Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.21:36:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2003.09.09.), 123. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:30


Felszólalások:  Előző  123  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Hadd reagáljak erre, tekintettel arra, hogy a főtitkári látogatás során én is részt vettem a ceremónián.

Úgy gondolom, amikor a NATO-ba felvették Magyarországot, akkor valamennyi NATO-tagország és a NATO főtitkára is ismerte a magyar alkotmányos szabályozást, és azt a különlegességét a magyar alkotmánynak, hogy a magyar hagyományokat figyelembe véve nálunk kétharmados jogosítványok vannak az Országgyűlés kezében. Amelyek persze menet közben szűkültek - ezt mindannyian jól tudjuk -, de NATO-tagságunk alatt semmilyen helyzetben semmilyen hátrány, késedelem nem érte a NATO-t. Ettől függetlenül érdemes végiggondolni az eddigi tapasztalatokat. Ezt mondjuk mi is.

Keleti elnök úr említette a bosszúállást és a kétharmados kérdésköröket - miközben én biztatom őt, ő ezzel szembesít engem. Ez azonban nem így hangzott el, tisztelt elnök úr, hanem úgy, hogy ön a honvédelmi bizottság ülésén azt mondta, hogy az én javaslatomat - amely a nemzetőrség létrehozásáról szól - úgyis egy sima, feles annulláló határozattal önök lesöpörhetik az asztalról. Erre én azt mondtam, hogy lesz majd még kétharmados igény, kétharmados szükség is valamilyen törvény módosításához. Én erre mondtam ezt, úgyhogy semmiféle bosszúállás nem volt. Csak arra utaltam, hogy nem minden, felessel lesöpörhető jó kezdeményezést lehet végérvényesen eltörölni, a nemzetőrséget sem. Önök ezt megtették, ez az önök felelőssége; majd meglátjuk, hogy az elkövetkező időszakban hogyan viszonyulnak ehhez a kérdéskörhöz.

Szintén jószándékúan hadd ajánljak egy jó tanácsot. Kérem, hogy idézzék fel az Orbán-kormány időszakában folytatott egyeztetési folyamatokat. Minden egyes esetben, amikor felmerült az alkotmány módosítása - például a csapatmozgások esetében is -, az akkori hat parlamenti párt vezetőjét, frakcióvezetőjét és adott szakértőit mindig meghívta vagy a külügyminiszter úr, vagy a miniszterelnök úr, tehát hatpárti egyeztetések voltak a megfelelő előkészítés érdekében. Hiszen a magyar alkotmányról, az alaptörvényről van szó, ezért fontos, hogy egy ilyen döntést előkészítsünk, és minél korrektebben és bölcsebben hozzuk meg a döntést.

Ebben az esetben sajnos még az önök pártján belül sem volt egyeztetés; nemhogy négypárti egyeztetés nem volt, hanem a kormány a kormánypárti képviselővel, Keleti elnök úrral sem egyeztetett, ami igen szomorú. Úgyhogy erre azért szeretném felhívni az önök figyelmét, hogy előbb egyeztessenek önök a saját pártjukon belül, aztán pedig jó lenne, ha négypárti tanácskozást tartanának, és ezt követően megfelelően meg tudnánk hozni a döntéseket.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  123  Következő    Ülésnap adatai