Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.15:29:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2004.03.23.), 109. felszólalás
Felszólaló Imre Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  109  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IMRE ZSOLT, a szociális és családügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A szociális és családügyi bizottság 2004. március 22-én megtárgyalta az egyes szociális és egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló T/9275. számú törvényjavaslatot, és 12 igen szavazattal, 7 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak találta.

Mint ahogy hallottuk a többségi előadótól, a törvényjavaslat tárgyalása során az ellenzék részéről több olyan kérdés és vélemény hangzott el, amelyben kifejezte aggályát a törvényjavaslat kellő előkészítettségével és alaposságával, valamint az úgynevezett saláta jellegével kapcsolatban.

Első és legalapvetőbb felvetésként fogalmazódott meg az ellenzék részéről a törvénnyel kapcsolatban, hogy nem kapta kézhez, egy ilyen volumenű törvény módosításakor joggal elvárható, hatás- és háttértanulmányt. Annál is inkább jó lett volna látni ezt a tanulmányt, mert ennek ki kellett volna térnie arra is, hogy hogyan szabályozzák most éppen a csatlakozás kapcsán, illetve hogyan akarják szabályozni vagy éppen korlátozni az újonnan csatlakozó polgárok részére a már meglévő tagállami szociális juttatásokat, illetve Magyarország részére milyen kifejezett veszélyekkel járhat az, ha túlságosan tágra nyitjuk a szociális ellátások kapuját.

Konkrét kisebbségi véleményként fogalmazódott meg, hogy a jelenlegi módosítások nagymértékben kinyitják az alanyi jogon járó szociális juttatások körét a nálunk munkát vállaló, tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek számára, ami nem várt nehézségeket okozhat a szociális ellátórendszerünkben.

Aggályukat fejezték ki ellenzéki oldalon azzal kapcsolatban, hogy szociális intézménybe nem magyar állampolgár tartózkodási engedély alapján már rövid idejű itt-tartózkodás esetén is kérelmezheti felvételét, szemben a régóta várakozó magyar állampolgárokkal.

Ugyanilyen életszerű kérdésként merült fel, hogy ha egy tartózkodási engedéllyel rendelkező munkavállaló Magyarországra jön, és hozza magával beteg édesanyját, aki ápolásra szorul, a feleségét, esetleg a gyermekeit vagy fogyatékos hozzátartozóját, akkor az ápolási díjtól kezdve a gyesen át az emelt szintű családi pótlékig minden szolgáltatás alanyi jogon jár nekik.

Ugyancsak a háttértanulmány hiányát vetette fel az a konkrét kérdés is, amely arra irányult, hogy kivédhetők-e rendeleti úton azok a szervezett migrációs jelenségek, amelyekre bizony számíthatunk a határainkon túlról. Tekintettel arra, hogy néhány nyugat-európai országnak tagállami szinten szabályozott szociálpolitikai rendszerében meglévő réseket felismerve voltak szervezett visszaélések, ilyen tekintetben komoly veszélye van annak, hogy ezzel Magyarországon is szembe kell néznünk a jövőben.

Ellenzéki álláspont szerint az Európai Unió egy gazdasági jellegű tömörülés, amelynek a kibővítés után is elsősorban a gazdasági és nem a szociális jellege fog dominálni, ezért nem világos a szociális ellátórendszerünk szélesre nyitásának ilyen módú siettetése. Főképpen nem világos annak tükrében, hogy az Unióban nem elvárás a szociális védelmi rendszerek harmonizációja.

További konkrét kérdésként került felvetésre az is, hogy ha vannak olyan európai tagállamok, amelyek szociális ellátórendszereik igénybevételét korlátozzák a jelenleg csatlakozó országok polgárai szempontjából, akkor vajon elképzelhetőnek tartja-e az előterjesztő ezt viszonossági alapon harmonizálni.

A hatástanulmány hiánya további kérdéseket indukált, jelesül, hogy a módosítás várhatóan milyen további anyagi terheket ró az amúgy is túlterhelt önkormányzatokra, valamint hogy a visegrádi országok között történt-e már ebben a tárgykörben egyeztetés.

Vita alakult ki azzal kapcsolatban is, hogy a fogyatékosügyi támogatás és az érdekképviselet, de azon túl minden más területen ez a törvénymódosítás milyen hatással lesz a magyar ellátottakra. Megrendülhet-e vagy valamilyen módon csökkenhet-e az ő támogatásuk mások javára, ha olyan mértékű lenne Magyarországra a külföldi munkavállalók beáramlása.

Mindezek a bizonytalanságok megalapozták azt a véleményt, hogy az ellenzék a törvényjavaslat általános vitára való alkalmasságát a bizottsági ülésen nem támogatta.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  109  Következő    Ülésnap adatai