Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.16:54:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.), 40. felszólalás
Felszólaló Herczeg Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERCZEG TAMÁS, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Szószóló Asszony! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. december 10-én, tegnap tartott ülésén megtárgyalta a független Lengyelország helyreállításának centenáriumáról szóló T/3975. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta. Az előterjesztéssel kapcsolatban szeretném felidézni, hogy történelmünk a mögöttünk álló évszázadok folyamán több ponton is összefonódott a lengyel nép történelmével, ahogy dr. Bajkai István képviselőtársam fogalmazott, tartalmilag legalábbis ezt mondta, sajátosan együtt mozgott gyakran a mi kelet-közép-európaias fejlődésünk olyankor is, amikor zsákutcás volt ez a fejlődés, és olyankor is, amikor a történelemkönyvek legszebb lapjaira íródott.

Az 1000 és 1301 közötti Árpád-kor időszakától kezdődően számos kapcsolat fűzte és fűzi össze a két népet. Például Báthory István erdélyi fejedelmet lengyel királlyá koronázták, II. Rákóczi Ferenc Bécsújhely börtönéből szökve Varsóban és Krakkóban élt két évig, aztán lengyel tábornokok több ezer lengyel katona élén a magyar szabadságért harcoltak 1848-49-ben, és még hosszan sorolhatnám a közös pontokat a történelmünkben. Persze arra is emlékszünk, hogy a lengyel nemesi köztársaságot a XVIII. században a szomszédos nagyhatalmak területileg felosztották, ezzel pedig 123 évre eltörölték Európa térképéről az egységes lengyel államot.

Mi, magyarok mindig is támogattuk lengyel bajtársainkat a nemzeti önrendelkezésük visszaszerzéséért folytatott harcaikban. Nem volt ez másként az első világháború idején és azt követően sem, amikor magyar csapatok nyújtottak támogatást ahhoz, hogy a lengyel nép sikerre vigye a nemzeti függetlenség helyreállítása érdekében vívott harcot.

A magyar és lengyel nép a XX. század folyamán is kölcsönösen támogatta egymást. Kitűnő példa erre a lengyel menekültek befogadása a második világégés idején, amikor százezernyi menekült talált biztonságot Magyarországon. Az akkor hozzánk érkező lengyeleket a magyar hatóságok nyilvántartásba vették, ellátták őket igazolvánnyal, ami jogi védelmet is jelentett számukra, és talán nem lényegtelen körülmény, hogy ezt a befogadással kapcsolatos munkát akkor idősebb Antall József irányította.

Fontos megjegyezni közös XX. századi történelmünkből 1956-ot, hiszen a budapesti október 23-ai tüntetés a lengyelek melletti rokonszenv kinyilvánítása jegyében szerveződött, a lengyelek pedig hasonlóképpen pozitív módon reagáltak a magyar eseményekre: vért adtak a magyar sebesülteknek, gyógyszer- és élelmiszer-szállítmányokat indítottak el Budapestre.

Elmondhatjuk tehát, hogy a két nemzetnek a szovjet megszállás és a kommunizmus ellen vívott harca is több ponton közös küzdelmet jelentett, ahogyan a közelmúltunk és a jelenünk is több szempontból közös, hiszen a rendszerváltozást követően a két ország egy időben csatlakozott először a NATO-hoz, majd később az Európai Unióhoz.

Tisztelt Ház! Március 23-a mindkét országban hivatalosan a lengyel-magyar barátság napja, erről 2007-ben szavazott a magyar és a lengyel országgyűlés. Nagyon sok magyarországi település ápolja ezt a baráti kapcsolatot, így nálunk, Békéscsabán is működik Magyar-Lengyel Baráti Kulturális Egyesület, illetve működik lengyel kisebbségi önkormányzat. A kapcsolat, a barátság a két nemzet jövőjét is meghatározza, hiszen egymást támogatva közös érdekeket kívánunk érvényesíteni nemzetközi színtéren is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Jelen törvényjavaslat a két nemzet közötti szoros kapcsolat kifejezéseként az Országgyűlés tisztelgését kívánja jogi aktusban is megerősíteni a százéves szabad Lengyelország és annak nemzeti hősei előtt. Éppen ezért kérem, támogassák a javaslatot. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai