Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.09:37:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2019.06.25.), 73. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:52


Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Asszony! Tisztelt Biztos Úr! Kedves Képviselőtársaim! Biztos úr, mondanám önnek is, hogy voltak nehezebb napjaink azért ennél, összességében, és számtalan sokkal nagyobb vitát kiváltó előterjesztésünk is. Én azt látom az előttem szólók hanghordozásából és megállapításaiból is, hogy azért nagyon mély ellenérzéseket ez a beszámoló semmilyen tekintetben nem váltott ki senkiben, ahogy egyébként az eddigi tevékenysége sem. Mégis megpróbálok néhány olyan területre utalni, talán itt sokadik hozzászólóként, ami eddig nem került érintésre. Lehet az is, hogy bizonyos tekintetben ismétlésekbe is fogok bocsátkozni. Az alapvető jogok biztosának feladatai kiemelt fontosságúak, hiszen az ombudsman képes fellépni, vagy képessé kell tenni, hogy fellépjen az alapvető jogok különböző sérelmei ellen. Ezt Székely László meg is tette akkor, amikor  kiemelve talán a legsúlyosabbnak mondható eseteket  a gyermekotthonokban és egészségügyi intézményekben tapasztalható jogsértéseket számos esetben feltárta.

Az alapvető jogok biztosának feladatai komoly szakértelmet, felkészültséget és elhivatottságot igényelnek, hiszen a biztos és munkatársai olyan élethelyzetekkel találkoznak, amelyek minden ember számára megrázóak. Ilyen például bármely pszichiátriai intézetben vagy a börtönökben tett látogatás, illetve az azokról szóló jelentések. Előfordult az is, hogy a biztos jogalkotási hiányosságokra mutatott rá. Példaként álljon itt azon jelentése, amelyben felhívta a figyelmet, hogy a nem pszichiátriai intézményekben lévő betegeken alkalmazható kényszerintézkedésekre nincs meg a megfelelő jogszabályi háttér, ami olyan visszásságokat idézett elő például, hogy a problémásnak ítélt beteget egyszerűen kikötözték.

Az alapvető jogok biztosának 2017. és 2018. évi tevékenységére vonatkozó beszámolók az ötödik és a hatodik olyan összegzést adják az ombudsman tevékenységéről, amely az Országgyűlés számára nemcsak arra biztosít lehetőséget, hogy az alapvető jogok biztosának tevékenységét összefoglalóan megismerje, hanem arra is, hogy véleményt mondjon az alapvető jogok biztosának működéséről, ezáltal a biztos beszámolóját elfogadja, vagy nem fogadja el.

Azt kell megállapítanunk, hogy Székely László ombudsman egy kifejezetten jó bizonyítványt tud felmutatni. Az Országgyűlés a beszámolóit mindig nagy többséggel fogadta el, úgy, hogy az alapvető jogok biztosának tevékenysége nemcsak a kormánypárti, hanem az ellenzéki képviselők támogatását is elnyerte, hiszen beszámolói mindegyikét támogatták ellenzéki pártok, köztük az MSZP is. Tevékenységére tehát az Országgyűlés eddigi értékelése alapján nem volt panasz. Ezért meglepő, amit a biztos 2018. évi beszámolójában olvashattunk, amely szerint, idézem: „A hivatal munkatársainak illetménye annyira alacsony, hogy nemcsak a klasszikus jogi pályák bérezésével és az AJBH-val hasonló jogállású intézmények köztisztviselőinek javadalmazásával nem versenyképes, hanem az ott alkalmazott illetményeltérítések következtében egyes középszintű közigazgatási szerveknél dolgozó köztisztviselők juttatásait sem éri el.” Egy olyan intézmény esetén van szó tehát, tisztelt képviselőtársaim, a béremelés elmaradásáról, amely évek óta kifogástalanul, az Országgyűlés által jóváhagyott módon látja el feladatait.

Az alapvető jogok biztosa, illetve hivatala által ellátott feladatok sokkal nagyobb pénzügyi megbecsülést érdemelnének, különösen azért, mert, ahogyan arra Székely László rámutat, egy speciális béremelés az Országgyűlés Hivatalában és az Állami Számvevőszék esetén már megvalósult. Utóbbi esetén ez ráadásul olyan nagy mértékű volt, hogy egy kezdő számvevő fizetése is közelíthet már az egymillió forinthoz. Az alapvető emberi jogok magyarországi védelmének megvalósítása miatt feltétlenül szükséges, hogy a biztos munkatársai olyan javadalmazásban részesüljenek, amely megfelelő ellentételezését jelenti a befektetett munkájuknak. Ezek alapján, egyetértve biztos úrral, érdemes volna megfontolni azt, hogy az AJBH bértáblája az Országgyűlés Hivatalának bértáblájával megegyező legyen. Azt gondolom, ez egy abszolút támogatható és elfogadható vélemény.

Nem csak a pénzügyi megbecsülés az egyetlen azonban, ami hiányként említhető, amikor az Alapvető Jogok Biztosának Hivataláról beszélünk. Kiderült ugyanis, hogy az ombudsman hivatalának helyére költöztetik majd az Igazságügyi Minisztériumot, távozásra kényszerítve az AJBH teljes szervezetét. Helyzetüket rontja az is, hogy eredetileg csak szeptemberben kellett volna költözniük, azonban márciusban már olyan követelések is napvilágot láttak a kormányzat részéről, amiben ekkor május 15-ét jelölték meg dátumként. Ráadásul olyan helyre kívánták a biztos hivatalát költöztetni, amely egy légtérben való munkavégzésre biztosított volna lehetőséget a biztosnak és az összes munkavállalónak, az open office ideológiáját érvényesítve. Ez azonban egy olyan szerv, amely rendszeresen dolgozik különleges adatokkal, így a puszta gondolat, hogy ez egy ilyen helyen megvalósítható, teljességgel elképzelhetetlen álláspontunk szerint.

(12.50)

A fentiek alapján tehát támogatható lenne, hogy az alapvető jogok biztosának és hivatalának megbecsülése ne csak a beszámolók tárgyalásakor és azok elfogadásakor jelenjen meg, hanem az Országgyűlés valóban tenne is annak érdekében, hogy az alapvető jogok ombudsmani védelme kiteljesedjen Magyarországon.

A fentiek mellett az MSZP osztja az alapvető jogok biztosának arra vonatkozó szakmai észrevételeit is, hogy nem elfogadható, hogy az alapvető jogok biztosának, helyettesének vagy más munkatársának a belépését vizsgálatainak, feladatainak ellátása során megakadályozzák vagy ezt bármikor is megkíséreljék. Az alapvető jogok biztosa ellenőrzési tevékenységének ki kell terjednie minden olyan intézményre, amely alapjogvédelmi tevékenységével kapcsolatba hozható, és amelyek esetén az ombudsman az eljárását indokolni tudja.

Mindezekre tekintettel az MSZP ismét az ombudsman jelentésének elfogadása mellett fog szavazni. Köszönöm, elnök úr. (Szórványos taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai