Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.13:10:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2002.10.30.), 10. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Emlékeztetni akarok, mert emlékeznünk kell itt, az ország Házában is Illyés Gyulára, aki sem a XXI. századot, de a rendszerváltás sorsfordító pillanatait sem élhette meg, mégis életműve révén, Nagy Lászlóval együtt, erkölcsi kormányzóként velünk volt a lakiteleki sátorverés idején, és itt kell legyen közöttünk ma és holnap is, nehogy eltévedjünk a történelemben.

Mintha a teremtő száz esztendeje, 1902-ben Rácegrespusztán, éppen november 2-án, halottak napján, és éppen Illyés Gyula születésével kívánt volna figyelmeztető jelet küldeni, hogy következzék bármi: a halálon, a pusztuláson mindenkor úrrá lesz az élet. Hozzánk, magyarokhoz ez a nap és az illyési életmű hangsúlyosan szólt és szól ma is arról, hogy lehetett borzalmakkal teli az elmúlt évszázad, sújthatott minket trianoni és egyéb politikai katasztrófákkal, nekünk az élet felé kell fordítanunk a tekintetünket, a magyarság jövendő életére kell ügyelni minden cselekedetünkben.

Miért mondom ezt? Azért is, mert Illyés Gyula életművének és közéleti szerepvállalásának is ez volt a lényege. Mondom még inkább azért is, mert szabadon választott képviselőkként itt, az Országházban és a kormánynak a maga szerepkörében éppen ebben van a legnagyobb felelősségünk. Legyünk jobb- vagy baloldaliak, legyen éppen jobb- vagy baloldali kormány, ezt a felelősséget senki sem háríthatja el önmagától, ha arra vállalkozott, hogy itt, a Kárpát-medencében ennek a népnek a sorsába szól bele kisebb vagy nagyobb mértékben.

Illyés Gyulát arra kényszerítette és szigorította a történelem, hogy a magyarság egyszemélyes intézményévé váljon, mert függő helyzetben volt az ország, mert nem volt szabadon választott parlamentje, a népnek sem volt képviselete, a nemzetnek sem volt, a hazának sem, az elszakított több milliós magyarságnak sem. Igen, Illyés Gyula egyszemélyes intézmény volt, aki - Csoóri Sándor szavaival - "korán eldöntötte, hogy a véraláfutásos Magyarországon nem a vakmerőség, hanem a józanság az igazán hősi állapot".

Igen, a józanság, csak ez lehet kívánatos jellemzője a tisztelt Háznak, ennek a 386 személyes intézménynek. Nekünk most valamiképpen együtt, a demokrácia intézményes keretei között kell józanul megfelelnünk a reánk bízatott feladatnak. Azzal a felelősséggel, amit a másik oldalon Kósa Ferenc képviselőtársam - a lakiteleki találkozóra emlékezve - egy hónapja itt, a tisztelt Házban a politikai vitanap keretében megfogalmazott. Illyésre emlékezve neki is mondom: még helyzetben vagyunk, alkalmas időben. De kérdés: formában vagyunk-e szellemi, erkölcsi és politikai értelemben? Kérdés, hogy természetes politikai tagoltságunk nem fordul-e természetellenes, vagyis önmagáért való, nem pedig országért, népért, nemzetért való politikai belháborúvá a magyar választók feje fölött. Még van esélyünk, hogy ezt az önpusztító szerencsétlenséget elkerüljük.

Illyés életének példázata is mutatja, hogy lehet balról indulva, mint ahogyan jobbról indulva is, eljutni arra az érzelmi és tájékozódási pontra, ahonnan a nemzet egészére van rálátása, ahol a szolgálat egy nép életében, sorsában, egészséges jövőjében nyeri el értelmét, és képes az alapvető nemzeti érdekek megfogalmazására, a nemzeti minimum elfogadására, védelmére.

Valószínű, hogy mi egyenként nem érünk fel az illyési magasságba, de együtt mégis meg kell kísérelnünk - Illyés szavával élve -, hogy "újra egybeálljon egy nemzet itt, a Duna-Tisza-tájon".

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Európai Unió kapujához közeledve az illyési tanítás erkölcsi parancs. Jogainkat védelmezve lehetünk jó patrióták, és csak így lehetünk jó európaiak. És bár most vigyázó szemünket Brüsszelre vetjük, soha nem lesz jogunk elfeledni Rácegrespusztát.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai