Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.14:42:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2003.09.09.), 20. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Amikor az ön napirend előtti hozzászólásának címét elolvastam a nómenklatúráról és a magasabb mércéről, akkor azon gondolkoztam, hogy vajon mi motiválja ezt a napirend előtti hozzászólást. Bevallom őszintén, két dolog jutott az eszembe. Az egyik, hogy valószínűleg bizonyos kategóriák tartalmát szeretné tisztázni. A másik pedig a félelem vagy a féltés.

 

(9.40)

 

Nézzük az elsőt, a kategóriák tisztázását. Megkíséreltem értelmezni a nómenklatúra és a magasabb mérce kategóriáit, illetve ezek esetleges kapcsolatát. Végigjárva ezt a szemantikai műveletet azt találtam, hogy a nómenklatúra - a tudomány szerint - nemzetközileg elfogadott, egyértelmű szabályokra alapított elnevezési rendszer, különösen a vegytanban, az állat- és növénytanban alkalmazzák. Azt gondoltam, ez azért így kevés, ezért tovább böngésztem, és Demeter Ervin sajtótájékoztatójának a hiányosságain okulva végül is rátaláltam a nómenklatúra kereskedelmi és pénzügyi értelmezésére. E szerint a nómenklatúra bizonyos csoportba tartozó árufajták tételes és pontos felsorolása.

Magasabb mérce: e tekintetben az egzakt jelentésnek nem találtam a magyarázatát, nem jártam sikerrel. Számomra ebből az következik, hogy ez a kategória a képviselő úr által megadott és elmondott cím, valamint a szöveg szerint egy szubjektív kategória. Az esetleges áthallások elkerülése érdekében a köztévé műsorvezetőinek intelme alapján utánanéztem a klientúra kifejezés meghatározásának is. A hatályos értelmező rendelkezések szerint ez az orvosok magánbetegeinek összességét jelölő kategória. Azt gondolom, az egészségügyi reform kezdeti lépéseit megtéve nem baj, ha ezt is tisztázzuk.

Nómenklatúra, klientúra, magasabb mérce; egzakt értelmezések és szubjektív értékítéletek, tisztelt képviselő úr. Így összegezhetném a válaszom alappilléreit. Erről eszembe jut, felelősségünk van a tekintetben, hogy azonos kategóriákat azonos kategóriákkal vessünk össze, vagyis tiszteljük meg egymást, a Házat, a választópolgárainkat azzal, hogy fekete és fehér ruhát érzékeny mosóporral egy mosógépben nem mosunk össze, pontosabban ne állítsuk azt, hogy ezek összemoshatók.

De nézzük a másikat, a félelem vagy a féltés kérdését. A politikai presztízsét féltheti, és ez helyes, nagyon jó, hiszen ön is politikus, ön is ebből él. Biztos van önnek rendes polgári foglalkozása és végzettsége, de higgye el, önt ma úgy könyvelik el, mint politikust. Most ez az ön szakmája. Ha ezt teszi, akkor, gondolom, jobbító szándékkal szól napirend előtt és teszi azt, amit mond. Akkor hogy van az, hogy lehet az, hogy ez a jobbító szándék egyszer csak átfordul egy durva, sértő, bántó, sárdobáló, mocskolódó stílusba? Ez pont azt eredményezi, képviselő úr, hogy hiteltelenné válik azt, amit tesz, hiteltelenné válik az a jobbító szándék, amit én nagyon tisztelek és becsülök önben. Hogy van az, hogy ön egy másik politikust vagy több politikust sért és bánt? Hogy van az, miután tegnap a parlament előtt miniszterelnök úr azt kérte, hogy érdemi viták folyjanak, ön ezután egy nappal ilyen napirend előtti hozzászólást tesz.

S hogy van az, miközben ön arra törekszik, hogy a politika presztízsét növelje és javítsa - amiben én nagyon szívesen vagyok önnek partnere -, az ország Házában figyelmen kívül hagyja, hogy szintén egy fiatal politikus néhány évvel ezelőtt, még a kilencvenes évek elején a Mester utca páros oldalán állva, a 30-as villamosra várva farmernadrágban és pólóban nagyon egyszerűen élt, ma pedig már komoly villája van, s gondolom, a családja is jó anyagi körülmények között él. Jó időben volt jó helyen? Tisztelt Képviselő Úr! Hogy van ez? Hogy van az, hogy ez ügyben nem ébred föl az ön lelkiismerete?

Azt kérem öntől, hogy legközelebb erre is figyeljen, amikor napirend előtt hozzászól. S miközben a mi pártunkról, a Szocialista Pártról szól, nem árt, ha hozzászólásában az ön pártjáról is ejt néhány szót.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai