Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.10:57:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2003.09.29.), 241. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:13


Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Csak néhány gondolatban szeretném megerősíteni, mert a bizottsági véleménynél már a szocialista frakció véleménye tükröződött, mivel mi voltunk a többségi szavazók, de azóta sikerült megismerni az ellenzék módosító indítványát.

Az első mindenképpen az, hogy az alkotmány valóban azt mondja ki, hogy a tisztelt Háznak kell dönteni, de még egyszer hangsúlyozom, hogy erre már nem került volna sor, ha Keleti György képviselő úr alkotmánymódosító indítványa elfogadásra került volna. A továbbiakban sajnálatosnak tartjuk azt, hogy a belpolitikai feszültség bizony a külpolitikai kérdésekre is nagyon erősen rányomja a bélyegét, és ebben a kérdésben ez sajnos tetten érhető, mert a négypárti egyeztetésen még meglévő viszonylagos egyensúly a parlamenti szakasz időszakára már teljesen felborult.

Szeretnék hivatkozni Körömi képviselő úrnak a véleményére, amit elmondott. Azt gondolom, hogy a képviselő úr, ha azt elolvasta, hogy két főről van szó, akkor azt is el kellett hogy olvassa, hogy április 16-án az első egyeztetésre került sor, amikor még csak arról volt szó, hogy átvállalják a parancsnokságot NATO-kötelékben, és a tagországokkal egyeztetnek, sőt ott még szóba jött a nem tagországokból való megszólítás is.

Tehát valójában az előzetes tervezőmunka augusztusra ért el abba a szakaszba, amikor már a felkérések elhangozhattak. Szeretnék visszahivatkozni, hogy augusztus óta a parlament, mire a kormány ezt az indítványt tette, mindössze két hetet ülésezett, mert a harmadik héten a házbizottságban már szó volt erről az indítványról, és ott döntöttünk arról, hogy négypárti egyeztetés kell ahhoz, hogy ezt talán sikerre lehessen vinni.

Szeretném még egyszer nyomatékkal elmondani a képviselő úrnak, hogy gondolják meg azt, hogy abban az esetben, ha létszámkorlátot állítanak fel, az azt jelenti a NATO-parancsnokság számára, hogy nekik mérlegelni kell, hogy mely magyar tisztek azok, akik vezényelhetők, és kik azok, akik nem. Amikor a NATO-hoz csatlakoztunk, a szövetségi rendszernek a szabályait is magunkra nézve kötelezően elfogadtuk, és ha ott van egy 180 napos időkorlát, akkor én egyszerűen, hadd fogalmazzak így, nagyon érdekesnek érzem, hogy azt mondják: amikor a feladat véget ér, azzal ennek is véget kell érni. Nem lehet; a NATO-ban ma érvényes szabályok szerint nem lehet 180 napnál hosszabb időre tiszteket vezényelni, tehát azt hiszem, ezért tényleg indokolatlan. Ezt én, hadd mondjam így, egyfajta fölösleges kötözködésnek érzem; az pedig, hadd mondjam azt, hogy nem is szerepelt az indítványban, tehát még a gondolata sem fordult meg annak, hogy esetleg ez az országgyűlési határozat a korábbi határozatban foglaltak tartalmának a kiterjesztésére vonatkozna, ezért gondolom, hogy a képviselő úr még egyszer megnézi. Tehát mindössze egy pontból áll, és kizárólag a parancsnokságokon szolgálatot teljesítő tisztekre vonatkozik, tehát semmiképpen nem a békefenntartó misszióban már részt vevő katonákra és azok mandátumának meghosszabbítására.

Azt gondolom, ez egy kicsit furcsa belemagyarázása a dolognak. Én megértem, hogy mindenért szeretnék a kormányt hibáztatni, de ahol a kormány nem hibázott, ott ezt talán mégsem kellene megtenni. Tényleg árt az ország tekintélyének, ha mi ezt a döntést olyan nehezen hozzuk meg.

Szeretnék hivatkozni az iraki misszió tagjainak egy riportjára, ahol már a kint lévő katonák mondták el, hogy a mi késlekedésünk miatt a rendelkezésre álló idő, ami a felkészülésükhöz kellett, rövidült. Most sem történik más, mert valójában a múlt héten már dönthetett volna a tisztelt Ház, és szeretnék hivatkozni Simicskó úrnak az alkotmánymódosítás kapcsán elmondott gondolataira, jelesül arra, amikor azt mondta, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt vagy Szövetség számára, vagy a képviselőik számára, bármely héten, bármely napon összeülhet a parlament, ha fontos kérdésben dönteni kell.

Most ülésezik a parlament minden héten, az indítvány előttünk volt a múlt héten is, tehát megvolt a lehetőségünk arra, hogy döntsünk, megvolt a lehetőség arra, hogy bárki módosító indítványt nyújtson be, és ezt követően megszülessen az országgyűlési határozati javaslat. Sajnos, nem ezt az utat választották, és így bizony egy hónapos időtartamot vesz igénybe, ha ezt a Házszabály szerint normál menetben tárgyalja végig a tisztelt Ház.

Tisztelettel kérem önöket még egyszer, bennünk van kompromisszumkészség, de ez a kompromisszumkészség nem terjed ki arra, ami nincs is benne a határozatban, tehát azt gondolom, ha önöknek csak az volt a szándékuk, hogy legyen egy módosító indítvány, amit a kormánypártiak semmilyen körülmények között nem fogadnak el, és akkor lehet arra hivatkozni, hogy ezt az indítványt nem támogatják, tehát nem lesz meg a kétharmados támogatottság, én azt gondolom, ez nemcsak a kormánypártok gondja és problémája, hanem ez egyszerűen a magyar parlamentnek, a magyar Országgyűlésnek lesz a problémája, és ebből az önök felelőssége, nem hiszem, hogy ezt követően ettől el lehetne határolódni, mert ez a néhány soros indítvány tényleg nagyon egyértelmű.

Még egyszer hadd térjek vissza a létszámkeretre: tisztelettel kérem önöket, teremtsük meg annak a lehetőségét, hogy azok a tisztek, akik most kinn vannak különböző NATO-parancsnokságokon, mindössze 143-an, lehessenek a más nemzetek katonáihoz hasonlóan teljes értékű parancsnokok, tényleg a NATO-szabályok szerint lehessen rendelkezni az ő szolgálati idejükkel. Ebben az esetben nyílik meg az a lehetőség, amiről Mécs képviselő úr hosszasan beszélt, hogy tényleg gyakorlatot szerezzenek, megmutathassák, hogy mire képesek, és megteremtsük ezen keresztül azt a lehetőséget az előmenetelüket illetően, hogy a különböző NATO-parancsnokságokon egyre magasabb beosztásokat foglalhassanak el. Amennyiben a Ház a folyamatos akadálygördítéssel ezt a munkát megakadályozza, attól tartok, hogy egyszerűen másodosztályú katonákként fogják őket kezelni, mert az lesz, hogy mire Magyarországon egy döntés megszületik, addigra sok esetben már a feladatot is végrehajtották, nemhogy a tervezőmunkába be tudnának kapcsolódni, vagy számolni lehetne a magyar katonákkal.

Képviselő Urak! Tisztelettel kérem önöket - furcsa dolog ez, hogy elviekben támogatjuk, de a gyakorlatban, amennyi akadályt csak lehet, annyit gördítenek egy nagyon egyszerű, világos és átlátható határozat elé -, ne ez a határozat legyen az, ahol mérkőzünk egymással. Van sok más terület, ahol küzdhetünk, és kifejthetjük a különböző álláspontjainkat, de a külpolitikai kérdésekben, különösen akkor, amikor ez nem jelenti azt, hogy szolga módon alkalmazkodunk valamihez, hanem csak a belépéskor vállalt kötelezettségeinket teljesítjük, ebben próbáljunk egyetérteni, próbáljunk meg konszenzust teremteni, és lehetőséget biztosítani a magyar katonák, a magyar tisztek számára.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai