Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.07:32:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Medgyessy Péter (MSZP)
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 42:12


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MEDGYESSY PÉTER miniszterelnök: Köszönöm a szót, elnök asszony. Elnök Asszony! Tisztelt Köztársasági Elnök Úr! Hölgyeim és Uraim! Magyarok, határon innen és határon túl! Közös jövőnkről beszélni - ez ma a dolgunk. Számomra nem kérdés: az ilyen beszédnek itt a helye az Országházban. A jövőről szóló felelős beszéd nemcsak a kételyeket, a gondokat, de a megoldásokat is sorolja. Nem elég diagnózist állítani, meg kell írni a receptet is, és lehetőleg nem túl drágát. Erre a felelősségre int a hely és az idő; a sorsfordító idő, nagykorúvá válásunk ideje. Hiszen köztársaságunk 1956-ban fogant, 1989-ben született, és most, 2004-ben, európai uniós csatlakozásunkkal válik nagykorúvá.

Nekünk, magyaroknak most ér véget a XX. század, és kezdődik a XXI. század. Most fejeződik be végleg a rendszerváltás. Új korszak következik, esély és cselekvés. Most, tisztelt hölgyeim és uraim, évtizedek óta először újra dönthetünk: alakítjuk vagy keserű búsongással elszenvedjük és kárhozhatjuk a minket körülvevő világ szabályait.

Sajnos, az elmúlt évek széthúzása elfecsérelte erőink egy részét. Az erős, modern és európai Magyarország azonban megvédi értékeit, és szabadon formálja belső viszonyait. Vitáinknak, gazdasági és társadalompolitikánknak ezt és csak ezt a célt kell szolgálniuk. Hogy ez így legyen, változnunk és változtatnunk kell. A változás esély, a változtatás képessége pedig erény. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Magyarország két esztendővel ezelőtt is változást kívánt. Mi akkor megfeleltünk ennek az igénynek. Én ma is meghallom az emberek szavát, bármily nehéz is szembesülni a kritikával. Hallom, hogy Magyarország továbblépést kíván, és mi készek vagyunk ennek az igénynek megfelelni. (Taps a kormánypártok soraiban.) Szükség van az őszinte szóra. Túlbecsültük gazdaságunk erejét, lebecsültük az európai gazdaságok, felvevőpiacaink nehézségeit. A gyengeségek elismerése csak akkor hiba, ha nem tudjuk, merre menjünk. Hibátlan politika nincs, csak megújulásra képtelen vagy megújulásra képes. Nekünk van merszünk nemcsak másként, de mást is tenni, mást, mint eddig, mint ahogyan eddig cselekedtünk. Kell hozzá bátorság, mert nem megy küzdelem és konfliktusok nélkül, és én ezt tudom; tudom és vállalom közös célunk, a modern, európai Magyar Köztársaság megteremtése érdekében. (Taps az MSZP soraiban.) És nem vitatom, hogy a túloldalon ülők is ezt akarják, csak talán másként.

Mit akarunk? Építsünk modern köztársaságot! Mit is jelent ez a számomra? Ez olyan országot, ahol a munkáért tisztességes jövedelem jár; ahol megadatik a munkahely biztonsága; ahol a család nagyobb lakásba költözhet, ha új családtag érkezik (Taps az MSZP soraiban.); ahol gyorsabb, biztonságosabb és olcsóbb az út Budapestről Szegedre (Taps az MSZP soraiban.); ahol az orvosi rendelőkben gyors és szakszerű a segítség, a kórházakban korszerűek a műszerek; ahol keskenyebb szakadék választja el a szegényeket a jobb módúaktól, és ahol ez a szakadék nem áthidalhatatlan; ahol a közélet, a közbeszéd is modern és európai, nyugodt és civilizált. (Taps az MSZP soraiban.) Igen, ez a mainál modernebb, európai Magyarország sok szempontból olyan, mint szomszédunk, Ausztria, hogy ha nyugat felé tartunk, ne legyen szembetűnő a különbség, hogy néhány évvel uniós csatlakozásunk után ne tűnjön fel, hol is húzódott az emlékeinkből már kiradírozott határ.

Tisztelt Ház! Elnök Úr! Hölgyeim és Uraim! A kormány mandátumának félidejéhez érkezett. Ideje van a számvetésnek. Változni és változtatni kell. Magam és a kormányom készen áll erre. A változás és a változtatás politikáját négy területre összpontosítjuk. Először: megerősítjük a gazdaságot, mert ez a modern köztársaság alapja. Másodszor: nagyobb sebességre kapcsolunk a modernizációs programokban, így utakat és autópályákat építünk, mert ez teremt új munkahelyeket. Kiemelt figyelmet és összeget fordítunk a felnőttoktatásra és a képzésre, mert így őrizzük meg a mai munkahelyeket. Modernizáljuk a gyógyítást, újjászervezzük az egészségügyi ellátást, mert a népességi mutatók, az emberek egészségi állapotának javítása sürgős beavatkozást igényel. Harmadszor: minden segítséget megadunk ahhoz, hogy maradéktalanul fölhasználjuk az Unió és a magyar költségvetés közös forrásait. 2006 végéig 1350 milliárd forint segíti a modern Magyarország megteremtését. Negyedszer: összefogást és egységet teremtünk, mert hiszem, hogy enélkül nincs nemzeti felemelkedés. Jegyezzük meg jól: honi viszályainkat nem exportálhatjuk Európába! Nincs európai Magyarország politikai stílus nélkül, olyan politikai stílus nélkül, amely európai. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Mondtam az előbb, számomra kevés a gondról szólni, ha nem szólunk a megoldásokról. Kevés a diagnózis, ha nem készül recept. Csak így, együtt teljes a kép. Amit az elmúlt majd két esztendőben tettünk, nem azért teljesítettük, mert megígértük. Azért ígértük meg, mert szükség volt rá. Tanítók és tanítónők, ápolónők, idős emberek, gyermeket nevelő szülők, magyar családok esélytelenül éltek a jövő kihívásaival szemben. Az előző kormányok tudták, hogy ezen a téren lépni kell; ők is tudták. De mindenki halogatta vagy ezért, vagy azért; vagy a gazdasági helyzet szorítása miatt, vagy azért, mert a választottak csak a kiválasztottaknak akartak adni.

Soha nem látott mértékben, 25 százalékkal nőtt a bérek vásárlóértéke. Tény ez? Igen, még azt is mondhatom, cáfolhatatlan tény. Érzik ezt az emberek mindennapjaikban? Bizony nem igazán. Okkal vágynak többre, megdolgoznak érte csakúgy, mint nyugat-európai társaik. Soha nem látott mértékben, 17 százalékkal nőtt a nyugdíjak vásárlóértéke. Tény? Az. Érzik ezt az idős emberek mindennapjaikban? Nem eléggé, mert még mindig nagyon sokkal tartozunk nekik. Tudniuk, tudnunk kell: ez a kormány nagyobb lépést tett meg, mint amekkora az erejéből tellett. Fogalmazhatnék úgy is: túl sokat tettünk azokért, akiknek eddig túl kevés jutott. (Taps a kormánypártok soraiban.) Én ezt, tisztelt hölgyeim és uraim, vállalom közgazdászként és miniszterelnökként, magyarként és jóérzésű emberként. Vállalom, mert kormányom legfontosabb célja az esélyteremtés, a szegénység és a kirekesztettség által emelt fal lerombolása.

Személyesen is tapasztalom azt, amire egy tanulmány nemrégiben felhívta a figyelmet, mindannyiunk figyelmét: százezernél több az olyan magyar gyerek, aki nap nap után éhesen megy az iskolába. Ezen a téren valóban létezik két Magyarország. A szegények és a jobb módúak közötti szakadék csökkentéséhez gyökeresen új kormányzati gondolkodásra van szükség.

 

(13.20)

Hiszek abban, hogy többet kell tennie a közösségért annak, aki tehetősebb, mint annak, akinek napi gondjai vannak, többel kell hozzájárulnia a közjóhoz. A szegénység nagy baj, de még nagyobb, ha egy család ott reked. Ott reked, mert a gyermek hamar abbahagyja az iskolát, így aztán nehezebben talál munkát. Tudjuk: a szegény ember egészsége is törékenyebb. Azt kell elérnünk, hogy ne a születés, a családi kötöttségek, a lakóhely határozza meg, hogy milyen munkahelyet választhatunk, hogy milyen lehetőségeink vannak, s mekkora a fizetésünk. Ezért közös forintjainkból azokat kell segíteni, akik valóban rászorultak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Az új pénzügyminisztert felkértem annak kidolgozására, hogy miként lehet ezt az elvet jobban érvényesíteni az adózás és a jövedelmek elosztásának a rendjében. Persze, hallom máris az ellenérvet: hogyan lehet ezt a pénzügyi szigor éveiben? Nos, éppen ilyenkor kell szűkösebb lehetőségeinket azok felé fordítani, akiknek a legnagyobb szüksége van rá.

Nem engedhetünk abból sem, hogy az idős polgárok élete fokozatosan könnyebbé váljon. Nekik, akik eddig is a legtöbb áldozatot hozták egy modernebb Magyarország megteremtéséért, nem növekedhetnek tovább a terheik. A nyugdíjasoknak azonban ma még kevesebb pénz jut, mint amennyi járna nekik, ezért tartunk ki a 13. havi nyugdíj folyamatos bevezetése mellett, és bízom benne, hogy Magyarországon a nyugdíjasoknak a tizenhármas szerencseszám lesz, és az lesz a gyermekes családoknak is, hiszen az idén és a továbbiakban is kifizetjük a 13. havi családi pótlékot. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Éppen ezért ragaszkodom ahhoz, hogy a nyugdíjak emelésének alapja nemcsak a bérek növekedése, hanem az idősebbeket érintő árak emelkedése, ismert kifejezéssel: a nyugdíjaskosár legyen. A nyugdíj, tisztelt Ház, nem adomány, megdolgoztak érte, ne tegyünk úgy, mintha szívesség lenne tőlünk. Mi azokat, akik átélték az elmúlt hatvan-hetven év összes megpróbáltatását, s értékeket teremtettek, Európa hétköznapi hőseinek tekintjük, jövőnket, a modern Magyarországot is nekik köszönhetjük. (Taps az MSZP soraiban.)

Hölgyeim és Uraim! Több jólét kell, mondjuk mi mindannyian, felelős politikusok. Mi elkezdtük. De azt is látjuk, ez a politika ma korlátokba ütközik: a magyar gazdaság teljesítőképességének a korlátaiba. Most tehát az a dolgunk, hogy tágítsuk a mozgásterünket, kitoljuk valós lehetőségeink korlátait, fokozatosan, a magyar gazdaság teljesítményével összhangban. Növekedés és egyensúly harmóniája szükséges a gazdaságban: okos, előretekintő takarékosságra, csökkenő költségvetési hiányra, a növekedés feltételeinek megőrzésére és folyamatos fejlesztésére van szükség, következetes, kiszámítható és kemény pénzügypolitikára. Így járunk el, csak így teremthetünk modern gazdaságot, modern államot és modern köztársaságot.

A gazdaság szereplőinek több mozgástér, több levegő kell. Az elmúlt évtizedben megtapasztaltuk, mit jelent kemény követelmények mellett dolgozni az iparban, a kereskedelemben, de nem tanultuk meg, hogy kell ezt tenni például a közigazgatásban, az oktatásban, az egészségügyben. Szinte megszoktuk, hogy sokat és egyre többet költünk fontos közszolgáltatásokra, miközben a polgárok éppúgy elégedetlenek, mint azok, akik értük dolgoznak. Nem vagyunk olyan gazdagok, hogy ezt a luxust megengedhessük magunknak. Értelmetlen és bosszantó szabályok erdejében élünk; csökkentenünk kell a bürokráciát, a felesleges előírásokat, mert csak így csökkenthetjük az állam méretét. A lényeghez fogunk tehát hozzányúlni, és nem egyszerűen nyirbálni akarunk, így nem lesznek önmagukért létező intézmények sem. Nekem és számomra ez a reform.

Tehát olcsóbb, ha úgy tetszik, kisebb és modernebb szolgáló és szolgáltató államot akarunk. Biztos lesz, aki felveti: ki nyújt majd támaszt, ha az állam kisebb lesz? A modern állam kisebb, de nem gyengébb, sőt, kevesebb feladatot jobban lát majd el. Tudom, ez nem lesz könnyű, időt és kitartást követel. Megkezdjük 2004-ben, és folytatjuk a következő években. De megéri: ha olcsóbban tudjuk működtetni az államot, a helyi és országos intézményeket, akkor kevesebb adót kell majd fizetni, és tényleg több levegőhöz jutnak a vállalkozások, abból pedig több munkahely lesz, és több jövedelem jut a családoknak is.

Ahogy az előbb említettem, és ahogy itt az előbb önök látták, mától foglalja el hivatalát a köztársaság új pénzügyminisztere. Nos, én jól tudom, kétszer kipróbáltam, nem lesz könnyű dolga. Ez mindig afféle kötéltánc, amihez ráadásul kötélidegek kellenek - Draskovics Tibor. Összesen, a decemberi döntéssel együtt, az adókiesést is számolva 185 milliárd forint takarékossági programmal alapozzuk meg a gazdaságpolitikai fordulatot. A takarékosság, tisztelt Ház, nem öncél és nem szitokszó, ha tetszik, igazi polgári erény. (Taps az MSZP soraiban.)

Ha belegondolunk, melyikünk családjában ne fordult volna elő, hogy vásárláskor túlbecsültük a lehetőségeinket, és a pénztárnál derült ki, kevesebb a nálunk lévő pénz, mint amennyi áru a kosárba került (Moraj és derültség a Fidesz soraiban. - Demeter Ervin: Mikor volt ilyen?) - nem vittük el. Ami most lesz, amit most fog tenni a kormány, nem más, mint hogy ez a csomag egy tízezer forintos csomagból 185 forintnyi értéket visszatesz a polcra.

Elődeink másként jártak el, hölgyeim és uraim: rejtve maradt 900 milliárd forint túlköltekezés, amiről nem szóltak. Irdatlanul sok pénz, hölgyeim, uraim! Talán hibáztunk, hogy ezt nem mondtuk el hamarabb. Nem tettük, és most sem kívánok hosszan elidőzni a meghaladott múltnál. Mert a lényeg az: ránk maradt a hiány csökkentésének nehéz és igen kemény feladata. Megtesszük, persze, nem örömmel, de minden erőnket összeszedve, és a konfliktusokat is vállalva. Tudom, az elhatározott takarékosság sok konfliktussal jár, sok jogos igény marad kielégítetlen, és lehetőséget ad majd számos felelőtlen nyilatkozatra is. Mégis vállaljuk minisztereimmel együtt, mert ezzel a kormány a kiegyensúlyozottan fejlődő ország, a jövő esélyeit javítja, mert a modern Magyarország ezt kívánja. Ezt az esélyt elveszteni nem hagyom.

Elhatározásaink nyomán szaporodnak már a kedvező jelek. Ha hosszabb lehetőségem lenne szólni, akkor erről beszélhetnék. (Moraj a Fidesz soraiban. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Azt gondolom, hogy mód lesz rá, képviselőtársaim, tisztelt hölgyeim és uraim, mód lesz rá, hogy meghallják azt, hogy e téren mik történtek. Én azonban azt gondolom, hogy a kedvező jelek önmagukban csak biztatóak. Mindenesetre csak mindig helyesen kell összeadni, kivonni, osztani, hogy aztán szorozni is lehessen. (Taps az MSZP soraiban. - Derültség a Fidesz padsoraiban.)

A következő évek nemcsak az építkezésről, nem is csak az erőfeszítésekről, hanem a családok fokozatos gyarapodásáról is szólnak. Ahogy erősödünk, úgy gyarapodhatunk, ebben a sorrendben, és ha kellő az összhang közöttük, akkor a gyarapodás mindig új erőt is adhat.

 

(13.30)

Hölgyeim és Uraim! Ma négy kezdeményezéshez kérem a támogatásukat. Az elsőt nevezzük az Európa-terv kiteljesítésének, a nemzet fejlesztési tervének. (Moraj, hangok a Fidesz padsoraiból: Óh!) Az ország modernizálását szolgáló Európa-terv alapját Magyarország és az Európai Unió forrásai közösen jelentik; 1350 milliárd forint, amely uniós tagságunkkal válik elérhetővé a számunkra.

Az Európa-terv döntően a helyi közösségek kezébe adja a döntés jogát, hiszen ők tudják, mire fordítsák a pénzt, bekötőutakra, csatornák építésére vagy éppen új munkahelyek létesítésére. Mint ahogy azt is ők tudják a legjobban, hogy a civil világ működésére használható európai milliárdok hol segítsék az idősek gondozását, a gyermekek képességeinek fejlesztését, a hátrányos helyzetű csoportok felemelkedését.

Egy modern európai köztársaságban nem az állam, hanem az emberek alakítják a jövőt. Az állam dolga csupán az, hogy lehetőséget teremtsen mindehhez. Hogyan fog ez eljutni azokhoz, akik igénylik ezeket a forrásokat? Nos, a jó célokra pályázni lehet. A pályázatokat előkészítő alapban sok milliárd forint áll rendelkezésre ahhoz, hogy állami segítséggel szülessenek meg az esélyek; minél több, és minél jobb pályázat születik ugyanis Magyarországon, annál sikeresebben használhatjuk a kiharcolt európai támogatást. Az új országok közül csak Magyarországon működik olyan program, amely központi segítséget nyújt a közösségeknek pályázataik elkészítéséhez. És minél hamarabb meg kell szoknunk, hogy ez is egy szakma.

Célunk, hogy a modern európai Magyarország a térség regionális szolgáltató központjává váljon. (Taps az MSZP padsoraiban.) Ezért 2006 végéig 120 milliárd forintot szánunk olyan gazdasági támogatásokra, amelyek növelik az ipari és szolgáltatói területeken működő vállalatok versenyképességét - ez is az Európa-terv része. Ez idő alatt 160 milliárd forinttal támogatjuk a kis- és középvállalkozásokat, hisz tudjuk, itt dolgozik a magángazdaságban foglalkoztatottak többsége. Több mint 200 milliárd forintot használhatunk a mezőgazdaságban kizárólag fejlesztésre (Zaj a Fidesz padsoraiból.) - indulnak a pályázatok. Ebből gépeket lehet vásárolni, új raktárakat, gazdasági épületeket építeni. Tavaly a mezőgazdaság beruházásai 30 százalékkal, a gépek vásárlása, hölgyeim és uraim, 80 százalékkal nőtt - erre hosszú évek óta nem volt precedens. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Mi ezt akarjuk folytatni a következő években. Fiatal, jól képzett gazdák juthatnak lehetőségekhez. (Zaj a Fidesz padsoraiból. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Olyan nagyszerű emberek, mint például egy újlengyeli gazda, akivel a tavalyi aszály idején volt szerencsém megismerkedni, aki látja: nem búslakodni kell, hanem előremenekülni a bajból, segíteni kell magunkon, és akkor, ahogyan mondani szokás, az Isten is megsegít (Derültség a Fidesz padsoraiból. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.), és jut arra is, hogy a vidék Magyarországának értékeit megőrizzük, a helyi közösségeket megerősítsük.

Az Európa-terv forrásaiból, hölgyeim és uraim, utak, üzemek, kórházak épülnek, és új munkahelyek jönnek létre. A kormány a lehetőséget teremti meg. Az önök közös pénzével egészíti ki az európai forrásokat, és információkat ad. A többi a polgárokon, a közösségeken múlik - így működnek a modern európai országok, és így működik Magyarország is.

Persze, legyünk őszinték, a tagság távolról sem oldja meg minden gondunkat. Sőt, bizonyos szempontból többet kíván majd tőlünk, különösen az elején, de meglesz a gyümölcse, mint ahogy ez megvolt a finneknél, a portugáloknál, a spanyoloknál vagy az íreknél. Az előttünk álló év egyik legfontosabb célja az, hogy lehetőleg az utolsó fillérig kihasználjuk a rendelkezésünkre álló összes európai forrást. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Másodszor: Magyarországnak jó minőségű utak, új, modern és megfizethető autópályák kellenek, mert az utak élénkítik a kereskedelmet, és kedvet csinálnak a befektetőknek új munkahely létesítésére. Nagyobb sebességre kapcsolunk az autópálya-program teljesítésében, ennek már látható jelei vannak szerte az országban. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Hol?) Úgy gondolom, önök is tapasztalhatják. És nemcsak építünk utakat, de hozzáférhetővé is tesszük őket, mert az autópálya, az út ma esélyt jelent.

A kontinens talán legdrágábbnak mondott sztrádáját, az M5-öst, amely a jövő év végéig elér Európa kapujáig, Szegedig, matricás rendszerben üzemeltetjük március 12-étől. (Taps az MSZP padsoraiban.) Az a meggyőződésem, hogy egy modern európai országban nem lehet csak pénzkérdés az, hogy megéri-e a három megye közel kétmillió polgárának esélyeit javítani. Hölgyeim és uraim, büszkék vagyunk arra, hogy nekünk sikerült elérni azt, amit az elődeinknek nem. (Taps az MSZP padsoraiban.) Lám, aki korrekt módon tárgyal, és még az üzlet (Zaj a Fidesz padsoraiból.), a piac szabályait is ismeri, sikerre jut. (Az elnök megkocogtatja a csengőt. - Taps az MSZP padsoraiban.) Örülök, hogy így vagy úgy, a patkó mind a két oldala örvendezik azoknak a lépéseknek, amik megoldják az M5-ös autópálya helyzetét. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Harmadszor: egy modern európai országban a munka lehetősége mindenki számára alapvető jog. Ezért 2004-ben erőteljesen növeljük a felnőttoktatásban részt vevők számát. Az idén több mint 30 ezer fogyatékkal élő honfitársunk kaphat állami támogatással valódi esélyt a munkaerőpiacon. Ezt egészíti ki - uniós forrásokból - további 30 milliárd forint, amely középkorúak oktatására, képzésére fordítható.

A megyei munkaügyi központok segítik mindazokat, akik munkahelyük, fizetésük védelme érdekében tudást, képzettséget akarnak szerezni - így szokás ez Európában. (Zaj a Fidesz padsoraiból.) További pályázatok vannak helyi és kisebbségi önkormányzatok, egyházak, közalapítványok és vállalkozások számára, hogy segítsék a nők munkába való visszatérését, teljes emberi és családi életét. Egyébként is úgy érzem... (Taps az MSZP padsoraiban. - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Taps! - Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Miért ne tapsolhatnának a hölgyek? (Derültség és taps az MSZP padsoraiban. – Egy hang a Fidesz padsoraiból: Jaj!) Nos, egyébként is úgy érzem, a nőkkel szemben több tartozása is van a politikának; nemcsak azért, mert a társadalom többségét adják, hanem egyszerűen a tisztesség és a szeretet okán. A nők esélyegyenlőségét kell képviselje és segítse a megmaradó esélyegyenlőségi miniszteri poszt is. Talán a nők érzik a leginkább a biztonság fontosságát is. (Egy hang a Fidesz padsoraiból: Na!)

Az emberek biztonságérzetéhez tartozik a munkahely biztonsága. Ezért építünk utakat, ezért ösztönözzük adókedvezménnyel, állami támogatásokkal a vállalati beruházásokat, hogy a piac igényei szerint képzett vagy átképzett emberek munkát is találjanak. Egy embernek az élete során többször is kell váltania - ez a kor követelménye és a boldogulás, a siker titka. Hadd mondjak egy példát! (Egy hang a Fidesz padsoraiból: Na!) Ez nem mese, hanem igaz történet, hölgyeim és uraim! (Taps az MSZP padsoraiban.) Békésy György, a magyar tudománytörténet egyik nagy alakja vegyészként végez, fizikából doktorál, postamérnökként helyezkedik el, és orvosi Nobel-díjat kap. (Taps az MSZP padsoraiban.)

(13.40)

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nincs fájdalmasabb a családnak, mint ha látja, hogy a taníttatás sok áldozata nem hozza meg a gyümölcsét. Nem elég tehát egyre növelni a felsőoktatásban részt vevők számát. Ez év őszétől programokat indítunk a fiatal, még munkát nem talált diplomások elhelyezkedési esélyeinek a javítására.

