Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.13:27:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 217. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 3:04


Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az élethez való jogot mint elidegeníthetetlen és alapvető emberi értéket az egyetemes nyilatkozatok és jogilag kötelező erejű nemzetközi dokumentumok egyaránt biztosítják.

Magyarország vonatkozásában 1992. november 5-én lépett hatályba az emberi jogok és az alapvető szabadságok védelméről szóló, Rómában 1950. november 4-én kelt egyezmény, amely megalkotása idején még tartalmazta a halálbüntetés alkalmazásának kivételes lehetőségét abban az esetben, ha a büntetést bírói ítélet szabta ki, és törvény a bűncselekmény elkövetését ezzel a büntetéssel szankcionálta.

A nemzetközi jog és azon belül is az európai jog a halálbüntetés eltörlésének irányába fejlődött tovább. Ezen általános fejlődési folyamatnak volt fontos állomása az egyezmény 1983-ban elfogadott 6. kiegészítő jegyzőkönyve, az első kötelező erejű nemzetközi dokumentum, amely békeidőben már megtiltotta a halálbüntetést, de háború vagy háború közvetlen veszélye esetén bizonyos feltételekkel még megengedte annak alkalmazását. Magyarország annak idején az egyezménnyel együtt csatlakozott a 6. kiegészítő jegyzőkönyvhöz.

A folyamat következő állomásaként az Európa Tanács miniszteri bizottságának 2002. május 2-án Vilniusban tartott ülésén aláírásra megnyitották az egyezmény 13. kiegészítő jegyzőkönyvét, melyet a Magyar Köztársaság képviselője is aláírt, és amely a halálbüntetés alkalmazását minden helyzetben, béke és háború esetén egyaránt megtiltja. Ez a dokumentum összhangban van az Európa Tanács azon célkitűzésével, hogy Európa legyen halálbüntetés-mentes övezet, és az Európai Unió Alapvető Jogok Chartájával is, amely a 2. cikkében kimondja, hogy mindenkinek joga van az élethez, és senkit sem lehet halálbüntetésre ítélni vagy kivégezni. A jegyzőkönyvet mostanáig 21 tagállam ratifikálta.

Magyarországon a 23/1990. számú alkotmánybírósági határozat alkotmányellenesnek minősítette a büntető törvénykönyvnek a halálbüntetés kiszabásával kapcsolatos rendelkezéseit, így jogrendszerünkben a halálbüntetés mint büntetőjogi szankció kiszabása és végrehajtása sem béke, sem háború idején nem lehetséges, ezért a jegyzőkönyv Országgyűlés általi megerősítésének belső jogi akadálya természetesen nem volt.

A jegyzőkönyvet az Országgyűlés a 63/2003. számú határozatával megerősítette, az erről szóló okiratot a Magyar Köztársaság képviselője az Európa Tanács főtitkáránál letétbe helyezte.

A törvényjavaslat Magyarország vonatkozásában nemzetközi jogi szempontból a 2003. november 1-jén hatályba lépett jegyzőkönyv kihirdetésével annak a belső jogrendszerbe történő beillesztését szolgálja.

Mindezek alapján tisztelettel kérem önöket, hogy támogassák a javaslatot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai