Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.20.11:24:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

116. ülésnap (2003.12.08.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA BÉLA (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az után, hogy 28-án reggel összeült a Nemzeti Bank monetáris tanácsa, és a forint gyengülésének megállítására 3 százalékos drasztikus kamatemelést vezetett be, rövid idő alatt a hazai és külföldi elemzők majdnem egybehangzóan fogalmazták meg a következő időszak teendőit: nem szabad kapkodni, mindenki megfontoltan, felelőssége tudatában nyilatkozzon. Be kell mutatni, hogy a magyar gazdaság stabil.

Világossá kell tenni, hogy elkötelezettek vagyunk a költségvetési hiány csökkentésében. Meg kell tenni azokat az intézkedéseket, amelyek eredményeképpen a forint a gazdaság teljesítőképességével egyensúlyban lévő stabil árfolyamon rögződik. Minél gyorsabban meg kell teremteni a kamatcsökkenés feltételeit, mert a mai gazdasági helyzetben hosszabb távon senki nem tud ilyen extra kamatokat kitermelni.

Mi történt azóta? Az ellenzéki pártok úgy tettek, mintha a forint gyengülése és a kamatemelés is csak a szokásos belpolitikai iszapbirkózás része lenne, és döbbenetesen felelőtlen nyilatkozatokkal próbálták tovább rontani a helyzetet. Az MDF kijelentette, a 3 százalékos kamatemelés gyászjelentés a magyar gazdaság helyzetéről, a Fidesz pedig arról beszélt, hogy a magyar gazdaság helyzete nehéz, és napról napra nehezebbé válik, egyre többen vesztik el a magyar gazdaságba vetett bizalmat. (Domokos László közbeszól.)

Amikor pedig megjelentek azok az adatok, amiről az előbb már Göndör István képviselőtársam beszélt, amelyek egyértelműen mutatták, hogy a gazdaság stabilizálódott, és végre megindult a növekedés, akkor, hogy elvegyék a befektetők kedvét, hazaárulást súroló módon azt nyilatkozták, hogy a Statisztikai Hivatal visszamenőleg módosította azokat. Az ország egyetlen szerencséje, hogy a befektetők többsége ismeri a magyar viszonyokat, tudja, hogy a mai ellenzék a “minél rosszabb, annál jobbö politikáját követi (Közbeszólások a Fidesz soraiból.), ezért nem hittek a nyilatkozatoknak, és ezzel megakadályozták az indokolatlan valutaválság kialakulását. (Domokos László: Persze!) Nem hittek, mert nem is hihettek azoknak, akik egyetlen szóval sem említették meg a Nemzeti Bank felelősségét a helyzet kialakulásában.

Én nem gondolom, hogy igazuk van azoknak az elemzőknek, akik úgy vélik, a Nemzeti Bank intézkedései mögött a volt Fidesz-miniszter azon szándéka áll, hogy nehezítse a kormány munkáját. Azt azonban gondolom (Dr. Áder János: Szégyen!), hogy értékelni kell az elmúlt évek monetáris politikáját. Tudnunk kell, helyesen döntött-e Járai Zsigmond, amikor a folyamatosan csökkenő GDP ellenére mesterséges eszközökkel életben tartotta az erős forintot, és akadályozta ezzel a gazdaság fejlesztését. Tudnunk kell, hogyan fékezte ez az intézkedés az export növekedését, és hány magyar vállalkozó ment tönkre az olcsó import miatt. Tudnunk kell, igaz-e, hogy az infláció féken tartásának egyetlen eszköze a kirívóan magas kamatokkal erős árfolyamon tartott valuta, hiszen a dollár egyetlen év alatt több mint 20 százalékot vesztett értékéből az euróval szemben, a kamat mégis 1 százalék, az infláció pedig gyakorlatilag nulla. Tudnunk kell, jó megoldás volt-e a hivatalos plusz-mínusz 15 százalékos árfolyamsávon belül, ami 30 százalékot jelentett, egy jóval kisebb, alig 4 százalékos árfolyamsáv kialakítása és kommunikálása, és ezzel jó nyerési esélyek kínálása a nemzetközi spekulációs tőkének. Tudnunk kell, indokolt volt-e a drasztikus 3 százalékos mostani kamatemelés akkor, amikor a külföldi befektetők alig 5 százaléka próbált akciójával extra nyereséghez jutni, a többieket pedig az intézkedés inkább hátrányosan érintette.

Ezekre a kérdésekre kell megtalálni a helyes válaszokat, de nem a politikusoknak, hanem a szakembereknek, nyugodtan, kapkodás nélkül. Ha ezt megtesszük, ki fog derülni, hogy az elmúlt napok cirkuszai ellenére nincs nagy baj. Magyarországon a befektetők véleménye szerint sincs gazdasági válság, Magyarország nem kockázatos ország, csak átmenetileg a valutáját tartják annak. Ezt bizonyítja, hogy az euró és a dollár alapú kötvényeink kamata egy jottányit sem változott.

Ha sikerül egy valóban egységes és stabil fiskális és monetáris politika kialakítása, akkor a forint elleni spekulációs lehetőségek is megszűnnek. Ehhez azonban az is szükséges, hogy a politikusok az elmúlt napokban történtektől eltérően gondolják meg, hogy mit beszélnek, és önös pártérdekeik miatt ne kockáztassák az ország és a polgárok jövőjét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai