Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.09:17:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

116. ülésnap (2003.12.08.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás egészségügyi, szociális és családügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY egészségügyi, szociális és családügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az első kérdésére a választ igyekszem lassan és tagoltan mondani, hogy minden képviselőtársam megérthesse. Igen, az egészségügyi reform folytatódik, nem torpan meg, sőt új lendületet fog kapni. (Szórványos taps az MSZP soraiban.) A közelmúltban meghozott kormányzati döntések eredményeként még decemberben a kormány elé kerül az egészségügy korszerűsítésének új szakaszához kapcsolódó feladatokról és azok végrehajtásának lehetőségeiről szóló előterjesztés.

A miniszterelnök úr éppen ma délelőtt a szolnoki kórház avatásán mondta el azt, hogy bár a rendszerváltozás óta minden kormány tett valamilyen lépést az egészségügy működőképességének megőrzése, a nélkülözhetetlen változások érdekében, de ez sem külön-külön, sem együttesen nem volt elegendő ahhoz, hogy az egészségügy ellátórendszere alkalmazkodni tudjon a 21. század kihívásaihoz. Az egészségügyben már elindított folyamatok megszilárdítása és gyorsítása mellett új elemeket tartalmazó és új minőséget eredményező reformlépésekre van szükség, amelyek megfordíthatatlan változások elindítására képesek az átalakításban. A legfőbb cél valóban egy beteg közeli ellátórendszer megvalósítása, és a finanszírozhatóság fenntartása.

Az új szakasz egyik legfőbb tartópillére, de nem kizárólagos eleme a modellkísérletekkel kiérlelt irányított betegellátási rendszer kiterjesztése lesz. Azért ez, mert bebizonyosodott, hogy a szolgáltatók önkéntesen társuló közössége alkalmas arra, hogy jó minőségű és költséghatékony ellátást biztosítson. Erre a modellre fűzhetők fel az egészségügyi program más elemei is. Nincs szükség tehát a kormányprogram újragondolására, amely megalkotásakor napjainkban is vállalható és megvalósítható célokat tűzött ki. Az azonban nem kétséges, hogy bizonyos hangsúlyáthelyezésekre szükség van, ez azonban csak a megvalósítás ütemére, rangsorára vonatkozik, és nem arra, hogy a kormányprogram fontos elemeit elfelejtenénk.

Az is kétségtelen, tisztelt Országgyűlés, hogy egészségügyi programunk végrehajtását igencsak megnehezítik az olyan természetű kezdeményezések, mint amilyen a Munkáspárté, és amit most már más pártok, így a Fidesz is támogat. Úgy gondolom, hogy a népszavazás kezdeményezői és támogatói becsapják a választópolgárokat, mert nem mondják el pontosan, hogy a kérdésre adott válasz milyen hatással is lehet a magyar egészségügy jövőjére. Több mint figyelemre méltó, hogy a legnagyobb ellenzéki párt most már nemcsak a kormánnyal, hanem az Európai Unióval szemben is gyanakvó, és tagad minden olyan pozitívumot, ami az elmúlt másfél évben bekövetkezett, sőt korábbi önmagát is cáfolja, hiszen másfél évvel ezelőtt e Ház falai között képviselői még ódákat zengtek a magánszektorral való együttműködés lehetőségeiről.

Tehát, tisztelt Országgyűlés, tisztelt képviselő úr, az egészségügyi reform folytatódik, új szakaszához ér 2004-ben, és ehhez kérem az ön támogatását is.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai