Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.16:29:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 49. felszólalás
Felszólaló Arnóth Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:33


Felszólalások:  Előző  49  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARNÓTH SÁNDOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Immár második alkalommal fordulok önhöz a megye és az ország legjelentősebb mezőgazdasági nagyvállalatának ügyében. Az ön által első interpellációnkra adott válasz elégtelen volta mára teljességgel bebizonyosodott. A helyzet immáron sajnos sokkalta rosszabb.

Amint az ön előtt is ismert, megyénk, Hajdú-Bihar megye eddig joggal lehetett büszke fejlett mezőgazdaságára. Mára ez a sikertörténet sajnos a múlté. Ennek csalhatatlan jele, hogy a térség és a hazai baromfiágazat egyik legnagyobb vállalata, a Hajdú-Bét Rt. is tönkrement.

A mára kialakult pénzügyi csőd nemcsak a tulajdonos, a Wallis Rt. gondja-baja, hanem az egész térségé. A Hajdú-Bét csődje emberek ezreinek megélhetését lehetetleníti el, mi több, a gazdálkodó családok anyagi biztonságát és javait is közvetlenül veszélyezteti. A cég, mint a baromfipiac legnagyobb szereplője az egész iparágat is veszélybe sodorhatja. A helyzet tehát rendkívül súlyos, és messze túlnő és túlmutat a meglévő piaci gondokon. Érthető, hogy ebben a helyzetben az önhibájukon kívül kilátástalan helyzetbe sodort gazdálkodók kormányzati beavatkozást követelnek.

A közelmúltban országos méreteket öltő agrárválság megyénkben azzal a veszéllyel fenyeget, hogy hazánk európai uniós csatlakozásának küszöbén a még meglévő termelőalapok is felszámolódnak. A sertéstenyésztőket sújtó gondokat a mezőgazdasági kormányzat sikertelenül próbálta eddig megoldani, és ennek egyenes következménye az lett, hogy napjainkban kilogrammonként már 70-80 forint veszteséget kénytelenek elkönyvelni az ágazat szereplői, dacára annak, hogy jobb minőségű húst állítanak elő az Unió átlagánál.

A mezőgazdasági kormányzat a szárnyasokat nevelő gazdák érdekeit sem volt képes megvédeni, emiatt folyamatossá vált a piacvesztésük. Ez már eddig is sok ezer munkahely elvesztését jelentette számukra.

A Hajdú-Bét Rt. csődje tehát csak egy a mezőgazdaság nyomasztóan szaporodó válságjelenségei közül. A gazdák annak ellenére, hogy szigorú rendben, szerződések alapján termeltek, hónapok óta nem kapták meg a járandóságukat, és most a vállalat csődjével nemcsak munkájuk eredménye látszik elveszni, hanem a családi vagyonuk is. A Hajdú-Bét Rt. ugyanis eleve úgy helyezte ki nevelésre a libákat, hogy jelzálogjogot tétetett üzletfelei ingatlanvagyonára, ily módon biztosítva saját érdekeit. E sajátos piaci technika egyenes következménye az lett, hogy a Hajdú-Bét által kifizetetlen gazdák a bankok felé is hitelképtelenek lettek, sőt egy élet munkájával létrehozott értékeik, jelzáloggal terhelt ingó és ingatlan javaik is veszélyben forognak.

A kormány által felkínált hitel lehetősége azoknak sem nyújt valódi segítséget, akik még hitelképesek, mert a javasolt konstrukció szerint saját pénzükért kellene kamatot fizetniük. Ön is beláthatja, hogy ez a megoldás nem nyújt kitörési lehetőséget a családok ezreit tönkretevő ördögi körből. (Dr. Magda Sándor: Idő!)

Tisztelt Miniszter Úr! Milyen megoldási javaslata van (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), amely valóban megoldaná a kialakult válsághelyzetet? (Dr. Magda Sándor: Idő!) Hogyan kívánja a kormány a gazdatársadalmat megvédeni a piac kiszolgáltatottságától?

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  49  Következő    Ülésnap adatai