Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.20:11:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

116. ülésnap (2003.12.08.), 2-6. felszólalás
Felszólaló Dr. Csillag István
Beosztás gazdasági és közlekedési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:  Előző  2 - 6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSILLAG ISTVÁN gazdasági és közlekedési miniszter: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Mi sem mutatja jobban, hogy egy gazdaság hogyan működik, és hogyan gondolkodik a gazdaságpolitika a gazdaság szereplőiről, mint az, hogy a kisvállalkozások, a középvállalkozások hogyan működnek, hogyan érzik magukat.

Az a gazdaságpolitika, amelyet kormányunk kezdett, azt tartja szem előtt, hogy hazánkban közel 800 ezer kis- és középvállalat működik, és számukra akkor lehet megteremteni a növekedés, a felzárkózás és a versenyképesség feltételeit, ha sokféle támogatással a sokféle vállalkozó hozzájut azokhoz a forrásokhoz és eszközökhöz, hogy fejlődni tudjon, beruházni tudjon. Ezért volt annak idején a meghirdetett pályázati konstrukcióinknak is a jelmondata: “Sokaknak sokfélét!ö.

Ebben a konstrukcióváltásban kifejeződött az is, hogy nemcsak az adófizetők pénzének támogatás útján történő rendelkezésre bocsátása lehet a versenyképesség feltétele, hanem az is, hogy legyenek jövedelmeik, azaz az adócsökkentés révén legyen miből beruházni, legyenek olyan hitelkonstrukciók, amelyek révén a hosszú lejáratú kölcsönökkel tudják a beruházási forrásaikat kiegészíteni, és emellett legyenek olyan pályázati támogatások, amelyek mind-mind hozzájárulnak az előző kettőhöz.

Arról tudunk szólni most már, a 2003. év vége felé, hogy az a gazdaságpolitika, amely a kis- és középvállalatokat a legfontosabb célpontnak tekintette, eredményesnek bizonyult, hiszen a négylépcsős hitelprogram, amelyet éppen idén indítottunk el, közel 12 ezer vállalkozás számára 60 milliárd forintnyi forrás megszerzését tette lehetővé a megtakarítók pénzéből. A mikrohitelprogramban 900 vállalkozás vehetett részt. Az idén júliustól bevezetett, emelt összegű Széchenyi-kártya esetében már 7800 vállalkozás 18 milliárd forintot vett igénybe. A midihitel, a negyedik lépcső előtti talán legfontosabb ugrópont esetében 4 milliárd forint hitel kihelyezésével számolhatunk idén, 11 milliárddal jövőre, és a hosszú lejáratú kölcsönzést elősegítő Európa technológiai felzárkóztatási hitelprogramnál 352-en 18 milliárd forint összegben vehettek föl hitelt. Ehhez csatlakozik a Lánchíd-faktoringprogram, vagy a fejlesztési tőke megszerzése. A meghirdetett 12 ezer pályázati támogatás esetében pedig eddig 2300 nyertes pályázat van, az eddig odaítélt támogatás 4 milliárd forint, december 1-jéig pedig 3000 pályázatot kellett elbírálnunk, azaz megélénkült az érdeklődés.

Mindezekből azt szűrhetjük le, hogy az a program, amelyet elindítottunk, azért lehetett sikeres, és az első negyedévben azért nem volt még mód beszámolni a váltásról, mert valamennyi vállalkozás - és különösen a kisvállalkozók - várta azt, hogy milyen lesz az ország költségvetése, mennyire tükrözi a versenyképesség irányába történő szükséges fordulatot.

 

(13.10)

 

Az után, hogy ez nyáron kibontakozott és világossá vált, a harmadik negyedévtől kezdve mondhatjuk el, hogy a kis- és középvállalatok elkezdték a beruházási keresletet is figyelni, az üzleti terveiket elkészíteni. Ennek köszönhető, hogy a harmadik negyedévben felgyorsult a feldolgozóiparban a gépberuházások nagysága, igénybevétele és a hitelek felvétele. Ennek köszönhető, hogy újra kétszámjegyűvé vált a beruházásnövekmény, ennek köszönhető, hogy a külkereskedelmi forgalomban az export erőteljes növekedésnek indult, a harmadik negyedévben 10 százalékkal emelkedett. Ennek köszönhető, hogy a külföldi beruházók érdeklődése is megnőtt.

Azt kell mondanunk tehát, hogy az a gazdaságpolitika, amelyik sokaknak sokfélét ad, de elsősorban azáltal, hogy az adófizetőktől nem vonja el fölöslegesen a pénzt, azáltal, hogy átláthatóvá teszi a költségvetési pénzeszközök felhasználását, azáltal, hogy a finanszírozási igényét leszorítja a költségvetésnek, tehát világossá teszi a beruházók számára, hogy mik a céljaink, meggyőzi a beruházókat, hogy érdemes és van is miből beruházni, ezt a folyamatot kell hogy segítse (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az a közös együttműködés, hogy a forrásokhoz való hozzájutás költsége…

ELNÖK: Miniszter úr!

DR. CSILLAG ISTVÁN gazdasági és közlekedési miniszter: …se legyen magasabb, mint az, tehát a kamatszint…

ELNÖK: Miniszter úr!

DR. CSILLAG ISTVÁN gazdasági és közlekedési miniszter: …tükrözze a kiszámítható gazdaságpolitikát is.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  2 - 6  Következő    Ülésnap adatai