú emelkedés történt. Egy nyolcéves jogviszonnyal rendelkező szakorvos átlagkeresete tíz év alatt 292 ezer forintról 834 ezer forintra emelkedhet, egy húszéves jogviszonnyal rendelkező szakorvosnál pedig 2010-ben 381 ezer forintos, idén pedig már 921 ezer forintos átlagkeresetről beszélhetünk.
Az egészségügyi dolgozók 2018 és 2020 közötti béremelésének a fedezetére 65,6 milliárd forint többlet áll rendelkezésre a költségvetésben, így az előirányzat ilyen címen 168,3 milliárd forintot tartalmaz.
A szakdolgozók mellett orvosaink további bérrendezésére is szükség van. Örömteli az, hogy a kormány célként fogalmazta meg az orvosbérek további emelését, ebben a kérdésben folynak a további tárgyalások. A kormányzat elkötelezettsége tehát megvan egy perspektívát nyújtó, újabb béremelésre, amely párhuzamosan a hálapénzrendszer átgondolásával járhat együtt.
Az államháztartási szektorok közül egy évtized alatt az egészségügyi bérek emelkednek a legjobban. 2010-ben kevesebb mint 270 milliárd forint volt, jövőre már 652 milliárd forint ‑ tehát 652 milliárd forint ‑ van erre a célra, az emelkedés 142 százalékos.
A Központi Statisztikai Hivatal évente kimutatást készít arról, hogy hogyan alakulnak az átlagkeresetek az egyes nemzetgazdasági ágak tekintetében, és itt is jól látszik az előrelépés. A humánegészségügyi terület 2009-ben még a 13. helyen állt, 2019-ben viszont már a 9. helyet foglalja el a szektorok között. Idén kétszer is emelkedik a szakdolgozók bére, így a rangsorban további előrelépés történhet még. Nem szabad azonban elfelejtenünk azt sem, hogy bár mindez jelentős siker, de további folytatásra van szükség, mert sokat léptünk ugyan előre, de tudjuk, hogy még nem eleget.
Tisztelt Képviselőtársaim! Mindannyian tudjuk, hogy az egészségügyi dolgozóink milyen emberfeletti munkát végeztek az elmúlt hónapokban a koronavírus-járványra való felkészülésben és a koronavírus-járvány elleni harcban, ezért július 1-jével a rendeletben meghatározott dolgozói kör 92 milliárd forint forrásból bruttó 500 ezer forint egyszeri juttatásban részesül. Ez 160 ezer embert érint. Úgy gondolom, ez fontos gesztus munkájuk elismerésére.
A fogászati ellátásra jövőre a költségvetésben 42,4 milliárd forint van, ez közel 30 százalékos többletforrás az idei évhez képest, miközben 2002 és 2010 között reálértékben 9 százalékos csökkenés volt a fogászat támogatásában, 2010 után 48 százalékos reálérték-növekedés történt.
Az Egészségbiztosítási Alapban a mentés költségvetése 44,9 milliárd forint lesz, ez éppen duplája a 2010-es költségvetési előirányzatnak, és 1,6 milliárd forinttal magasabb, mint az idén.
Az elmúlt években közel ezer új mentőautót sikerült beszerezni, ezzel már öt év alatt van a használatban lévő autók átlagéletkora, ami Európában is egyedülállónak mondható. Emellett a mentősök átlagkeresete ma már több mint kétszerese a 2010. évinek.
A gyógyszerkassza jövőre 431 milliárd forintos lesz, a gyógyszertámogatásra 10 százalékkal több pénz jut 2021-ben, mint idén. A gyógyászati segédeszközökre 2010-ben még csak 45 milliárd forint volt, idén már ez 74 milliárd forint, amely jövőre 80 milliárd forintra növekszik.
Az egészségügyi fejlesztések az „Egészséges Budapest” program keretében újabb 30 milliárd forintból folytatódhatnak, a nemzeti népegészségügyi stratégia feladataira pedig 6,75 milliárd forint forrás lesz jövőre.
Tisztelt Képviselőtársaim! A jövő évi költségvetést látva világosan láthatjuk, hogy a koronavírus-járvány ellenére sikerült a korábban elért eredményeket megőrizni, a már eldöntött béremelések és a fejlesztések megvalósulnak, és az egészségügy jövőre is bővülő forrásokkal gazdagodhat. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)
Felszólalások: Előző 72 Következő Ülésnap adatai