Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.15:13:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2004.03.23.), 107. felszólalás
Felszólaló Dr. Vidorné Dr.Szabó Györgyi (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  107  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI, a szociális és családügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tájékoztatom az Országgyűlést, hogy a szociális és családügyi bizottság az egyes szociális és egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló T/9275. számú törvényjavaslatot 2004. március 22-én, tegnap reggel megtárgyalta: a bizottság a törvényjavaslat általános vitára való alkalmasságáról döntött. A szavazás eredménye: 12 igen, 7 nem és 3 tartózkodás. Ebből következően a nemmel szavazók részéről egy kisebbségi vélemény is megfogalmazódik majd.

Miért tartja alkalmasnak általános vitára a többség ezt a javaslatot? Azért, mert azokat az előírásokat tartalmazza, amelyeket 2004. május 1-jei hatállyal kötelesek vagyunk a magyar jogrend részévé tenni, ez a kötelezettségünk pedig két EGK-rendeletből fakad. Mind a kettő száma és tartalma elhangzott már: az egyik a Közösségen belüli munkavállalókról, a másik pedig a szociális biztonsági rendszerek koordinációjáról szól. Le kell szögezni, hogy a szociális ellátások tekintetében a nemzetállam mindenhol önállóan szabályoz, és maga dönti el, hogy kinek, mikor és milyen feltételek mellett garantálja a szociális biztonságát. A kötelezettség az, hogy a migráns munkavállalónak s a vele együtt a tagállamba érkező eltartott rokonának, házastársának, gyermekének ugyanazt a szociális előnyt, illetve szociális ellátást kell biztosítani, mint az adott tagállam állampolgárának. Ha ezt nem tennénk meg, akkor az Európai Bíróság joggal marasztalna el bennünket. Hangsúlyozni kell, hogy kizárólag a migráns munkavállalók tekintetében áll fenn ez a kötelezettség, tehát akik legálisan az idegenrendészeti szabályok szerint munkavállalási lehetőséggel és engedéllyel jönnek Magyarországra, így ennek a törvénynek csakis és kizárólag e munkavállalók, illetve hozzátartozóik szociális ellátásáról kell gondoskodnia, arról viszont kell. Ez alkalommal is megtörtént, hogy ellenzéki képviselőtársaink a törvény saláta jellege miatt kifogást emeltek, átgondolatlanságot vélve felfedezni a jogalkotási forma mögött, holott éppen arról van szó, hogy valamennyi érintett törvényünkön meg kellett tenni ezeket az átvezetéseket.

Melyek ezek a szociális területet érintő törvények? A szociális, a családtámogatási, a fogyatékosok esélyegyenlőségéről és a gyermekek védelméről szóló törvény. A bizottsági ülésen felvetődött az is, hogy vajon miért nem kaptak a képviselők - idézem - normális háttértanulmányt, számításokat, hogy milyen költségek várhatók ezzel. Elhangzott, hogy a szakma megkísérelte ezt kalkulálni, prognosztizálni, hogy az európai uniós csatlakozásunk milyen migrációs folyamatokat fog elindítani, nemcsak a tekintetben, hogy Magyarországról mennyien fognak külföldre menni dolgozni, hanem a tekintetben is, hogy mennyien fognak hozzánk érkezni. Ebben tehát, érthető módon, miután még nem csatlakoztunk, nincsen tapasztalat.

Elhangzott az is, hogy a tárca az európai uniós csatlakozással összefüggő feladatait, mint mindig, most is azokkal a kiváló szakemberekkel készíttette elő, akik egyébként egyetemi oktatók, illetve különböző munkacsoportokban dolgoznak.

(14.10)

Velük szorosan együttműködve készítették el ezeket a jogszabályi változásokat. Külön egyeztetési folyamat is zajlott, például a történelmi egyházakkal, a fogyatékosok országos érdekvédelmi szervezeteivel, az önkormányzatok érdekszövetségeivel. Az egészségügy vonatkozásában pedig további negyven társadalmi érdekvédelmi szervezetnek küldték meg ezt a javaslatot. A költségvetési vonzattal kapcsolatban kiemelte a tárca, hogy a családi ellátások költségvetési támogatásból finanszírozottak, tehát az önkormányzatoknak semmiféle többletterhet nem jelentenek.

Összefoglalva: a jogszabályok módosítása kötelező számunkra, azt a tárca nagy körültekintéssel készítette el, és bizottságunk többsége általános vitára alkalmasnak találta, s én ezt kérem a tisztelt Országgyűléstől is.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  107  Következő    Ülésnap adatai