Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.11:20:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 55. felszólalás
Felszólaló Tóth Károly (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  55  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH KÁROLY (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Miniszter Úr! Ha jobboldali kormányunk van (Zaj. - Az elnök csenget.), ismétlem, ha jobboldali kormányunk van, akkor nemzetközi szankciók megsértése, olajügyek, pénz és kormányzati - idézőjelbe téve - öfalazásö a törvények megsértéséhez.

Aki nem akarná érteni, miről beszélek: beszélek a kilencvenes évek elejének olajügyeiről, most pedig beszélek arról a folyamatról, amely 2000 szeptemberétől vált nyilvánossá az akkori kormányzat számára, amikor is 2000 őszén jelentést kapott az ország arról, hogy Király B. Izabella kapcsolatba került, együttműködést alakított ki az akkor nemzetközi szankció alá helyezett (Folyamatos közbeszólások a Fidesz soraiból.) iraki rendszerrel, iraki elnyomó rendszerrel.

Képviselőtársaim! 2000 őszén az Információs Hivatalnál és a Nemzetbiztonsági Hivatalnál is részletes jelentések, jelzések keletkeztek, jelentések készültek - kormányzati szervek részére is - erről a tevékenységről, ennek hatásáról, olajjal való kapcsolatáról és az esetleges pénzügyi lehetőségekről. Mindvégig az volt a jellemző, hogy a jobboldali kormányunk tagadta még a feltételezést is. Úgy kezdődött, hogy 2000. október 17-én az akkori külügyminiszter, Martonyi János nevezte hazugságnak, rágalomnak, felelőtlenségnek még a kérdést is. Folytatódott ez ebben az évben is, 2004-ben, amikor átvette szerepét Demeter Ervin titokminiszter úr, aki végig cáfolta az állításokat, tette ezt mindaddig, amíg a tények, a dokumentumok legalább arra nem kényszerítették, hogy azt mondta, “rendben van, hallottam róla, de nem volt fontosö. Igen, neki, nekik nem volt fontos. Mert nem volt fontos az ország jó híre, nem volt fontos a nemzetközi szankciók betartása, sem '90-től '94-ig, sem '94 és '98 között (sic!). Egy fontos volt, én úgy láttam az anyagokból: a volt MDF-es párttárs által fémjelzett szélsőjobboldali szervezetek támogatása, legalábbis hallgatólagos támogatása.

Kérdezem tehát a miniszter urat: megengedhetőnek tartja-e az ország jó nemzetközi megítélésének kockáztatását pártpolitikai célok miatt, és kész-e együttműködni az ügy teljes felderítésében a nemzetbiztonsági bizottsággal?

Várom a válaszát. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  55  Következő    Ülésnap adatai