Negyedszer: előtérbe helyezzük az egészség megőrzését, javítjuk a gyógyítást. Az a célunk, hogy 2010-re a magyar emberek várható élettartalma (sic!) három évvel hosszabbodjon meg. Ez reális cél, és nem lehet semmi ennél fontosabb. Az egészségügyben a változások célja, hogy a köztársaság polgárai életük folyamán minél többet legyenek egészségesek, minél kevesebb gyógyszert szedjenek és minél tovább éljenek. Ezért építünk, modernizálunk kórházakat. Hogy csak néhány példát hozzak: a kazincbarcikai kórház felújítása vagy a budapesti Honvéd Kórház felépítése, amely másfél évtizeden keresztül szégyene volt ennek az országnak. Változtatunk az egészségfinanszírozás rendszerén is, mert ez is szükséges a működőképességhez. Az egészségünkért dolgozók, az orvostársadalom minden tiszteletet megérdemel, ez a meggyőződésem. Csak velük együtt lehet eredményt elérni az egészségügyben. Az etikus orvosi magatartás pedig minden támogatást meg fog kapni a kormánytól. (Taps az MSZP soraiban.)

Hölgyeim és Uraim! Egy modern európai országban a közélet nyugodt és civilizált, tehát változtatnunk kell politikai kultúránkon is. A béke számomra nem a viták, a konfliktusok hiányát jelenti, hanem olyan országot, ahol a tévedést elismerni, a politikai ellenféllel egyetérteni, a nemzeti célokért összefogni a magabiztosság, a nyugalom és az érettség jele. (Taps az MSZP soraiban.) Talán emlékeznek még rá, sokszor javasoltam összefogást és sokszor kaptam visszautasítást. Ez nem tántorít el a célomtól. Hiszek abban ugyanis, hogy nagy ügyekben az összefogás a nemzet érdeke. Kérem, gondolják meg: véget ért a rendszerváltás, új korszak kezdődik, itt az idő olyan országot teremteni, ahol a politikusok nem egymással, hanem közös ügyeinkkel foglalkoznak.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ünnepeljük azzal a régi közös álom megvalósulását, hogy összefogással kezdjük uniós tagságunkat. Engedjék meg ezért, hogy egy kezdeményezéssel éljek. Állítsanak közös listát a parlamenti pártok az európai parlamenti választásokra. Alakítsuk meg az Európa-párti magyar képviselőjelöltek közös listáját. Osztozzon kormányoldal és ellenzék fele-fele arányban a képviselői helyekben. (Derültség az ellenzéki oldalon.) Mutassunk példát! Ennek a választásnak, tisztelt hölgyeim és uraim, most nem szabad a hazai politikai erők versengéséről szólnia. (Nagy taps az MSZP soraiban.) Nem egymással versengünk, hanem együtt Európában, egymásért, a modern Magyarországért. (Taps az MSZP soraiban.) S miután annyira kedvelik, hölgyeim és uraim, a sportpéldákat, hadd mondjam azt, hogy mint az olimpián, együtt, összefogva, a nemzeti válogatott tagjaiként képviseljük az országot. Ez segítheti legjobban a határon túl élő magyar testvéreink iránti kötelezettségeink teljesítését is, hiszen így tudunk leginkább értük fellépni. (Taps az MSZP soraiban.) Ezért tisztelettel kérem Dávid Ibolya elnök asszonyt és Orbán Viktor elnök urat, a jobboldal meghatározó személyiségeit, hogy támogassák a kezdeményezést. (Taps az MSZP soraiban.) Tisztelettel kérem a kormánykoalíció vezetőit, hogy támogassák ezt a kezdeményezést. A parlamenti pártok közös listája az összefogásra képes Magyarország jelképe, és ez lehet a 2004-es jelképünk az új Európában is. (Zaj az ellenzéki pártok soraiban. - Az elnök csenget.) Ezzel tiszta lapot nyithatunk a hazai politikában. Mikor, ha nem most tegyük ezt? (Taps az MSZP soraiban.)

