Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.15:55:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 271. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:13


Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A szőlőtermelésről és borászatról szóló törvényjavaslat vitájába azért jelentkeztem részvételre, mert a témának egy részlegével kívánok foglalkozik, csupán egy részlegével. A témának nyilván a fő eleme a borászat, de szőlőből lesz a bor, és jól fogalmazódott, ahogy a miniszter úr idehozta a törvényjavaslatot, az első szó: szőlőtermelésről. Nos, engedtessék meg, hogy én, Horváth János megálljak a szőlőtermelésnél, és nem követem a borcsinálást belőle, hanem a szőlőről mondanék és javasolok valamit.

Nevezetesen: tekintsük a szőlőt mint gyümölcsöt, és mint gyümölcsöt prezerváljuk, tartsuk meg. A szőlő esetében ennek a legtermészetesebb módja az aszalás. Más gyümölcsöt szokás másképpen konzerválni, dobozokban meg üvegekben, a szőlőt is lehet úgy, bár a feldolgozási gyakorlat és az értékesítés szerte a világon régóta, ma is a szőlőnek az aszalt szőlő formája. Ennek a terméknek Magyarországon a neve mazsola, valahogyan ezt mazsolának nevezzük; nem mindenütt, sőt, ez a szó, mazsola más nyelvekben, ismerek néhány nyelvet, például az angolban nem is létezik. Mi mazsolának nevezzük, engedtessék meg, hogy én is ezt a szót használjam, és az a törvénymódosító javaslat, amit benyújtottam a tisztelt Országgyűlésnek, ezt a szót használja.

Azt javasolom, hogy a törvény úgy módosuljon, és arra kérem a miniszter urat, az államtitkár urat, és arra kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy fontoljuk meg ezt; nem valami eget verő dologról van szó, de elég jelentős ahhoz, hogy érdemes vele foglalkozni: az, hogy a Magyarországon megtermelt és megtermelhető szőlőnek milyen hányada dolgozható fel mazsolának, önmagában érdekes tanulmányok része lehet. Ebből a célból, ezzel a szándékkal nyújtottam be módosító javaslatot.

Engedtessék meg, hogy valamit olvassak belőle, és tovább reflektáljak és mondjak róla tapasztalatokat, szándékokat, elképzeléseket. Olvasom: “A szőlőkultúra gazdasági potenciáljában számottevő e gyümölcsnek aszalt formában - a mazsola - értékesítése. A lehetőség minél teljesebb megvalósítása érdekében szükséges magvatlan szőlőfajták szaporítása, amelyek fokozottan jövedelmezővé teszik a Magyarországon meglévő természeti adottságokat. E szándékot országos programmá nyilvánítja a törvényhozás.ö Ez a javaslatom, ez a szövegezése.

A következő pontban így folytatom: “Feladata a kormánynak, elsődleges hatáskörrel a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak, hogy az itt megjelölt cél megvalósítása érdekében készüljön országos felmérés azokról a helyekről, ahol máris terem magvatlan szőlő.

(20.20)

E leltár ugyancsak tartalmazza a szőlőfajták megnevezését és a termelt mennyiséget.ö

A harmadik pontom: “A kormányzati feladatok terjedjenek ki a tudományos, oktatási, társadalmi és önkormányzati szerepvállalás ösztönzésén túlmenően a feldolgozóipari munkák alakítása, valamint a kereskedelmi folyamatok dolgaira.ö

Tovább folytatva, tisztelt képviselőtársaim, megtalálják az iratok között, én most lépnék, átlépnék néhány paragrafust, és az indoklásból emelnék ki néhány mondatot.

“Bár a Magyarországon termelt szőlőfajták íze és tápértéke sikeresen versenyez összehasonlításokban a világpiacon, az is tény, hogy mégsem létezik a belőle készült aszalt gyümölcs, a mazsola.ö Nem létezik. Én ugyan láttam, majd elmondom a titkot, de az inkább azt mutatja, hogy lehetséges. Tovább olvasom: “Megokolás, miért nincsen ez Magyarországon; úgy okolják meg, azzal magyarázzák, azzal a hiedelemmel, hogy a mazsola nem terem meg Magyarországon.ö Ez tévedés, tisztelt Országgyűlés, és mindenki, aki Tokajtól Pécsig, Baranyáig hallgat bennünket, ez nem így van, ez tévedés, hogy Magyarországon ez a szőlőfajta nem terem meg. “Igenis léteznek magvatlan szőlők az ország több részében is.ö Honnan tudom? Láttam, tapasztaltam, megtapogattam, szüreteltem.

Az egyik bizonyíték gyanánt hadd említsem, hogy itt, Érden, húsz kilométer, majd el is mondom talán a részletes vitában, és elhozom azt az üveget, amiben szüreteltem, aztán szárítottam a napon, aztán szárítottam a hűtőben, tehát kicsiben, háztájiban, családi gazdaságban mutatni, hogy igen, megterem, és ami megterem, az aztán olyan ízletes. Bejárhatják, igen tisztelt képviselőtársaim, a világot, Kaliforniától bármerre, keletre, olyan ízletes aszalt szőlőt nem fognak találni, mint amit én majd elhozok legközelebb, mint amit én produkáltam, termeltem, aszaltam az elmúlt őszön és télen.

Mit is jelent ez? Azt, tisztelt Országgyűlés, hogy Magyarországnak van egy gyümölcstermelési potenciálja, amit jó megnézni és megfogni. Valahogyan a mulasztásnak olyan bűnében élünk, és úgy csinálunk, mintha nem is tudnánk, aminek a méreteit se igen mondja nekünk senki. Nem csak az aszalt szőlőről, a mazsoláról, ami nagy mennyiségben termelhető, olyan helyeken is, tisztelt képviselőtársaim, ahol ma kivágják a szőlőt, vagy nem is ültettek soha... Ha járjuk a svájci hegyoldalakat, és szerte a világon ötven országot tudunk felsorolni, ahol olyan területeken, domboldalakon, hegyoldalakon termelnek szőlőt, amely helyeken nálunk manapság csak bukfenc nő, vagy az a gyomnövény, amit irtani kell és pénzbe kerül, vagy valamiféle vad bogyók. Tehát a lehetőségünk megvan, olyan a magyar földnek - ahogy a geológusok és a talajtudósok mondják - az összetétele, és olyan a Napnak itt a sugárzása, mert olyan szögben érkezik, és valami miatt olyan, hogy a szőlő értéke, minősége egészen különleges.

Manapság olyasmik történnek, hogy lehet mazsolát venni a boltban, de rá is van írva, hogy mazsola, szépen, elegánsan van becsomagolva, világklasszisú elegáns, és akkor rá van írva, hogy ez pedig készült Mátészalkán, Kaliforniából importált mazsolából. Tessék elmenni a boltokba, és ilyet fognak látni, képviselőtársaim. Hát nem pirul az arcunk? Az enyém pirul. Kaliforniából importálunk szárított szőlőt, hogy bepakoljuk Mátészalkán, hogy áruljuk szerte az országban. Lehetőségek vannak, és akkor mi azt mondjuk, hogy nem érdemes ezzel foglalkozni, mert mi nagyon jól tudunk búzát termelni. Igen, jól tudunk búzát, aztán kukoricát és mindent mást, de vannak ilyen lehetőségek. Engedtessék meg, hogy egy másik alkalommal részletesen demonstráljam, és számításokat is hozzak a tisztelt Háznak.

Köszönöm a meghallgatást. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai