Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.00:18:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 313. felszólalás
Felszólaló Dr. Kis Zoltán (SZDSZ)
Beosztás környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:39


Felszólalások:  Előző  313  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KIS ZOLTÁN környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Jó volt Hargitai képviselő urat hallgatni, megmondom őszintén, ez az a tárgyszerű hangnem, amely nemcsak ebben az ügyben lenne kívánatos, hanem úgy gondolom, minden olyan szakmapolitikai ügyben, amelyben ugyan különböző érdekek ütköznek, de semmiféleképpen nem a gonosznak és a jónak a harca ez, mint ahogy egyesek szeretnék ezt beállítani.

Valóban úgy igaz, ahogy ön elmondta: 1995-ben ez az Országgyűlés hozott egy határozatot, 94/1995. számon, amely rendelkezett a légvédelmi rádiólokációs rendszer fejlesztéséről. Két ütemben, '96-tól gyakorlatilag 2006-2008-ig építi ki Magyarországon ez a rendszer a védelmi lokátor megfigyelő állomásokon keresztül a teljes komplex magyar légtérvédelmet.

A szükséges engedélyek a szóban forgó, Zengőre tervezett radarállomás vonatkozásában a környezetvédelmi hatóságok részéről '98 februárjában kerültek kiadásra, elég komoly megkötöttségekkel, éppen amiatt, amire ön is felhívta a figyelmet, hogy a Zengőre telepítendő radarállomás terve a legkisebb mértékű táj- és természeti értékkárosodással járjon. Előírták: a meglevő, nehéz gépjárművekkel járható erdészeti út alakításával lehessen csak fölmenni, tehát új utat nem lehet nyitni. Az építkezés környezetkímélő módon történhet, a felhasznált anyagoknak, az ott kiépítendő objektumnak alkalmazkodni kell a táj jellegéhez. A csúcson álló torony elbontása a környezetkímélő módszerek igénybevételével történhet. Az új radarállomás nem emelkedhet a fák magassága fölé. Az építési terület építés utáni helyreállítását és őshonos fajokkal való betelepítését írták elő, valamint a lokátorállomás működéséhez szükséges kábelek, vezetékek lefektetése az út mentén történhet. Csak egypárat soroltam fel ezekből.

 

(22.10)

 

Ez az eljárás elindult '98. szeptember 28-án, amikor a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Erdészeti Hivatala másodfokú határozatával kiadta az objektumhoz vezető út építési engedélyét. '99. július 12-én a pécsi területi műszaki felügyelet Pécsvárad és Hosszúhetény polgármesteri hivatalainak levélbeni nyilatkozata alapján a Zengő-hegyi objektumokra kiadta a földkivétellel történő kábelvezetés-jogi engedélyt, valamint 2000 augusztusában a lőtéri objektum külső energiaellátási rendszerének a kiépítését. Az ön által is hivatkozott 40/2002-es kormányrendelet éppen a honvédelmi érdekek miatt zárt körben, tehát nem a nyilvánosság bevonásával folytatta az eljárást a BM Építésügyi Hivatal, a Magyar Honvédség Egészségvédelmi Intézete, a HM Katonai Légügyi Hivatala, készenléti rendőrség, légi rendészet, polgári légkiközlekedési hatóság és ki tudja még, hány szervezet.

Ezért gondolom én azt, egyetértve önnel, hogy ezt az ügyet nem politikai alapon kell rendezni, hanem szakmai alapon. Én kísérletet tettem erre, 2003. július 7-én a Honvédelmi Minisztériumban az egyeztetésen ismételten fölvetettem: a tárca által korábban is javasolt két alternatív lehetőséget vizsgálja meg a minisztérium. Az akkori álláspontjuk az volt, hogy tekintettel arra, hogy az Észak-atlanti Tanács 1999. július 25-én ezt a helyet hagyta jóvá, nincs módjában a Magyar Honvédségnek ezt kezdeményezni. Megmondom őszintén, nem örültem neki; valamint arra hivatkoztak, hogy az alternatív helyszínen fölállítható lokátorállomás magasabb kellene hogy legyen, és nagyobb környezeti károkkal jár. Akkor azt tudtam elérni, hogy a nyilvánosság tájékoztatása érdekében mind az áttelepített növényekről, mind az ottani beavatkozás lényegéről, valamint az elkészülő lokátorállomás által esetlegesen gerjesztett sugárzásról nyilvános, olyan rendszert építsenek ki, amely mindenki számára hozzáférhető és elérhető és látható, ezzel is fokozva az ott élők bizalmát.

Most valóban új helyzet van, és én nagyon szeretném, és gondolom, hogy ebben partnerek leszünk, ha mód lenne arra, hogy a honvédség, illetve a NATO szakemberei megvizsgálnának egy esetleges alternatív helyszínt. Azt sérelmezem, de ezt csak emberileg mondom, hogy olyan politikai felhangok jelennek meg egyes volt képviselők, jelenlegi képviselők, sőt volt közigazgatási, környezetvédelmi közigazgatási államtitkár szájából, aki mind ismerte, mind tudta ezt az egész eljárást, biztos a lehetőségei keretein belül megpróbált ő is tenni ellene, de most ne lépjen úgy föl, hogy csak mi és a mi tehetetlenségünk az, ami ezt a helyzetet előidézte.

Egyebekben Szili Katalin házelnök asszony, Persányi miniszter úr ezelőtt fél évvel tájékoztatta, tájékoztattuk Turi-Kovács Béla környezetvédelmi bizottsági elnököt és tájékoztattuk Kékkői Zoltán képviselő urat is.

Köszönöm, és elnézést, hogy túlléptem az időt, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  313  Következő    Ülésnap adatai