Én így gondolkodom a közügyekről. Örömmel tapasztaltam, hogy miniszterelnök-elődeimnél van fogadókészség a párbeszédre. Ezúttal is köszönöm nekik, hogy elfogadták a meghívásomat a csatlakozás előtti eszmecserére. A meghívás a részemről több puszta udvariasságnál, és bízom benne, hogy az ő részükről is több, mint puszta udvariasság. Én bizakodó vagyok, az együttműködés mindig együttgondolkodással kezdődik. Változtassuk meg Magyarországot, a modern európai Magyarország közös megteremtése érdekében tehát állítsuk össze közösen Magyarország európai parlamenti listáját. A négy parlamenti párt közös európai listáját. (Zaj, közbeszólások.)

És tovább. Az utóbbi hónapokban láthattuk, hogy a köztársaság elnöke milyen fontos intézmény. A köztársaság polgárai 2005-ben válasszanak közvetlenül köztársasági elnököt! (Taps az MSZP soraiban.) A közvetlen választás nemcsak korszerűbb megoldás egy európai köztársaságnak, de az így megválasztott elnök mindennél erősebben jelképezi és emlékezteti mind a politikusokat, mind a polgárokat a nemzeti egységre.

A következő választásokon, 2006-tól a parlament létszámát csökkentsük 386 főről 250 főre. (Taps a kormánypártok soraiban.) Hölgyeim és uraim, ez egy ünnepi pillanat, mert ez tetszést aratott az ellenzéki padsorokban is. (Taps az MSZP soraiban.) Miért javasolom ezt? Azért, hogy kerüljön az embereknek kevesebbe a politika, hogy legyen hatékonyabb és hozzon nagyobb hasznot. Legyenek ott valódi, az emberekről és az emberekért szóló viták. Kezdjük magunkon a változtatást és a takarékosságot! Én készen állok, a kormánypártok készen állnak (Taps az MSZP soraiban.), és úgy tűnik, hogy talán néhány ellenzéki képviselő is készen áll.

Tisztelt Polgárok! Hölgyeim és Uraim! Magyarország és a nemzet történetében most valóban új fejezet kezdődik. Az Európai Unió és a NATO küszöbén álló bővítés véget vet Európa megosztottságának, a kontingens végre… a kontinens végre újra egyesül. (Derültség az ellenzéki oldalon.) És ez egyúttal egy 25 fős kontingenst is jelent majd, sőt bővülő kontingenst. (Taps az MSZP soraiban.) Hét szomszédunk közül, hölgyeim és uraim, négy lesz az euroatlanti szövetség tagja. A régió stabilitása és biztonsága nagyságrendekkel javul ebből következően.

Az előttünk álló évtized a felzárkózás évtizede lehet. Most valóban megvan minden esélyünk arra, hogy évről évre jobban éljünk, jobb legyen az életünk minősége, és fokról fokra közelebb kerüljünk az európai jóléthez, ahhoz, amit évtizedeken át az ausztriai látogatások során kicsit irigykedve szemléltünk, néztünk.

 

(13.50)

Útelágazhoz, útelágadozáshoz, útel… (Derültség.) Nehéz szó. Útelágazáshoz érkeztünk, de nem nehéz a választás. Útelágazáshoz: modernizáció vagy lemaradás? - ez a kérdés. Összefogás vagy még nagyobb széthúzás? A XXI. század polgáraiként korszerű országot, modern köztársaságot kell építenünk. Nekünk, magyaroknak is jár, hogy olyan országban élhessünk, amelyet és amilyet teljesítményünk révén megérdemlünk, most végre itt a lehetőség.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Még akkor is, ha patetikusan hangzik, hiszek a nemzet felemelkedésében, abban, hogy mindannyian - és még egyszer mondom: mindannyian - nagyszerű esélyt kaptunk a sorstól uniós csatlakozásunkkal. És tudjuk mindannyian, hogy mi a dolgunk: közösen, a nemzeti ügyekben összefogva új Magyarországot teremtünk.

Kívánok boldog és sikeres hazát, nyugodt magabiztosságot mindannyiunknak. (Taps az MSZP soraiból. - Szórványos taps az SZDSZ soraiból.) Isten, ember engem úgy segéljen! (Hosszan tartó taps az MSZP soraiból. - Taps az SZDSZ soraiban. - Dr. Medgyessy Péter visszamegy miniszterelnöki helyére, leül, majd felállva megköszöni a tapsot.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai